Kouzlo jedlého lesa

Zájem o ekologii a samozásobitelství vede k neustále většímu zájmu o permakulturu a ekologické zahradničení. Právě permakultura se snaží, aby vše krásné na zahradě bylo zároveň také užitečné. Zastánci tohoto zahradnického směru, který zavrhuje používání jakýchkoliv synteticky vyráběných přípravků určených pro ochranu rostlin a péči o zahradu, podporují účelné zahradničení, kdy vše, co máme na zahradě, má pro své majitele smysl. Nechte se inspirovat tvorbou jedlého lesa, který opravdu stojí za pozornost.

V jedlém lese se uplatňují také tradiční ovocné stromy.

V jedlém lese se uplatňují také tradiční ovocné stromy.

Naši předci na svých pozemcích pěstovali převahu užitkových rostlin, které jim zajistili obživu prakticky během celého roku. Pouze na malém kousku půdy pěstovali okrasné květiny, kterými zdobili svá obydlí nebo je používali při různých obřadech. V pozdějším období se lidé začali více orientovat na okrasné zahradnictví a užitkové rostliny vytěsnili do jedné části zahrady nebo na ně zanevřeli úplně. V současné době si díky mnohým aférám s kvalitou prodávaných potravin chceme opět zajistit vlastní potraviny, které by pokrývaly alespoň část naší sezonní spotřeby. Skvělou metodou, jak se do toho pustit s grácií, je právě jedlý les. Nejen, že poskytuje zdravé ovoce, ale zároveň plní i estetickou funkci, tak proč neskloubit krásu a užitek dohromady?

Princip jedlého lesa

Temnolodec černoplodý

Temnolodec černoplodý

Tato tematika je opravdu dost široká a věnuje se jí celá řada autorů. Jedlý les představuje společenství rostlin, které je pro všechny výhodný. Vedle sebe rostou užitečné dřeviny, které si nekonkurují. Vedle ovocných stromů a keřů se uplatňují také výsadby z bylinek či nízkých vytrvalých ovocných druhů. Každý prostor je účelně využit. V sortimentu upřednostněte své oblíbené druhy. Kromě klasických ovocných stromů jako jsou jabloně, hrušně nebo třeba slivoně vyzkoušejte sortiment drobného ovoce, jako jsou například borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), kamčatská borůvka (Lonicera kamtschatica), temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) nebo třeba muchovníky (Amelanchier sp.) a mnoho dalších. Do světlého podrostu vyzkoušejte třeba jahodník měsíční (Fragari vesca), brusnici brusinku (Vaccinium vitis-idaea) nebo některé bylinky.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Kouzlo jedlého lesa

Kouzlo jedlého lesa