Polykarbonát, nebo plexisklo

Rubrika: Zajímavosti

Skleníky, vstupní stříšky nebo třeba střechy pergol a zimních zahrad – tam všude se používá polykarbonát. Nebo plexisklo? Víte, jaký je mezi oběma materiály rozdíl?

V zahradě se zpravidla více používá polykarbonát. Jde o materiál, který s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, který je lehký, proto nezatěžuje konstrukci stavby. Desky z něj mohou být buď dutinkové a profilované, ovšem koupíte už i čiré, a to o tloušťce od několika málo milimetrů až po centimetry. Tomuto druhu se říká plný polykarbonát.

Je téměř nezničitelný

Polykarbonát je velice houževnatý a pružný plast, který odolá hrubému mechanickému zacházení. To z něj dělá ideální materiál právě na střechy a stříšky, které tak odolají krupobití, hodí se i na stěny skleníků – například kámen odhozený sekačkou je nezbije jako běžné sklo. Za největší nevýhodu polykarbonátu se označuje jeho nestabilita vůči UV záření, které způsobuje, že se deska stává matnou a neprůhlednou. Výrobci si s tím dokážou poradit, polykarbonát opatřují ochrannou vrstvou. Tento lehký film nevýhodu eliminuje, životnost desek se tak pohybuje v řádu desítek let. Důležité je, aby se silný UV filtr nacházel z obou stan a chránil tak desku proti škodlivému vlivu slunečního záření. Bez něj by desky křehly a hlavně zežloutly.

Poměrně jednoduchá je i práce s polykarbonátem, lze ho řezat na požadovaný rozměr a vyvrtávat do něj otvory, aniž byste se báli, že vám praskne jako sklo.

 

Co je plexisklo?

Plexisklo je obchodní název pro polymethylmethakrylát, spíše se však setkáte se zkratkou PMMA nebo označením akrylátové sklo. Jeho vlastnosti jsou podobné jako u přírodního skla a značně se tedy liší od polykarbonátu. Deskou jsou tvrdé a pevné, ale také křehké a při silném nárazu se snadno rozbijí, podobně jako přírodní sklo. Naopak nevadí, když se poškrábou, protože se dají vyleštit. To u polykarbonátu nejde, jen byste ho ještě více odřely. Stejně tak nedochází ke zmatnění povrchu pod vlivem UV záření. Plexisklo se používá třeba na výrobu akvárií a terárií, zastřešení luxusních pergol a podobně. A existuje ještě jeden důvod, proč se s ním nejen v zahradě setkáte méně často než s polykarbonátem – e totiž dražší, dokonce stojí více než klasické sklo.

 

redakce, Shutterstock

Polykarbonát, nebo plexisklo