Drtič, nebo štěpkovač?

Rubrika: Technika

Proč odřezané větve stromů vyhazovat, když jimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu? Z odpadu vytvoří užitečný materiál drtiče nebo štěpkovače. Než si vyberete jeden z těchto strojů, předem si rozmyslete, co od něj očekáváte.

Drtiče rozsekají větve na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače na rozdíl od drtičů řežou větve na poněkud větší kousky, s nimiž můžete zatopit třeba v krbových kamnech. Získáte tak kvalitní palivo úplně zdarma. Navíc vám oba stroje pomohou s úklidem zahrady, kdy zpracujete veškerý biologický odpad, který pak není třeba odvážet nebo pálit, ale naopak se znovu využije.

Kdy zvolit drtič?

Pokud chcete dřevní odpad kompostovat nebo použít jako mulč, vyberte si drtič. Pracuje tak, že motorem poháněný rychloběžný nůž odřezává drobné kousky větví na drobnou drť dřevní hmoty. Hobby drtiče dokážou zpracovat kmínky do průměru zhruba čtyři až čtyři a půl centimetru, dobře si poradí i s čerstvými drobnými větvičkami. Ovšem vzhledem k velikosti vstupního otvoru je často třeba kolmo rostlé boční větve předem odseknout a drtit zvlášť. Při koupi si předem zkontrolujte, zda je možné nože vyměnit. Podle četnosti používání budete muset po pár letech ztupené vyměnit za nové a ostré.

Častou chybou při práci s těmito stroji je zbytečné tlačení na větev. Stačí ji totiž jen lehce vložit do otvoru a slabě přitlačit – drtič si materiál odebere téměř sám. Už z popisu fungování je jasné, že proces, kdy rychle rotující nůž naráží do větve, je dost hlučný a vibrující. Proto je vhodné a komfortnější si při práci vždy brát rukavice.

Kdy zvolit štěpkovač?

Štěpkovač se doporučuje všem, kdo mají v plánu dřevními zbytky topit buď v kamnech, nebo v krbu. Stroj pracuje tak, že ozubeným kolem vtahuje větev mezi kolo a opěrnou desku a řeže je na větší kousky. Pozor, u tohoto zařízení velmi záleží na seřízení stroje. Zuby kola musí přesně dosedat k desce, aby se větev opravdu rozštípala na drobné, jeden- až třícentimetrové kousky. Kdyby tomu tak nebylo, neoddělily by se od sebe a vy byste získali místo paliva opět dlouhou větev, jen rozkouskovanou a držící pohromadě pružnou houževnatou kůrou.

Ideální stroj by také měl nabízet možnost jemně regulovat přítlak ozubeného válce. Důvod? Třením se může deska mírně zbrousit, takže je třeba jednou za čas přenastavit vzdálenost mezi ní a zuby tak, aby dřevo opět ideálně stříhaly. Ale i u správně seřízeného stroje se něco takového může stát, hlavně u čerstvě řezaných větví. Proto se doporučuje větve nejprve několik týdnů nechat ležet a vysychat a až pak rozštěpkovat.

Při koupi je vhodné vybrat model, který má možnost zpětného chodu bez zdlouhavého vypínání stroje. Přece jen se může stát, že se dřevo uvnitř zasekne a musíte ho rychle dostat ven.

Oproti drtičům je práce se štěpkovačem o něco příjemnější. Nejenže si sám vtahuje větve do soukolí, také tolik nevibruje a je podstatně tišší. Ostatní parametry jsou stejné jako u drtičů: dokážou zpracovat větve do síly zhruba čtyři až čtyři a půl centimetru. Maximální průměr a schopnost drtit nebo štěpkovat se odvíjí i od výkonu motoru. Nejslabší stroje, s elektromotorem o výkonu 2000 wattů, si poradí s kmínky o průměru jen do 3,5 centimetru. Ty výkonnější mívají zhruba o tisíc wattů více, ale zvládnou zpracovat i silnější větve.

Se schránkou, nebo pytlem?

Stále víc výrobců upouští od drtičů a štěpkovačů, kde dřevní drť vypadává na trávník. Někteří z nich umožňují dokoupit ke stroji pytel, ve kterém se pak nadrcená hmota přenáší. Daleko komfortnější řešení ale nabízejí stroje vybavené plastovými nádobami, které jsou součástí konstrukce stroje. Některé jsou dokonce vybavené pojistkou, takže se motor kvůli bezpečnosti nespustí bez sběrné nádoby. Je ideální, když je schránka průsvitná, abyste měli kontrolu nad naplněním. Po práci se pak přepravka vyjme a můžete nadrcené nebo naštěpkované dřevo odnést.

Tip redakce

Pro profíky

Vlastníte-li sad, tedy potřebujete zpracovat rok co rok velké množství dřevní hmoty, budou pro vás lepší kladívkové drtiče určené pro profesionály. Mohou být poháněné benzinovým motorem nebo traktorem. Jejich cena však odpovídá množství odvedené práce a pohybuje se v řádu desítek až stovek tisíc korun.

Radek Tichý, foto Shutterstock a profimedia.cz

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Uložit

Drtič, nebo štěpkovač?