Zahradnické zajímavosti

Rubrika: Zajímavosti

Přinášíme vám další perličky a střípky ze života rostlin, které potěší nejen nadšené botaniky a sběratele rostlin, ale zaujmou i běžné zahrádkáře.

O geniálních věcech často platí, že jsou velice jednoduché. Týká se to i zahradního vynálezu, který se nazývá „plovoucí ostrov“.

O geniálních věcech často platí, že jsou velice jednoduché. Týká
se to i zahradního vynálezu, který se nazývá „plovoucí ostrov“.

Půvabná krasavice z jižní Afriky

Podle řecké mytologie se Poseidonovi, bohovi všech moří, a krásné mořské nymfě Náidě narodil syn, jenž dostal jméno Proteus. Jeho povahové vlastnosti nebyly zrovna nejlepší a kromě jiného byl Proteus i mistrem proměn. A právě proměnlivost byla hlavním důvodem, proč švédský botanik Carl von Linné jistou jihoafrickou rostlinu pojmenoval Protea. Jde totiž o velice variabilní dřevinu s krásnými mohutnými květy, které jsou tak extravagantní a přitažlivé, že se staly předmětem nejen sbírkového, ale i komerčního pěstování. Z jižní Afriky se keř rozšířil i do dalších zemí a jeho květy zahradníci a floristé považují za luxusní materiál vhodný pro slavnostní příležitosti. Nejlépe vypadají květy v čerstvém stavu, lze je ale i dobře sušit.

Jetel jako dekorace

Na obrázku je jetel plazivý (Trifolium repens) ’Leonore’, což ale není jediná odrůda okrasného jetele.

Na obrázku je jetel plazivý
(Trifolium repens) ’Leonore’, což ale není jediná
odrůda okrasného jetele.

Svět rostlin nabízí stále nějaká překvapení. Jedním z nich je i jetel se zajímavými ozdobnými lístky, který nezajímá jenom králíčky a zemědělce, ale podbízí se i zahradníkům a všem, kdo si rádi zkrášlují své příbytky. Na obrázku je jetel plazivý (Trifolium repens) ’Leonore’, což ale není jediná odrůda okrasného jetele. Jistý pěstitel okrasných rostlin v Dánsku přišel s celou řadou těchto jetelů, které hrají jemnými barvami a přitom si zachovávají své charakteristické vlastnosti. Jsou to například odrůdy ’Josephine’, ’Estelle’, ’Jessica’ nebo ’Dark Debbie’, které lze pěstovat samostatně v malých květináčích, ale lépe se uplatní jako půdopokryvné rostliny v kombinaci s balkonovými nebo za jistých okolností i některými pokojovými rostlinami. V interiéru vyžadují spíše chladná a světlá místa, venku slunce nebo mírný polostín. Musejí mít však stále vlhkou půdu, jinak snadno vadnou.

Zahradní skříň

Problémem malých zahrádek bývá často úložný prostor na zahradní nářadí. Řešení nabízejí sice různé zahradní domky, které ale zabírají vzácné místo. K uskladnění menšího množství nářadí dobře poslouží i jednoduchá zahradní skříň postavená a ošetřená tak, aby odolala venkovním podmínkám. Pokud se ji povede na zahradě dobře umístit, může navíc vypadat i docela hezky.

Romantické zvonečky

V záplavě tulipánů, narcisů i dalších jarních cibulovin se někdy trochu zapomíná na další půvabné druhy. Za pozornost stojí třeba rostlina, která se nově označuje jako Hyacinthoides hispanica. Kdysi se však jmenovala Scila hispanica nebo Scila campanulata, česky ladoňka španělská. Jedná se o skromnou dekorativní cibulovinu pocházející z jihozápadní Evropy, která se nejčastěji vysazuje do podrostu stromů, kde má výborné podmínky pro život. Na těchto lokalitách se také dobře množí a často i zplaňuje. Kvete podle místních podmínek od dubna do května a svými květy snadno navozuje příjemnou až romantickou zahradní atmosféru.

Nedůtklivý samotář

Ostré trny mají bránit strom před nežádoucími návštěvníky.

Ostré trny mají
bránit strom před nežádoucími návštěvníky.

Zatímco některé tropické stromy otevírají svou korunu stovkám živých organismů, existují i takové, které jsou nedůtklivé a nespolečenské. Je to i případ stromu Ceiba insignis, který se česky nazývá vlnovec a jehož kmen i větve pokrývají husté a ostré trny. Není to důsledkem „špatné výchovy“, ale drsného konkurenčního prostředí, které mezi tropickými rostlinami vládne. Ostré trny mají bránit strom před nežádoucími návštěvníky. Nemusí přitom jít jen o býložravé živočichy, kteří by si na stromě chtěli uspořádat hostinu. Ostré trny brání v přistání i zdánlivě neškodným ptákům. I to má ale svou preventivní logiku, protože právě ptáci mohou přenášet lepkavá semínka některých druhů tropického jmelí, které může strom přivést ke zkáze.

Plovoucí ostrovy

O geniálních věcech často platí, že jsou velice jednoduché. Týká se to i zahradního vynálezu, který se nazývá „plovoucí ostrov“. Jedná se vlastně o široký polystyrenový kroužek, kolem kterého je z netkané textilie ušitý vak. Do něj se nasype substrát určený pro pěstování bahenních rostlin, čímž vznikne jakýsi látkový květináč. Mnoho bahenních rostlin je dekorativních, ale pěstují se málo, protože není snadné jim vytvořit vhodné podmínky. Díky plovoucím ostrovům je ale jejich pěstování snadné, protože kořeny rostlin jsou trvale v mokru, ale jejich růstový vrchol, tzv. srdíčko, plave vždy nad hladinou. Rostliny je tak možné pěstovat i v nevelké nádobě s vodou na balkoně či terase, a plovoucí ostrovy mají navíc ještě jednu výhodu – u bujně rostoucích druhů nehrozí invazní šíření a likvidace sousedních rostlin.

FOTO: AUTOR

Zahradnické zajímavosti

Zahradnické zajímavosti