Nejkrásnější evropské skleníky: Naplánujte si výlet do ráje!

Kde v zimě potěšit srdce zahradníka? Zatímco naše flóra pospává, ta tropická stále vzkvétá. A nemusíte za ní cestovat přes půl světa. Stačí navštívit nejvyhlášenější skleníky Evropy… Procházka v nich zahřeje na těle i na duši.

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Skleníky botanické zahrady Berlín

Patrně největší skvost berlínské zahrady rozhodně nepřehlédnete. Soustavě skleníků dominuje ten tropický, v němž se rázem ocitnete uprostřed pralesa. Úctyhodných 23 metrů vysoká kupole skleníku chrání i zdejší nejmohutnější rostlinu, kterou se překvapivě stal bambus Dendrocalamus giganteus. Dosáhne až ke stropu a může se pochlubit stébly téměř 30 centimetrů silnými. Zdatně mu sekunduje tropický strom vrcholák a četné liány. V přilehlých sklenících vás potěší kamélie, orchideje, tropické kapradiny, lekníny včetně viktorie královské, sukulenty či masožravé rostliny. Můžete se vydat za flórou Austrálie i na Kanárské ostrovy, seznámit se s užitkovými rostlinami tropů… Celý den zde uteče jako voda.

Praktické info: Skleníky, do nichž se z centra města snadno dostanete metrem a autobusem, mají otevřeno denně od 9 do 18:30. 

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Prosklená krása v Kew Garden

Proslulá londýnská botanická zahrada, zařazená na seznam památek UNESCO, nabízí hned několik úchvatných skleníků. Zdejší nejrozlehlejší skleník se nazývá Temperate House. Byl postavený ve viktoriánském stylu již v polovině 19. století a před nedávnem nákladně zrekonstruovaný. Návštěvníci by vám ho asi popsali jako svět sám pro sebe, kde se za zvuků zurčící vody můžete ztratit v náruči tisíce druhů subtropických i středomořských rostlin. Příliš se zde neohřejete, jedná se o skleník lehce temperovaný, ale pod 10 °C zde teplota ani v zimě neklesá. Ve stejném období vznikl i druhý, ještě proslulejší Palm House, jehož vysoké kupole vskutku hostí palmy obřích rozměrů. Kromě nich zde můžete obdivovat i další bujnou tropickou vegetaci – v tomto skleníku už si kabát sundáte. Jedná se o nejzachovalejší původní viktoriánský skleník, který dodnes ohromuje svou velikostí a ladným tvarem. Do jeho výšin vás vyvede noblesní točité schodiště.

Pokud zahradu navštívíte, jistě prozkoumáte i moderní Princess of Wales Conservatory, soustavu skleníků, ve které naleznete rostliny z deseti rozličných klimatických pásem – jako byste prošli celou zemi pěkně po poledníku. Mnohem menší, avšak neméně unikátní je také Alpine Greenhouse, který chrání skalničky. Zdejší skleníky nabízejí nejen jedinečný zážitek návštěvníkům, ale podílejí se také na zachování ohrožených druhů rostlin. Ve sklenících, stejně jako v celé zahradě, se v průběhu roku konají nejrůznější výstavy a akce. 

Praktické info: Do zahrady se z centra Londýna dostanete městskou hromadnou dopravou za půl hodiny. Skleníky jsou otevřeny celoročně od 10 do 17 hodin. 

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Skleníkový hotel na Islandu

Ve skleníku můžete nejen obdivovat flóru, ale také se v něm ubytovat. Pokud navštívíte pro nás tolik exotický Island, pouhých 40 minut jízdy autem z centra Reykjavíku vás uvítá hotel s názvem Greenhouse, tedy skleník. Pokoje zde celé prosklené nejsou, toho se bát nemusíte, ale restaurace či relaxační zóny ano, a nabízí tak úchvatné výhledy do okolí. Můžete se sami přesvědčit na thegreenhouse.is.

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Chlouba botanické zahrady Copenhagen

Zdejší sestavu tvoří rovných 27 skleníků, některé však slouží pouze pro množení, šlechtění či uchovávání vzácných rostlin. Ovšem hlavní a velmi přitažlivý skleník s kruhovým půdorysem návštěvníky vřele vítá do náruče tropických rostlin. Pochází z roku 1874 a stavba sama se dá považovat za umělecké dílo. Pod 16 metrů vysokou kupolí bují palmy a více než stoleté cykasy, které díky svému věku dosáhly solidní mohutnosti. Potkáte zde i vzácné dřeviny mangrovových porostů a díky ochozům přístupným po točitému schodišti se můžete kochat i výhledem shora. V celém komplexu skleníků na vás čeká pestrá přehlídka orchidejí, bromélií, kaktusů, masožravek… A zavítat můžete i na podivuhodný Madagaskar. Zasklená plocha celkem čítá 2500 metrů čtverečních.

Praktické info: Botanická zahrada se nachází v samém centru města a funguje v podstatě jako volně přístupný park. Vstupné se platí pouze do hlavního skleníku. V zimní polovině roku (říjen-březen) je otevřen (denně kromě pondělků) od 10 do 15:30. 

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Královské skleníky v podání Belgie

Velkolepé skleníky The Royal Greenhouses na okraji Bruselu se nejmenují „královské“ z pouhopouhé tradice. Jsou skutečně majetkem královské rodiny, nacházejí se v parku jejich soukromého zámku Leaken. Na rozdíl od předchozích skleníků se pro veřejnost otevírají pouze po dobu tří jarních týdnů, obvykle od 14. dubna do 7. května. Nenabídnou vám tedy zahřátí v zimě, zato vás odmění mimořádným jarním zážitkem. I za tak krátkou dobu se zde stihne vystřídat přes sto tisíc návštěvníků, milovníků rostlin i architektury. Užít si můžete prohlídky denní i noční, ve velkoryse nasvícených kupolích.

Komplex 16 skleníků postavených v secesním stylu spojují rovněž prosklené a rozkvetlé chodby, dlouhé celkem přes 700 metrů. Pod vysokými klenbami rostou palmy úctyhodných rozměrů, svěže zelené vějíře rozvíjejí stromové kapradiny, již zjara zde kvetou nejen orchideje, ale rovněž skvostné pelargonie, fuchsie či ibišky. Nebývale pestrá je zdejší sbírka kamélií. 

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Palmenhaus, kavárna ve vídeňském parku Burggarten

Skleníky si můžete užít i trochu jinak. Nejen milovníky rostlin láká vídeňský secesní skleník, ve kterém se posadíte ke stolku a dáte si oběd, nebo alespoň lahodnou kávu či čaj a zákusek. Už nehostí takové množství flóry jako za časů, kdy se vskutku jednalo o tropický skleník, ale najdete tu ztepilé a s láskou opečovávané palmy a další rostliny, které se efektně klenou nad hlavami návštěvníků. České cestovatele jistě tato zastávka potěší o to víc, že se na výzdobě centrální části skleníku, kde se nachází restaurace i kavárna, podílel i Josef Václav Myslbek.

Praktické info: Ve všední dny zde otvírají od deseti, o víkendech a svátcích již v devět, a zavírají až ve 23 hodin, ačkoli kuchyně přestane chrlit dobroty již o půl desáté. Více informací včetně jídelního a nápojového lístku naleznete na palmenhaus.at. A o důvod víc, proč si ve vídeňském skleníku zdržet déle, než dojíte řízek či sachr? V postranním křídle skleníků na vás čeká Dům motýlů, kde můžete obdivovat až 400 exemplářů poletujících nad spletí rostlin. Od listopadu do března otevírá denně od 10 do 15:45. 

Evropské skleníky

Foto: Shutterstock

Nejkrásnější evropské skleníky: Naplánujte si výlet do ráje!