Jednodušší úklid s automatem

Rubrika: Technika

Automat dokáže zjednodušit život – ví to každý majitel automatické pračky nebo automatické převodovky v autě. Tak proč robotům neponechat část práce na zahradě nebo při úklidu?

Čištění okapů, mytí oken a velkých prosklených ploch, sekání trávy i vysávání a vytírání podlah – to jsou práce, které můžete přenechat robotům.

 

Na okapy bezpečně

Lézt po žebříku nebo po střeše a dvakrát do roka odstraňovat z okapů spadané listí, krátké větve a další nečistoty už není třeba – zvládne to za vás robotický čistič pomocí čtyřstupňové čistící hlavy složené z hrotu, lopatek, výměnných gumových vyhazovačů a kartáčů. Hrot slouží k narušení usazenin, lopatky rozmělní nečistoty na malé části a odolné gumové vyhazovače vše vymetou z okapu ven. Na závěr praktické kartáče dočišťují žlab, dokonce odstraní i jemný prach.

Motor, poháněný lithium-iontovou baterií, roztáčí čisticí hlavu a to až na rychlost pět set otáček za minutu. Na jedno nabití uklidí až šedesát metrů okapu, přístroji nevadí ani mírný déšť. Robota spouštíte a vypínáte pomocí dálkového ovládání s dosahem až patnáct metrů.

 

Robotická sekačka

Zatímco automatický čistič okapů je stále ještě určitou raritou, robotických sekaček v zahradách přibývá. Pokud si koupíte některý z levnějších typů, stačí stroj vynést na pozemek, zapnout a on jede a seče. Až narazí do překážky, otočí se a pojede dál. Pokročilejší typy nabízejí možnost programování, dokážou se přesouvat mezi jednotlivými zónami, například přední a zadní zahradou. Nejdokonalejší výrobky sečení plánují tak, aby strávník vypadal stále co nejlépe, dokážou se samy dojet nabít a znemožnit zloději, aby je ukradl. Když přijde přeháňka, schovají se pod střechu, kde mají nabíjecí dok. Aby nevyjely z pozemku, kam nemají, je třeba jej ohradit vodičem. To však není problém, dnes prodejci mívají jednoduchý stroj, který dokáže kabel položit pod úroveň drnu tak, že není vidět. Oproti klasickým sekačkám ty robotické sečou trávník zhruba každý druhý den, stébla tak zkracují jen o několik milimetrů, nesbírají je a v porostu působí jako hnojivo.

Pro jednoduché mytí oken

Nemusíte být majiteli velké zimní zahrady, abyste ocenili výhody robota na mytí oken. Stačí k tomu několikeré moderní francouzské dveře propojující obývací pokoj s terasou, které jsou zvlášť v létě plné otisků od rukou, zašpiněné od deště a podobně. Na mytí takových skleněných ploch lze použít speciální robot, vybavený hlavicí s dvěma utěrkami z mikrovlákna. Na skle drží sám pomocí podtlaku, pohybuje se po něm, při tom plochu umývá a leští. Má senzory které kontrolují, zda vyčistil všechny části. Lze ho zapínat a vypínat pomocí dálkového ovládání. Uplatnění najde nejen při mytí oken, ale i skleněných skříněk, výplní vestavěných skříní nebo velkých zrcadel. Dokonce vám vyčistí i obklady v koupelnách – jednoduše zvládne vše, co má rovný a pravidelný tvar a tloušťku minimálně tři milimetry.

Pro jednoduché vysávání

K nejrozšířenějším robotickým přístrojům patří vysavače, na trhu také najdete desítky modelů od různých značek. Základní typy uklidí tvrdé podlahy – parkety, laminát, dlažbu, PVC či linoleum – a bez problémů přejedou i na koberce s nižším vlasem. Překonají i nízký práh, a tak mohou uklízet postupně několik místností. Modernější zvládnou také koberce s vyšší délku vlasu.

Jak rychle a kvalitně uklidí, záleží na jejich vybavení a především systému orientace v prostoru. U základních typů najdete několik senzorů, možnost navolit si trasu úklidu a dobu trvání vysávání. Doopravdy inteligentní robotický vysavač disponuje paměťovou funkcí, kdy si během prvních pár vysávání sám zmapuje terén, zjistí nejméně a nejvíce znečištěná místa a nejhůře přístupná místa. Podle toho se naprogramuje a sám si utvoří plán úklidu, který si zapamatuje. Vy si pak jen navolíte začátek uklízení a o nic dalšího se starat nemusíte. Některé jsou vybavené i funkcí desinfekce podlah, kdy zabudovaná UV-C lampa likviduje až 99 procent bakterií a nečistoty. To ocení hlavně v rodinách s dětmi, které lezou a hrají si na podlaze, majitelé zvířat a alergici.

Zatímco klasické vysavače jsou vybavené systémem filtrů, u nejjednodušších robotických je nehledejte. Mají jen sběrnou nádobu na zachytávání nečistot. Je vyjímatelná a omyvatelná. Také se můžete setkat s filtračním systémem z mikrovláken či síťovým filtrem. Vyspělejší typy těchto přístrojů již disponují filtry s aktivním uhlíkem, které jsou účinnější na zachycování mikroskopického prachu než klasické HEPA filtry nebo jsou využívány vlastnosti nanostříbra, které má antibakteriální účinky. Každopádně dbejte na to, aby se filtry daly pohodlně vyjímat a čistit. Stejně tak robotické přístroje nemají takový sací výkon jako klasické. Je to dáno tím, že je zde velmi krátká vzdálenost ke sběrné nádobě a vysavač se na jedno místo vrací i několikrát. Mnoho typů robotických vysavačů je i vybaveno funkcí turbo pro zvýšení výkonu vysávání.

 

Robotické mopy

Pokud se rozhodnete pořídit si robotický mop na vytírání, pozor, jaký typ kupujete. Jako mop totiž někteří výrobci označují vysavač se speciální antistatickou prachovkou, která na sebe nachytá i ty nejmenší části prachu a nečistot. Vyrábějí se však i mopy na mokré mytí, vybavené jsou zhruba půllitrovou nádobou na vodu a přesnou sprejovou tryskou, kterou se dostává na podlahu. Speciální senzory zajistí, aby se nenamočil nábytek, stěny nebo prostor pod schody. Podobně jako robotický vysavač i automatický mop si zmapuje prostor tak, aby zajel na každé místo a vytřel všude. Přesněji všude, kde je to třeba – mopy jsou vybavené speciálními senzory, díky nimž ví, že se mají vyhnout kobercům.

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock


Slevové kódy na roboty.

 

Jednodušší úklid s automatem