Sekery a ruční pily

Pro přípravu menšího množství palivového dřeva na zimu si vystačíte i s ručním nářadím. Investovat do kvality se vyplatí v případě seker i pil.

Obyčejné ruční pily mají na zahradě stále své místo

Obyčejné ruční
pily mají na zahradě
stále své místo

Nákup vhodné pily

Pro řezání větví a kulatiny na polena si mezi pilami vyberte ty, které mají na listu méně zubů, protože při řezu ubírají více materiálu. Práce s nimi je proto rychlejší než s pilami s vyšším počtem zubů určenými pro jemné truhlářské řezy. V železářství však zpravidla postačí vybírat mezi několika velikostmi obloukových pil, které jsou přímo určeny pro krácení kulatiny či pořez větví. Velikost se udává podle délky listu (například 530, 650, 710 či 910 milimetrů). Větší velikost pily vyžaduje o něco větší sílu a námahu při práci, ale umožní vám delší tah v řezu, což práci urychlí. S menší pilou snadněji zpracujete větve a kmínky menších průměrů a můžete ji využít i na prořez větví v zahradě. Obloukové pily mají vyměnitelné listy. Vyplatí se nechat je čas od času odborně nabrousit. Ceny těchto pil začínají zhruba od sto padesáti korun. K osvědčeným značkám patří Pilana, Bahco, Stanley či Fiskars. Pro ruční naporcování kulatiny větších průměrů poslouží i tradiční pila břichatka, kterou má v nabídce například Pilana. Pila je určena pro dva, a pokud potřebujete například na chatě bez elektřiny zpracovat větší množství kulatiny na palivo, vyplatí se břichatku pořídit.

Jak vybrat sekeru

Kvalitní sekera stojí i čtyřnásobek ceny té levné a nepříliš kvalitní. Zaplatit za kvalitu však má smysl, protože práce s dobrou sekerou je bezpečnější a o poznání snazší. Dobrý nástroj udělá ze štípání polen či odvětvování pokácených stromů zážitek zcela odlišný od namáhavého a často i nebezpečného zápolení s tupou a špatnou sekerou. Ani kvalitní sekera však nesplní vaše očekávání v případě, kdy je zbytečně velká, osazená nevhodným topůrkem nebo tvarově nevyhovující pro požadovanou práci. Je dobré mít v dílně či na chatě k dispozici alespoň několik základních velikostí a typů seker, s nimiž vám půjde od ruky příprava třísek či sekání větví, ale také odvětvování stromů nebo štípání polen. Nejlepšího výkonu sekery při práci dosáhnete kombinací odpovídající setrvačné síly a přesnosti úderu. Setrvačná síla závisí na váze sekery a výšce, z níž je úder veden. Výšku úderu ovlivňuje délka topůrka, která má však spolu s hmotností sekery vliv i na zmíněnou přesnost úderu. Příliš dlouhá násada spolu se zbytečně těžkou sekerou přesnost úderu komplikuje, proto je důležité používat pro různé typy práce nástroj, který vám dobře sedí a s nímž se příliš nenamáháte.

Na sekání i na štípání

Práce se sekerou by neměla být dřina. Lze toho docílit správnou kombinací váhy sekery, délky násady a potřebné energie při vedení úderu. U dražších značkových seker je ideální délka i šířka topůrka pro daný typ sekery standardem. Vybrat si však můžete i mezi sekerami s kompozitovými násadami, například Fiskars, Torq či některé typy Husqvarna. Odlehčené nástroje vyžadují odlišnou dynamiku úderu a celkově trochu jiný styl sekání než klasické sekery. Míru námahy při štípání polen ovlivňuje především šířka hlavy sekery. Větší šířka vyžaduje silnější úder, širší sekery si však lépe poradí se sukovitým dřevem. Lehčí sekery s užší hlavou pronikají do dřeva snáze i při menší síle úderu, na méně sukovité dřevo jsou tedy vhodnější. Štípáte-li větší množství dřeva sekerou pravidelně, vyplatí se mít oba základní typy štípacích seker, případně jednu se širší hlavou na štípání a jednu univerzální. Pro univerzální použití si pořiďte sekeru o hmotnosti mezi jedním a půl a dvěma kilogramy a topůrkem o délce do osmdesáti centimetrů. Může být rovné i zakřivené, vyzkoušejte, které vám lépe sedne do ruky. K tomu je dobré mít ještě menší sekeru o hmotnosti do jednoho kilogramu a s násadou o délce 40 nebo 50 centimetrů. S těmito dvěma sekerami bez problémů zvládnete štípání menšího množství dřeva, třísek, sekání větví, odvětvení pokáceného stromu, nejrůznější přitesávání a práce na zahradě nebo kolem kamen. Na zpracování většího množství palivového dříví se vyplatí štípací sekera s rozšířenou hlavou nebo tzv. kalač.

Sada seker

Sada seker

Sada seker

Oblíbený prodejce zahradní techniky Fuxtec.cz přináší na český i slovenský trh kvalitní německé sady seker s prodlouženou zárukou až na deset let. Sekery jsou vyrobeny v moderním designu a mají pogumované sklolaminátové topůrko pro pohodlné a příjemné držení, které přenáší minimum vibrací do rukou, je odolné proti vlhkosti a sekera je s ním o mnoho lehčí. Čepel je vyrobená z kvalitní kované oceli a její tvar je vypracovaný tak, aby práce se sekerou byla co nejméně fyzicky náročná. Sada tří seker stojí 1159 Kč, sada dvou kusů 869 Kč. Více na www.fuxtec.cz.

FOTO: ARCHIV REDAKCE A FIRMY MILCHA

Sekery a ruční pily

Sekery a ruční pily