Prvosenky s nádechem Asie

Ne nadarmo se říkává: „Petrklíč, k jaru klíč“ – rýmované rčení právem ukazuje na tuzemské prvosenky jako na pionýry sezony. Když si ale na svoji zahradu vyberete druhy, které pocházejí z různých částí Asie, může jejich etapa trvat po celé jaro, často až do prázdnin. Ve srovnání s našimi primulkami bývají ty asijské poměrně vysoké, klidně tedy ozdobí vaši zahradu i jako hlavní trvalky – nejen v záhonech, ale třeba i u vodních ploch. Jejich intenzivní, jásavé barvy i dlouhou dobu kvetení si bezesporu zamilujete.

Prvosenky

Foto: Unsplash

Prvosenka japonská

Primula japonica

Překrásná trvalka oslní především signálně růžovou barvou (‘Miller’s Crimson’, ‘Carminea’) svých květů – ty jsou uspořádány v patrech nad sebou, celý stvol měří přes půl metru na výšku. Barva ale bývá proměnlivá, setkáte se i s bílou (‘Alba’) či něžně růžovou (‘Apple Blossom’). Tyto primulky původně rostly v horských oblastech, mají rády vlhčí půdu a chladnější podnebí. Optimální mikroklima jim zajistí blízkost vodních ploch, lépe prosperují v polostínu. Vytvářejí pěkné porosty, určitě nezůstávejte jen u jednoho vysazeného exempláře. Hodí se i do přechodných bažinatých partií větších jezírek.

Tipy pro pěstování: Potřebují půdu s kyselým pH, proto se je vyplatí zkombinovat třeba s azalkami nebo rododendrony. Mezi výhody prvosenky japonské patří velmi dlouhé kvetení: trvá od května až do července.

Prvosenka vstavačokvětá, syn. prvosenka orchidejovitá

Primula vialii

Velmi nápadná květenství se prvosenkám vůbec nepodobají, hustý klas opravdu připomíná vstavače. Skutečný druh ale prozradí charakteristická podoba kopisťovitých, svěže zelených listů. Trvalka pochází z okolí velkých vodních toků jižní Číny a na první pohled upoutá barevným rozdílem mezi rozvinutými světlejšími květy a zbytkem květenství s tmavými poupaty. Kvete v první polovině léta a potěší vás svojí univerzálností. Pokud má dostatečně vlhkou humózní zeminu, může růst prakticky všude, a to i na skalkách, v nádobách, nebo dokonce podél cest, místo obruby.

Tipy pro pěstování: Jde o mrazuvzdorný druh, ale v místech bez sněhové přikrývky se vám vyplatí, když ho na zimu trochu zakryjete. Aby porost zůstal bohatý, starší rostliny se v intervalu asi tří let zmlazují.

Prvosenky

Foto: Unsplash

Prvosenka ‘bullesiana’

Primula × bullesiana

Jedná se o zahradní kříženec druhů pocházejících z Číny a Himálaje, konkrétně žluté P. bulleiana a fialové P. beesiana. Obě mají vysoká květenství v patrech nad sebou a daly vzniknout celé barevné škále: od bílé přes žlutou, oranžovou až po fialovou. Právě zářivě žluté a oranžové (‘Ravenglass Vermilion’) kultivary se těší velké oblibě, mimo jiné i proto, že nás potěší až tři měsíce dlouhým kvetením, prakticky od června až do konce prázdnin. Lépe jim vyhovuje mírně přistíněné stanoviště, hodí se i do smíšených trvalkových záhonů v polostínu nebo pod stromy.

Tipy pro pěstování: Tento druh všeobecně prospívá v okolí potůčků a vodních ploch, může se ale vysadit i na plné slunce – za podmínky, že mu dopřejete trvale vlhkou humusovou půdu. Vysychání zamezíte štědrým zamulčováním.

Prvosenky

Foto: Unsplash

Prvosenka růžová, syn. prvosenka rubínová

Primula rosea

S posledním ze zástupců asijských primulek – tato pochází z Kašmíru a Himálaje – se nejčastěji setkáte na větších skalkách. Kvetoucí dorůstá asi do výšky dvaceti centimetrů, ve srovnání s ostatními druhy má tedy sotva poloviční vzrůst. Květy jsou uspořádány v bohatém okolíku, podobně jako u našeho petrklíče, listy ale vypadají hladší, bez výrazného zvrásnění. Už podle názvu snadno uhodnete základní vybarvení, které osciluje mezi růžovou (‘Rosy’), karmínovou se žlutým očkem (‘Gigas’) či světle červenou. Prvosenka růžová rozkvétá brzy zjara a vydrží až do května. Rychle poroste i větší plochu.

Tipy pro pěstování: I když pochází z hor, udržela si nároky na vlhkou až bažinatou humózní půdu s mírně kyselým pH. Může však růst i na slunci a vzhledem ke skromné výšce prospívá i v truhlíku.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Unsplash

Prvosenky s nádechem Asie