Vyvýšené záhony – pěstování bez námahy!

Rubrika: Market

Trendem posledních let je pěstování zeleniny, jahod, okrasných rostlin nebo dokonce bylinek ve vyvýšených záhonech. Ve srovnání s běžným záhonem lze pěstovat na takovém záhonu prakticky vše, co na běžném, avšak s vyšší efektivitou a mnoha dalšími výhodami:

 • je výborným základem pro pěstování bez chemie
 • lze ho umístit prakticky kamkoli
 • v záhonu je vyšší teplota, která podporuje růst kořenů rostlin – rostliny lépe prospívají, úrodnost je výrazně vyšší
 • pokud záhon vyplníte kvalitní zeminou bez semen plevelů, odpadne i časté nutné pletí
 • rostliny se nemohou nekontrolovaně rozrůstat mimo záhon
 • lépe odolává jarním přízemním mrazíkům
 • do záhonu se nedostanou slimáci ani hraboši
 • pěstování je pohodlnější – nebolí vás tolik záda

Co je vyvýšený záhon?

Jde o ohraničený záhon bedněním z různého materiálu (nejčastější je dřevo, kulatina, kameny, cihly apod.), může mít různý tvar a různou délku. Co je ale důležité je jeho výška – měla by být asi 45 – 70 cm – musí umožnit vytvoření náplně ze tří vrstev. Je-li bednění dřevěné, nemělo by se ošetřovat žádným nátěrem, který obsahuje toxické látky – ty by se mohly dostat do půdy. K prodloužení trvanlivosti dřeva může být použita na vnitřní stěny záhonu nopková folie. Bednění lze zakoupit i jako stavebnici, např. woodblocx – vydrží minimálně 20 let. Místo vybrané pro záhon (budoucí dno) je dobré předem zbavit všech plevelů totálním herbicidem a následně pokrýt drátěným pletivem kvůli nežádoucí návštěvě krtonožky či hryzce.

Čím záhon naplnit?

Aby záhon fungoval, jak má, musí být vyplněn třemi odlišnými vrstvami přibližně v třetinovém poměru. Každá vrstva má v záhonu své opodstatnění. S rostoucím zájmem o pěstování bez chemie a vyvýšené záhony AGRO CS a.s. vyvinulo speciálně pro tento typ pěstování sadu tří zcela přírodních výrobků.

Substrát pro vyvýšené záhony 50l

Agro NATURA Substrát = VRCHNÍ vrstva vyvýšeného záhonu

 • speciální receptura s vysokým obsahem kokosového vlákna
 • startovací dávka přírodního hnojiva
 • optimální provzdušnění, vysoká nasáklivost
 • NENÍ vhodný pro kyselomilné rostliny

 

 

 

 

Kompost pro vyvýšené záhony 50l

Agro NATURA Kompost = PROSTŘEDNÍ vrstva vyvýšeného záhonu

 • zdroj humusu, základních živin a stopových prvků
 • živiny se uvolňují postupně
 • při jeho rozkladu se uvolňuje teplo = energie pro růst

 

 

 

 

 

Drenážní vrstva pro vyvýšené záhony 70l

Agro NATURA Drenáž = SPODNÍ vrstva vyvýšeného záhonu

 • hrubá struktura pro zvýšenou prostupnost vzduchu i vody
 • odvádí přebytečnou vodu a přivádí vzduch
 • brání zahnívání

 

 

 

 

 

Co sázet a čím přihnojovat?

Díky tlení uvnitř záhonu se v něm daří všem rostlinám, zejména teplomilným. Zpočátku můžete pěstovat zeleninu náročnou na živiny, např. okurky, dýně, rajčata či jahodník. Abyste měli něco pro potěchu oka, můžete vysázet i okrasné rostliny nebo bylinky, které využijete v kuchyni. Do záhonu můžete také přímo vysévat – např. ředkvičky, petrželku, mrkev aj.
Pravidelné přihnojování zahajte asi po 3 – 4 týdnech od výsadby. Pokud chcete pěstovat ekologicky bez chemických látek, dejte přednost organickým kapalným nebo pevným hnojivům. Agro NATURA jich má pro vás širokou řadu.

Čím chránit či ošetřovat?

I zde platí pravidlo – chcete-li pěstovat bez chemie, použijte nechemickou cestu. Agro NATURA vám pomůže proti škůdcům, jako jsou svilušky, mšice, molice a třásněnky (přípravek Rock Effect) i proti plísním (NATURA Bylinková směs na plísně). Velmi dobrým pomocníkem je síťka, kterou zakryjte osázenou plochu; nezamezí přístupu sluníčka a vody a naopak bude přirozenou barierou proti létajícím škůdcům.

Rady pro pěstování ve vyvýšeném záhonu

Mějte na paměti, že jde o přírodní sléhavý materiál; doplňujte ho pouze Agro NATURA Substrátem pro vyvýšené záhony; běžná zemina není vhodná, byla by zdrojem plevelů, případně reziduí pesticidů. Záhon vydrží funkční několik let. Poté je nutné náplň obnovit. A pozor – záhon je náročnější na zálivku, umístěte ho proto co nejblíže ke zdroji vody; vydatně zalévejte.

Kde najde záhon využití?

Vyvýšený záhon lze využít prakticky kdekoli – své místo najde v běžné užitkové venkovské zahradě, při městském zahradničení, na veřejných prostranstvích, ve svahu (brání splavování půdy a stékání vody po jejím povrchu), ale i tam, kde je méně úrodná půda nebo horší mikroklima.

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Vyvýšené záhony – pěstování bez námahy!