Aby vám chlad nezkazil pohodu na terase

Pouštět teplo jen tak pánu bohu do oken? Jsou situace, kdy to vůbec není na škodu. Třeba sedíte-li s přáteli na zahradě a příjemnou zábavu začne pomalu narušovat chlad. Pak je důvod si na pár hodin venku zatopit a užívat si i nadále podzimní večer.

Posezení na zahradě vám zima zkazit nemusí. Možností, jak si zde zatopit, máte několik.

Posezení na zahradě vám zima zkazit nemusí. Možností, jak si zde zatopit, máte několik.

Variant, jak se ohřát při posezení na terase, je spousta. Každého určitě napadne deka a horký nápoj v ruce a samozřejmě ohýnek. Ale všimli jste si, jak ohýnků na zahradách v posledních letech ubývá? Opékání vuřtů nahrazuje grilování steaků na plynových grilech a zákoutí s klasickým ohništěm ustupují pěstěným trávníkům. Přitom existuje řešení, jak si dopřát teplo plamenů klidně i na terase.

Přenosná ohniště
Někomu mohou přenosná ohniště připomínat grily bez roštu, jinému nádoby na odpadky. Jejich kouzlo ovšem poznáte právě během chladných večerů na zahradě, kdy si můžete užívat teplo ohně bez toho, abyste ráno měli zničený trávník a popel rozfoukaný po celém pozemku. Ohňové koše na podstavci se vyrábějí zpravidla z ocelového plechu, který může být pro vyšší odolnost ještě opatřený například vrstvou smaltu nebo galvanizovaný. Na první pohled je samozřejmě lepší volit ohniště z odolnějších materiálů. Ty však bývají těžší než klasický plech, na což je dobré pamatovat v přípdech, kdy plánujete ohniště „stěhovat“ po různých koutech velké zahrady, nebo dokonce ho brát s sebou na chalupu či do přírody. Pak je lepší slevit ze životnosti a vybírat podle hmotnosti. Naopak bude-li stát ohniště na jednom místě v zahradě, nebo s ním pohnete o metr, maximálně dva, je vyšší hmotnost, která s sebou přináší i větší stabilitu, výhodou. Přenosná ohniště dnes koupíte v desítkách variant. Rozhodnutí, zda dáte přednost hranatému nebo kulatému, je pouze na vás a vašich pocitech. Výběr mezi mělkou či vyšší nádobou, uzavřeným či částečně otevřeným košem přizpůsobte místu, kde bude ohniště stát. V nižších a otevřených typech oheň sice lépe hoří, na druhé straně se musíte smířit s tím, že vám odtud budou odlétávat žhavé uhlíky, které mohou popálit kolemsedící nebo vypálit černé fleky do trávníku či terasy. U plných a vyšších nádob se to nestane. Navíc některé firmy nabízejí ohniště včetně ochranného síta, které udělá oheň ještě bezpečnější. Nemusíte se je tedy bát používat ani na menších terasách, ideální jsou pro rodiny s dětmi. Mezi praktické doplňky, které můžete s ohništi dostat, patří třeba poklop pro jednoduché uhašení plamenů. Žádané jsou i výrobky, kterými lze snadno proměnit ohniště na gril.

Jako skutečné dřevo
Nejen k ohraničení místa pro přenosné ohniště můžete využít tento beton s tváří dřeva, který je k nerozeznání od skutečného kmene stromu. Dále ho lze použít jako zábranu pod kola, k vymezení záhonů nebo svahovým úpravám. Více na www.prefa.cz.

U nízkých ohnišť hrozí, že žhavé uhlíky vyletí ven a poničí okolní trávník či terasu.

U nízkých ohnišť hrozí, že žhavé uhlíky vyletí ven a poničí okolní trávník či terasu.

Plyn pro větší pohodlí
Uznáváte, že přenosná ohniště jsou na používání méně pracná než budování klasického ohniště, ale stále musíte někde sehnat dřevo, nadělat třísky, čas od času vynášet popel a to je zbytečně moc práce? Pak si raději pořiďte na zahradu plynová topidla. Podle výrobců dokážou při venkovní teplotě deset stupňů vyhřát okolí v okruhu šesti metrů až na teplotu kolem dvaceti stupňů. Samozřejmě záleží na výkonu topidla a také podmínkách, které zrovna venku vládnou. Stačí totiž menší vítr a hořák začne hřát nerovnoměrně nebo méně. U dražších zařízení záleží jen na vás, kolik tepla si dopřejete, neboť tyto typy bývají vybaveny regulací výkonu, kdy si na stupnici můžete zvolit, jak moc či málo má topidlo hřát. Mnozí ale tvrdí, že si raději pořídí na zahradu otevřený oheň než plyn, protože ten může nadělat mnohem větší škody. Není to pravda, výrobci na bezpečné používání myslí. Ale raději si při nákupu ověřte, zda vámi zvolený typ má pojistku proti převržení, která sice nezabrání tomu, aby topidlo spadlo, ale v tom okamžiku automaticky vypíná přívod plynu a zabrání tak požáru. Rozšířené jsou i pojistky, které přívod plynu vypnou ve chvíli, kdy by došlo k nechtěnému zhasnutí plamene.

Topné ka bely

Topné ka bely

Topné kabely
Jsou vhodné zejména pro vytápění terárií, pařenišť, skleníků a podobně, slouží také jako ochrana před zamrznutím venkovního vodovodního potrubí. Topné kabely jsou dodávané také v provedení s termostatem, kdy se zapínají automaticky při poklesu okolní teploty pod 5 °C a při 8 °C se opět vypínají. Aktuální nabídku a ceny naleznete na www.conrad.cz.

Když přednost dostává bezpečnost
Oblíbeným zdrojem tepla v interiéru jsou topné rohože či topné kabely, které nabízejí příjemné teplo od nohou. Ale víte, že stejný komfort byste si mohli dopřát třeba i na terase? Venku je lze použít například také k vyhřívání skleníků či pařenišť, ale lidé, kteří po nich sáhnou, zpravidla více než na pohodu myslí na vlastní bezpečnost. Topné rohože a kabely se převážně používají pro instalaci pod vjezdy nebo chodníky, kde své uplatnění najdou hlavně v zimních měsících. Vyhříváním na těchto plochách nevzniká náledí či námraza, a tedy nehrozí, že by zde člověk uklouzl a zranil se. Navíc si z velké části ušetří námahu s odhazováním sněhu. Instalace topné rohože je velmi snadná, lze ji položit do štěrku, betonu anebo flexibilního lepidla pod venkovní dlažbu. Doporučuje se při tom výkon v rozmezí 200 až 300 wattů na metr čtvereční, přičemž spodní hodnota platí pro nížiny, horní pro horské oblasti. Nižší výkon je pak vhodný i pro konstrukce, kdy je na rohoži pouze několikacentimetrová vrstva betonové stěrky, vyšší pro zakrytí deseticentimetrovou betonovou dlažbou. Pro správné fungování a také abyste za elektřinu neplatili horentní částku, je dobré doplnit ji vhodnou regulací. Ta může být v jednodušším provedení pouze s teplotním čidlem, v ideálním provedení však zcela automatická s teplotním a vlhkostním čidlem. Zařízení pak samo pozná, kdy teploty dosáhnou pěti a méně stupňů nad nulou a hrozí námraza, nebo ještě lépe, kdy jsou nízké teploty a zároveň padá sníh či prší, a automaticky se zapne. Rohože tak fungují a vy platíte jejich provoz opravdu jen tehdy, kdy je to třeba.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Aby vám chlad nezkazil pohodu na terase

Aby vám chlad nezkazil pohodu na terase