Rotační benzínové sekačky

V minulém čísle jsme se podrobněji seznámili s robotickými sekačkami, nyní si přiblížíme rotační benzinové.

Benzinovou sekačku uplatníte na rozlehlejší zahradě.

Kvalitní stroje

Pro střední a větší zahrady, kde je práce s elektrickou sekačkou už obtížnější, jsou vhodné benzinové rotační sekačky střední třídy se záběrem 45 centimetrů. Rozdíly v jejich kvalitě a vybavení nejsou v této kategorii nijak výrazné, většina z nich je vybavena pojezdem a sběracím košem a lze je přestavit na režim mulčování. Při něm sekačka trávu rozmělní na malé kousky, které se v trávníku rozpadnou a zafungují jako hnojivo. K tomu je ale potřeba vložit záslepku do výletového otvoru, některé modely vyžadují ještě montáž mulčovacího nože. Sada pro mulčování se obvykle dodává v základní výbavě, někdy je ale nutné ji dokoupit. Téměř všechny modely mají podobné motory, zpravidla značky Briggs & Stratton s výkonem 1,9 až 2,3 kW. Jelikož jsou tyto motory bezproblémové, závisí kvalita seče a pohodlí při práci především na provedení žacího ústrojí, pojezdu a sběracím koši. Některé sekačky jsou vybaveny elektrickým startérem. Mají vlastní baterii a zapalování, takže stačí otočit klíčkem a můžete sekat. Pokud by však elektrické startování selhalo nebo byla baterie vybitá, můžete stroj nastartovat ručně pomocí startovací šňůry, jak je to běžné u ostatních sekaček.

Podle čeho vybrat sekačku

  • Kromě technologie pohonu a sečení zohledněte i tvar zahrady, druh trávníku, snadné používání a manipulaci a v neposlední řadě cenu.
  • Obecně platí, že čím větší plocha, tím větší by měl být záběr rotujícího nože sekačky.
  • Na zahradu do 100 m2 je vhodná sekačka s šířkou záběru 30 cm, u plochy do 400 m2 volte šířku do 40 cm, na pozemek do 1000 m2 pořiďte stroj se záběrem do 45 cm a na ještě větší rozloze se uplatní model s šíří záběru nad 45 cm.
  • Při rozhodování, jaký pohon zvolit, je třeba zvážit všechny výhody a nevýhody. Mezi klady benzinových sekaček v porovnání s elektrickými patří jednoznačně práce bez kabelu, možnost pohonu pojezdových kol a vyšší výkon. Handicapem může být vyšší pořizovací cena, větší hmotnost, omezená práce ve svahu, hlučnost, složitější údržba a výfukové plyny.

Správná seč

Sekačka by si měla umět poradit s rozmanitými povrchy a s různě vysokou trávou.

Sekačka by si měla umět poradit s rozmanitými povrchy a s různě vysokou trávou. Za pozornost stojí i sečení na okraji trávníku, podél zdí či plotu. Kvalitní stroj by neměl mít záběr sečení užší, než je rozchod jeho kol. Model s koly dál od sebe je sice stabilnější, ale při sečení u zdi zanechává neposečený pruh trávy, který se komplikovaně dosekává.

Montáž svépomocí

Sestavení sekačky a její uvedení do provozu může být u některých modelů obtížné. Někteří prodejci proto nabízejí smontování sekačky odborným technikem. Pokud však budete sekačku sestavovat sami, držte se návodu a nezapomeňte, že benzinové sekačky potřebují kromě benzinu i motorový olej.

Hlučné a drahé

Benzinové sekačky patří spíše k hlučným strojům a mají i vysokou spotřebu paliva. Z hlediska provozních nákladů vycházejí jednoznačně levněji sekačky elektrické.

Nový standard pohonu

Takto lze charakterizovat inovovanou řadu malých vertikálních benzinových čtyřtaktních motorů E-SERIES™ Briggs & Stratton. O jejich kvalitě se i letos budou moci přesvědčit mnozí uživatelé zahradní techniky, zejména rotačních benzinových sekaček. Malé vertikální motory jsou nabízeny ve třech řadách a stupních výbavy. Pro základní řadu E-SERIES™ je charakteristický např. ventilový rozvod OHV se sníženými emisemi výfukových plynů. Kromě toho mohou zahrádkáři očekávat dostatečný výkon, spolehlivost i životnost. Řada EX-SERIES™ poskytuje i něco navíc. Příkladem může být inovativní systém startování ReadyStart®, který nevyžaduje žádné úkony ze strany obsluhy, například nástřik paliva, otevření či zavření sytiče motoru apod. Spuštění motoru se tak omezí na zatažení za startovací lanko motoru. A řada EX-SERIES s technologií ECO PLUS™ jde ještě o krok dál. Motory se sníženými emisemi výfukových plynů a vysokým výkonem redukují i emise, které vznikají v důsledku odpařování paliva z palivového systému motoru. Tyto emise vznikají, i když motor neběží, a samovolně unikají do ovzduší. Technologie ECO PLUS™ tento jev významně eliminuje.

Tip redakce

Mnozí zahrádkáři oceňují spíše výhody elektrických sekaček na trávu, ale rádi by se zbavili kabelu. Toto přání splňuje inovační akumulátorová sekačka Viking MA 339 C s výkonným lithium-iontovým akumulátorem 36 V. Disponuje robustní plastovou skříní, centrálním nastavením výšky sečení v pěti úrovních a komfortním jednodílným vodicím držadlem, které napomáhá snazší manipulaci se sběrným košem o objemu 40 l a s indikátorem naplnění. Pro svůj tichý a ekologický provoz obdržel tento model značku ochrany životního prostředí Modrý anděl. Sekačka je vhodná pro sečení pozemku o výměře do 300 m2. Doporučená cena bez akumulátoru a nabíječky je 11 990 Kč.

www.kasumex.cz/nahradni-dily-na-sekacky-nd–briggs–honda–tecumseh

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Rotační benzínové sekačky

Uložit

Rotační benzínové sekačky