Zahrada s přívětivým soukromím

Zamilovali jste si trvalky kvetoucí ve fialových a bílých odstínech a nevíte, které vybrat a jak je zkombinovat? Inspirujte se v této zahradě. Nápadů, které stojí za okopírování, tu najdete více.

foto FLERA CZ

Architektům Markétě Mlejnkové a Ferdinandu Lefflerovi ze studia Flera, kteří zahradu navrhovali, se podařilo na pozemku zachovat i dva vzrostlé stromy. Místu dodávají jedinečnou atmosféru a poskytují nejpřirozenější stín a přívětivé soukromí. Mezi pevné kmeny se dá navíc natáhnout slackline, oblíbená zábava pro malé i velké.

 

Pumpa jako ozdoba

Vstupní́ prostor zahrady má reprezentativní styl. Od branky k domu vede poměrně dlouhá dlážděná cesta, aby nepůsobila nudně, nepravidelně do ní prorůstají květiny z okolních záhonů. Jde o kombinaci okrasných trav a trvalek v oblíbených a módních modrých, fialových a bílých odstínech. Patří mezi ně například o kosatec německý, šanta kočičí, šalvěj hajní, kostřava atlasská nebo okrasný česnek. Rostou tady i na dalších místech zahrady. „Chodit po téhle vstupní cestě je všechno jenom ne nuda. Každý týden se tu kvete něco jiného,“ říká architekt Ferdinand Leffler. Hlavní ozdobou vstupního prostoru se však stala vodní puma. Aby pěkně vynikla, nechali ji architekti natřít namodro a místo kolem vydláždit.
Z hlavní přístupové cesty se lze dostat i přímo do zahrady, vedou sem už jen nášlapy v trávníku.

foto FLERA CZ

Terasa u domu

Protože má dům tvar písmene otevřeného písmene U, vcházejí majitelé na zahradu nejen z obývacího pokoje, ale na zpevněnou dřevěnou terasu lze vstoupit i ze všech ložnic. Pod pergolou se nachází jídelní set a vedle venkovní posezení s gaučem a křesílky. O soukromí se bát rodina nemusí, ačkoli tady nerostou keře ani živý plot. „Místo nich jsme zvolili vysoké trvalky, v červnu to mohou být velkokvěté česneky, později různé traviny, které vám v zahradě během jednoho roku vytvoří polopropustné zelené paravány a jakési zelené stěny, díky kterým můžete odclonit třeba zastřešení bazénu nebo užitkovou část zahrady, na kterou se z terasy nechcete a nepotřebujete dívat,“ radí Ferdinand Leffler.
Na terase se nachází vyvýšený záhon na bylinky a zeleninu, z kuchyně je to k němu pouze pár kroků.

 

Terasa ve stínu

Zadní užší část pozemku nabídla skvělý prostor pro druhou dřevěnou terasu, kde si rodiče mohou užít klid a soukromí, skrýt se tady před sluncem. Mezi rostlinami je skrytý druhý jídelní kout. Pod vysokým stromem se našlo ideální místo pro lavici. Oddělení od sousedních pozemků zajistí vysoké trvalky a keře, a také nový dřevník, který zvukově izoluje. Na terase se nachází ochlazovací káď. Majitelé zvolili plastovou, architekti ale doporučují vyměnit ji raději za pěkný dřevěný sud či starou kovovou vanu. V nejméně exponované části zahrady se našlo i praktické místo pro sušák na prádlo.

Majitelé si přáli zachovat trávník, proto jsou květiny vysazené po obvodu a kolem cesty. foto FLERA CZ

Kolem plotu

Rodina s dvěma dětmi si přála zachovat trávník, poslouží na hry i odpočinek. Proto architekti další rostliny umístili kolem cest a po obvodu pozemku. Aby v maximální míře zachovali soukromí, vysázeli směrem do ulice husté mnohokmenné břízy a stálezelené keře. Využili také toho, že sousedé si ke svému plotu vysadili řadu tújí – jsou stále zeleně, ale nudné, to však jednoduše napravíte tím, že před ně na svou zahradu vysadíte keře a trvalky, stejně jako v této zahradě.

Pozemek dále od plotu se mírně̌ svažuje, architekti studia Flera sem proto navrhli mírně zahloubené́ ohniště̌. Sezení kolem vytvořil na míru sochař Michal Sýkora. Plocha je vyštěrkovaná a celé místo opět obklopují vyšší trvalky.

Cesta od bočního vchodu do zahrady musela zůstat volná, jen málokdo si všimne, že za keři a habrovým živým plotem je zaparkované obytné auto, které rodina pravidelně využívá. Zahrada se tak vyhnula častě chybě, se kterou se můžete setkat – výhled na krásně zelený trávník a kvetoucí trvalky zkazí zaparkované auto nebo odstavená popelnice. Schovejte je do boxu, který bude ze stejného materiálu jako třeba plot.

Na druhé terase je ve stínu stromů ukrytý další jídelní kout. foto FLERA CZ


TIP
Navrhněte si zahradu snů pode vedením Ferdinanda Lefflera v online kurzu Žijte ve své zahradě. Ukázky zdarma a další informace najdete na www.zijtevesvezahrade.cz.


 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Flera CZ

Zahrada s přívětivým soukromím