Štípání dřeva, od kterého nebolí záda

Připravit dříví na celou zimu už dávno není práce pro silné chlapy, ale snadno se promění v nenáročnou činnost vhodnou skoro pro všechny členy rodiny. Stačí lidskou sílu naradit tlakem výkonných štípačů dřeva. Práci zvládnete mnohem rychleji, a místo abyste si odrovnali záda, příjemně si protáhnete celé tělo.

Štípače dřeva nahradí lidskou sílu štípacím tlakem až dvanáct tun. Rozčtvrtit metrové poleno tak trvá pouhých pět sekund.

Štípače dřeva nahradí lidskou sílu
štípacím tlakem až dvanáct tun.
Rozčtvrtit metrové poleno tak trvá
pouhých pět sekund.

Naštípat dříví na zimu sekerou? Nikoli. Mnozí dávají přednost štípačkám dříví. Důvod je jednoduchý – lidskou sílu zde nahrazuje elektřina nebo spalovací motor, takže práce je hotová mnohem rychleji a nebolí z ní ruce a záda. Chystáte-li se štípač kupovat, zde je návod, podle čeho vybírat a co by měl tento stroj umět.

Ať za vás pracuje hydraulika
V nabídce firem objevíte několik typů štípačů, přičemž základní dělení je na zařízení hydraulická a mechanická, dále se rozlišují typy horizontální a vertikální. Nejžádanější na našem trhu jsou modely hydraulické vertikální s elektromotorem, jejichž schopnosti ocení hlavně soukromé osoby – majitelé krbů či krbových kamen. technika Za největší nevýhodu štípaček mechanických a stejně tak horizontálních lze označit menší výkon. U těch mechanických ovládaných nohou výrobci uvádějí, že jsou vhodné jen pro příležitostné štípání malého objemu dříví a poradí si pouze s poleny o průměru maximálně 20 centimetrů a délce půl metru. Ty vertikální zvládnou dvoj- až trojnásobně větší kmeny. Ale je pravda, že na trhu se nyní objevují vyspělé modely, které umějí pracovat jak ve vertikální, tak horizontální poloze. Tomu ale odpovídá i cena. Pokud takovou investici chystáte, počítejte s tím, že ty nejjednodušší modely váš přijdou zhruba na pět tisíc. Pokud zaplatíte deset tisíc korun a více, máte na výběr celou řadu kvalitních vertikálních štípaček. V tomto případě platí, že čím vyšší cena, tím lepší výkon.

Madlo pohybující štípacím klínem držíte oběma rukama, čímž šetříte fyzické síly.

Madlo pohybující štípacím klínem držíte oběma rukama, čímž šetříte fyzické síly.

Jak fungují?
Princip štípaček je poměrně jednoduchý: Na jedné straně se nachází štípací klín, jeho protipól tvoří pracovní stůl, který zároveň slouží k přidržení kulatiny ve správné poloze. Hydraulický systém poháněný motorem dřevo rozštípne se silou od sedmi až po dvanáct tun. S takovým zařízením jednoduše zpracujete i kmeny silné skoro půl metru a dlouhé od 30 až po 140 centimetrů. Bezproblémová hydraulika těchto strojů při tom pohání štípací klín za ideálních podmínek rychlostí zhruba 25 centimetrů za sekundu. Rozštípnout metrové poleno je tak záležitostí opravdu na pár vteřin. Aby štípačky takovou zátěž a tlaky ustály, měly by být vyrobené z kvalitních materiálů, které v kombinaci s celokovovou robustní konstrukcí zajistí nejen to, že vám zařízení bude fungovat dlouhá léta, ale také že při práci nedojde k závadě, která by vás mohla ohrozit na zdraví. Proto pozor na levnější zařízení s nízkou hmotností, dobrá štípačka nesmí být „ošizená“ na železe. Hmotnost těchto se strojů běžně pohybuje mezi 100 až 200 kilogramy. Zároveň je však nutné zajistit snadnou manipulaci s tímto zařízením i to, že ho v jedné osobě dostanete z garáže či technického zázemí domu ven a po práci zase odvezete zpět. V obchodě se tedy podívejte, případně si i vyzkoušejte vyzkoušejte, zda vámi vybraný model má opravdu pevné madlo a funkční kolečka, která usnadňují manipulaci se strojem.

Dokonalost se skrývá v detailech
Standardem u kvalitních modelů jsou rovněž technické vlastnosti, které pomohou nejen k perfektním pracovním výsledkům. Určitě mezi ně patří variabilnost konstrukce štípacího klínu, která dává na výběr, zda budete polena pouze půlit, nebo rovnou čtvrtit. U těchto zařízení je také nutné, abyste si mohli nastavit výšku pracovního stolu podle toho, zda chcete štípat krátkou kulatinu, která má 30 centimetrů, nebo kmeny dlouhé až 130 centimetrů. Polena na pracovním stole přidržovat nemůžete, protože štípačky mají obouruční madlo. Nejen proto, že tak šetříte fyzické síly, ale především je to bezpečnostní prvek, který brání případnému poranění při práci. Síle a výkonu štípače musí také odpovídat svými schopnostmi motor. Pokud sáhnete po elektrických zařízeních, ta se štípacím tlakem osm tun a více vždy potřebují třífázový proud, předejdete tak výpadkům elektřiny. I v tomto případě platí, že elektrické zařízení je vhodné pro situace, kdy dřevo štípáte u domu, na zahradě či jinde v blízkosti elektrické zásuvky. Štípačky se spalovacím motorem využijí ti, kdo chtějí polena dělit například hned přímo v lese.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Štípání dřeva, od kterého nebolí záda

Štípání dřeva, od kterého nebolí záda