Skladování ovoce a zeleniny

Kdo má dobrý sklep, je ve výhodě, protože velkou část úrody může uchovat na pozdější měsíce. Některé druhy zeleniny a odrůdy ovoce vydrží i v obyčejném sklepě bez řízené atmosféry až do jara.

Hrušky patří k citlivému ovoci, proto s nimi při manipulaci zacházejte jemně.

Druhy k uložení

Ze zeleniny se skladuje především kořenová zelenina, tedy mrkev, pastinák, petržel a celer. Nejlepší je ukládání do bedniček s pískem. Tímto způsobem ale můžete uložit i kvalitní zeleninu, kterou koupíte na sklonku podzimu na trhu. Ve srovnání s nevýraznou zeleninou ze supermarketu jsou její chuťové vlastnosti výrazně lepší a určitě za trochu námahy stojí. Ve sklepě vydrží také dýně, a to i několik měsíců. Pozor, nesnášejí ale vysokou vzdušnou vlhkost, lépe jim bude v průvanu. Pro skladování se výborně hodí i kapusta a zelí – tyto druhy jsou však dost objemné a můžete je uložit i přikryté v pařeništi nebo ve skleníku, mírné mrazíky jim nevadí. Velmi dobře se podobným způsobem ukládají i obří kedlubny – založené do písku vydrží tři měsíce i déle.

Co se neukládá

Máte-li malý sklep, dobře vybírejte, co stojí za uskladnění a co ne. Některá zelenina vydrží bez problémů venku na zahradě, dokonce je to pro ni lepší. Jde zejména o kadeřávek a růžičkovou kapustu, které nechte na záhoně dál růst. Zimní pór také venku vydrží, je ale lépe ho vyrýt a založit do kyprého materiálu (listí, rašeliny) někam stranou – do pařeniště – nebo vyrobit improvizovaný krytý záhrab na kraji záhonu. V normální půdě by totiž byl za mrazu „nedobytný“.

Ovoce

Ukládejte jen zimní odrůdy jablek a hrušek, samozřejmě i ty koupené. Ovoce vždy před uložením pečlivě prohlédněte, ale snažte se je příliš neohmatávat, i vosková vrstvička na povrchu plody chrání. Ovoce nikdy nevrstvěte, nejlepší jsou mělké lísky, které umožní uložit jen jedinou vrstvu plodů.

Co si ohlídat

  • Jablka: prohlédněte místo těsně u stopky – tady se často prozradí jádřincová hniloba hnědým měkkým místečkem. Poškozené místo na opačné straně plodu – u „bubáku“ – zase prozradí napadení obalečem, a tedy červivostí. Takové plody samozřejmě vyřaďte.
  • Hrušky: hrušky jsou velmi citlivé na transport a na otlaky. Je na místě pracovat v bavlněných rukavicích, ušetříte si tak poškození plodu nehty a nešetrným zacházením. Vhodné je ukládat je do lísek vyložených tvarovanou vložkou, kterou získáte během léta z obchodů, kde v nich prodávají broskve a nektarinky.
  • Košťáloviny: zkontrolujte spodní řez na košťálu – nikdy by na jeho obvodu neměly být černé tečky. Jde o známku nákazy plísní zelnou, která postupuje po listových žebrech a může způsobit vnitřní hnilobu hlávek.
  • Kořenová zelenina: nejvíce je ohrožena mrkev, a to černou hnilobou. Neukládejte poškozené nebo polámané kořeny, hlídejte si i nákazu pochmurnatkou mrkvovou. Jí poškozené kořeny jsou často druhotně napadeny nějakým druhem skládkových plísní.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Skladování ovoce a zeleniny