Vánoční hvězdy nejen na sváteční stůl

Rubrika: Zajímavosti

Ať chystáte rodinné adventní odpoledne nebo výzdobu na Štědrý večer, ve vánočním období by neměl chybět svátečně nazdobený stůl. Ne nadarmo se říká, že jíme také očima… Pestrou ozdobou každé domácnosti se mohou stát pryšce nádherné se svými barevnými listy – a to nejen jako pokojovky v květináčích, ale i jako řezané krásky. Odborníci z iniciativy „Stars for Europe” pro vás připravili tvořivé nápady, jak pomocí vánočních hvězd dekorovat slavnostní tabuli, i praktické tipy, čeho si všímat při nákupu nebo jak rostlinu udržet pěknou až do nového roku.

Vánoční hvězda

Foto: Stars for Europe

V tropickém podnebí domovského Mexika dorůstají pryšce nádherné do metrových keřů. Světlo a teplo proto mají rády i moderní formy hvězd, které pěstujeme v Evropě. Tma, průvan a chlad naopak vánočním hvězdám nesvědčí – už při nákupu proto odborníci radí, ať si zkontrolujete prostředí, ve kterém se rostliny nachází. Pokud prodejce umístí pryšce do tmavého kouta obchodu, do průvanu poblíž vchodu, nebo dokonce ven při teplotách pod 15 °C, nevyplatí se tyto exempláře pořizovat. Obvykle totiž ztratí listy už během několika dnů po zakoupení a uhynou.

Kterou si odnést domů – a jak ji zabalit?

Zdravou poinsettii, jak se vánoční hvězdě také přezdívá, naopak poznáte podle živých a hustých listů, které nejeví známky poškození. Dalším indikátorem rostliny v dobré kondici jsou poupata žlutozelených květů uprostřed barevných listenců. Hlína v květináči by se vám neměla zdát ani vyschlá, ani příliš promočená. Odborníci také varují před populárními hvězdami s listy pokrytými třpytkami. Jakkoliv může třpyt vypadat oslnivě a svátečně, neprospívá samotné rostlině ani našemu životnímu prostředí. Máte vybárno? Po nákupu hvězdy dobře zabalte a rychle odneste domů. Specializovaná zahradní centra obvykle nabízejí bez příplatku obalový materiál, který rostliny ochrání během přepravy. Při venkovních teplotách pod 15 °C této nabídky určitě využijte. Po materiálu na zabalení se vyplatí ale sáhnout i při vyšších teplotách, dokáže totiž rostlinu ochránit před zákeřným průvanem. Čím více vrstev papíru kolem hvězdy omotáte, tím lépe ji izolujete od chladu. Při teplotách pod bodem mrazu doporučujeme zabalit i květináč, aby kořeny měly dostatečnou ochranu. Pokud převážíte hvězdu v autě, vyhněte se v mrazivých dnech delším zastávkám. Bez vytápění se v autě rychle ochladí, a i dobře zabalené rostliny tak vystavujete riziku.

Vánoční hvězda

Foto: Stars for Europe

Aby si u vás doma zvykla…

Po příchodu do bytu rychle odstraňte obal. Aby přechod z chladu do tepla rostlinu co nejméně stresoval, raději ji chvíli nechte v chladnější místnosti, třeba v kuchyni nebo v chodbě. Hvězda se tak může aklimatizovat. Po několika hodinách ji můžete přemístit na místo, kde vám bude dělat radost. Stanoviště volte světlé, chráněné před průvanem a velkými výkyvy teplot. (Vedle vchodových dveří by se hvězda sice krásně vyjímala, ale z hlediska chladu a průvanu jí toto místo rozhodně prospívat nebude.) Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 15-22 °C, pro ochranu spodní části rostliny nezapomeňte přidat misku pod květináč. Vedle dobře izolovaného okna pryšec umístit můžete – při každém větrání místnosti byste ho ale měli přesunout na chráněné místo, ať není v průvanu. Hvězdám obecně vyhovuje teplo, ale i v tomto bodě platí „všeho s mírou“. Přímo u radiátoru nebo u kamen vám mnoho radosti neudělají, poněvadž na příliš vysoké teploty reagují shozením listů.

Další zajímavosti a tipy, jak pomocí vánočních hvězd dekorovat slavnostní tabuli, najdete v prosincovém vydání časopisu Flóra na zahradě. Náš časopis si můžete zakoupit na www.casopisyknihy.cz nebo v elektronické podobě na www.digiport.cz.

Vánoční hvězdy nejen na sváteční stůl