Čtyřkolky a vozíky do zahrady patří

Rubrika: Technika

Dokud je nemáte, myslíte si, že se bez nich obejdete. Pracovní čtyřkolky a přívěsné vozíky však užijete kolem domu mnohem častěji než jednou na jaře na odvezení ostříhaných větví stromů a na podzim, kdy potřebujete dostat úrodu do sklepa. Práce na zahradě dokáží hodně zjednodušit.

ctyrkolka

Čtyřkolky nejsou jen vozítka určená k rekreačním a sportovním výletům, ale i pracovní stroje, které spolu s přívěsným vozíkem dokážou ulehčit práce na zahradě. Samozřejmě si nesmíte vybrat sportovní typ, ale sáhnout po vyšším a robustnějším stroji užitkovém.

Čtyřkolka nejen do lesa

Nejen ve velikost a robustnosti se liší čtyřkolky sportovní a pracovní. Ty druhé – setkáte se u nich s označením ATV, tedy all terrain vehicles – mají dokonalé krytí proti blátu a vodě, vpředu a vzadu najdete ocelové nebo plastové rámy sloužící jako nosiče zavazadel a nástaveb. Tedy už samotná konstrukce je přizpůsobena tomu, abyste se strojem mohli jezdit nejen po udržované zahradě, ale mohli se vydat i do náročnějšího terénu, například do lesa pro dříví nebo na skládku bioodpadu s posekanou trávou.

Tažná síla čtyřkolky je dána náhonem na všechna čtyři kola a vyšší hmotností. A samozřejmě výkonem motoru. Stroje s obsahem 400 ccm bude vhodný k pojíždění kolem domu, odklízení sněhu. Odborníci doporučují volit ten s obsahem minimálně obsah 500 ccm, který si poradí i s náročnějším terénem. Je také dobré vědět, že náhon na všechna čtyři kola vám spotřebuje zhruba čtvrtinu výkonu. A samozřejmě že čím vyšší obsah výkonu, tím vyšší spotřebu paliva čtyřkolka má.

Na pracovní čtyřkolky se vyrábějí nejrůznější nástavce potřebné k práci na zahradě. Na svoji čtyřkolku tak můžete připevnit zahradní postřikovač, sekačku nebo křovinořez. V případě nutnosti přepravy většího množství věcí nebo materiálu, lze využít přídavného vozíku.

Když zapřáhnete vozík

Je sice hezké a praktické mít velký vozík, do nějž naložíte spoustu věcí, ovšem pamatujte na to, že ho budete muset někde parkovat, vytočit se s ním na zahradě, projet brankou. Proto domácí využití se zpravidla doporučují takové,které mají velkost zhruba metr krát dva a dva a půl metru. Zároveň velikostí byste měli sledovat i údaj, kolik toho uveze. Pro použití kolem domu stačí ty s nosností do pěti sek kilogramů.

Při nákupu je ovšem dobré sledovat i takové detaily jako umístění kol. Rozhodují totiž, jak snansi se vám bude se zařízením manipulovat. Pokud jsou kola vedle ložní plochy, ta může být umístěná o něco níže a snadněji tak na ni naložíte těžší věci. Vozík také bývá stabilnější. Jsou-li naopak kola pod vozíkem, můžete snadno sklopit bočnice nebo je zcela odejmout a vozit tady i objemnější předměty.

Také k vozíkům si můžete dokoupit celou řadu doplňků, praktické jsou plachty různých velikostí, laminátová víka nebo různé kotvící úchyty.


5 pravidel pro správné používání přívěsů

1. Náklad rozkládejte – pokud to jeho druh umožňuje – rovnoměrně po celé ploše. Dbejte také na to, ale zatěžoval oje zhruba padesáti kilogramy, nikdy ne naopak. Jinak dojde k výraznému zhoršení jízdních vlastností.

2. Nezapomeňte na správné upevnění nákladu. Použijete k tomu použití upínacích pásů, které se uchytí do kotvících misek na ploše nebo háčků navařených na rámu přívěsu.

3. Při jízdě s prázdným přívěsem a vysokou plachtou, se doporučuje plachtu raději sundat. Při nárazovém větru by mohlo dojít k převrácení přívěsu.

4. Při zapojování přívěsu na tažné zařízení vozidla je nutné vždy důsledně zkontrolovat, zda je přívěsový kloub zajištěn. Musí buď slyšitelně cvaknout, navíc ještě raději ručně pozvedněte oj, abyste si ověřili, že spojení s tažným zařízením je opravdu pevné.

5. Pravidelně kontrolujte tlak pneumatik, u brzděných promazávejte nájezdové brzdy a pozornost věnujte i jejich seřízení.

 

Redakce, foto Vezeko a archiv firem

 

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_06_2016

Čtyřkolky a vozíky do zahrady patří