Fólie a textilie

V posledních letech se používání různých textilií a fólií na zahradách výrazně zvýšilo. Jsou ale pro pěstování opravdu nezbytné?

Fólie se používají proti růstu plevelů i jako tepelná izolace půdy.

Fólie se používají proti růstu plevelů i jako tepelná izolace půdy.

Netkaná bílá, černá, pro jahody, salát, okurky… Nabídka zahradních textilií a fólií je v obchodech bohatá a výběr není snadný. V zákazníkovi navíc často svádí boj tradiční a moderní zahrádkář. Jeden argumentuje tím, že dříve podobné vymoženosti neexistovaly, a přesto na babiččiny jahody dodnes vzpomínáte, druhý oponuje vývojem a prokazatelnými výsledky. Jak se tedy rozhodnout?

Historické okénko

Je pravda, že se dříve fólie a textilie nepoužívaly, ale nedá se říct, že je nic nezastupovalo. Zakrývání porostu před chladem, urychlování růstu rostlin, oddělování ploch – to všechno se na zahradách praktikuje dlouho, jen prostředky k dosažení žádoucího efektu bývaly jiné. Využívalo se listí, rašelina, skleněné poklopy, jutovina, písek a další materiály. Použití různých izolačních materiálů patří tedy ke klasickým zahradnickým postupům, jen jejich forma je jiná.

Pohled ekologa

Použití textilie je rychlé, je poměrně odolná a při dobré péči vydrží i několik let.

Použití textilie je rychlé, je poměrně
odolná a při dobré péči vydrží i několik
let.

Při zvažování pro a proti hraje svou roli i ekologické hledisko. Zahradní fólie se často vyrábějí z ropných derivátů, jejich recyklace v domácích podmínkách tedy není možná a ekologická stopa jejich výroby a používání je významná. Ekologicky zaměření zahrádkáři by se tedy měli snažit používání fólií omezit na nejnižší možnou míru a v případě potřeby je nahradit přírodními materiály.

Bílá netkaná textilie

Použití: Bílá textilie se nejčastěji využívá jako ochrana proti mrazíkům a chrání nejen rostliny v nádobách, které zůstávají na terase, ale i rané brambory. Urychluje také vzcházení časně vysetých ředkviček. Nezastupitelnou funkci má i jako ochrana proti náletu vrtalky pórové a pochmurnatky mrkvové v letních měsících, které mohou znehodnotit celou úrodu. Pro vodu i vodní páru je propustná.

Výhody: Dobře se s ní pracuje, její používání je efektivní a není drahá. Šetří také insekticidy, kterými by bylo nutné nechráněné porosty ošetřit proti škůdcům.

Nevýhody: Tato textilie málo vydrží, velké plochy snadno poškodí i silný vítr a k ochraně rostlin proti škůdcům musí být dobře uchycena.

Náhrada: Jelikož jde o textilii propustnou pro světlo, nelze ji ničím nahradit. Na ochranu dřevin proti mrazu můžete však využít jutovinu a seno či slámu.

Praktické tipy

Při výběru fólií se snažte volit kvalitnější silnější materiály, které budete moci na zahradě využít opakovaně.

Plachtu či fólii většího formátu zbytečně nestříhejte, při použití na menší ploše je lepší ji na krajích založit.

Po použití fólii očistěte od hrubých nečistot, nechte oschnout a čistou ji poskládejte. Přidejte k ní i cedulku s daným rozměrem, abyste příští rok měli snazší práci.

Černá netkaná textilie

Použití: Tato textilie je výrazně silnější než bílá a využívá se zejména jako prostředek k omezení růstu plevelů – často se s ní podkládají plochy, které se vysypávají štěrkem nebo borkou. Hojně se používá i při pěstování jahod, protože plody na černé textilii rychleji dozrávají a zůstávají čisté. Tato textilie se používá i pro překrývání hrůbků u chřestu a jahodníků. Slouží také ke zvýšení teploty záhonu s teplomilnou zeleninou, zvláště ve vyšších polohách s pozdějším nástupem jara. Textile je propustná pro vodu, nahradila tak dříve používanou nepropustnou černou plastovou fólii.

Výhody: Použití textilie je rychlé, je poměrně odolná a při dobré péči vydrží i několik let.

Nevýhody: Půda pod textilií často degraduje, je v ní omezen půdní edafon, snižuje se také množství žížal a obsah vzduchu a kořeny dlouho pěstovaných rostlin často zahnívají.

Náhrada: K odplevelení pozemku lze použít silnější karton, jednotlivé kusy se ale musejí vždy překrývat. Ke zvýšení teploty půdy je možné využít rostlinný mulč. Jako materiál pod vrstvu štěrku je však textilie nezastupitelná.

Geotextilie

Použití: Geotextilie se obvykle používá jako silná výstelka pod jezírkovou fólii, kde zabraňuje jejímu protržení. Pokládá se i pod bazén nebo dětské pískoviště, tedy tam, kde je potřeba spolehlivě oddělit dvě vrstvy materiálu, případně zabránit prorůstání kořenů. Při stavebních úpravách tak geotextilie mívá hned několik funkcí – separační, filtrační a ochrannou.

Výhody: V porovnání třeba s pískem, který často nahrazuje, je použití geotextilie jednodušší.

Nevýhody: V obchodech bývá k dostání jen ve velkých balících pro potřeby stavebních firem.

Náhrada: Geotextilii lze v některých případech nahradit silnou vrstvou jemného písku. Toto řešení je vhodné třeba pro jezírka, jejichž plocha nepřesahuje plochu 2 m².

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Fólie a textilie

Fólie a textilie