Nenáročná rdesna


Rdesno příbuzné
Persicaria affinis
Jde o trvalku s poléhavými lodyhami, které rychle zakořeňují – díky tomu se rdesno příbuzné rozrůstá do velkých ploch a brání zaplevelení záhonu. Růžové, až sedm centimetrů dlouhé klasy se při odkvétání postupně přebarvují do karmínové barvy.
Tipy pro pěstování: Rostlina vyžaduje propustnou půdu, nemusí být příliš hluboká. Protože jde o půdopokryvný druh, potřebuje kolem sebe dostatek místa.


Rdesno
Persicaria amplexicaulis
Rdesno vytváří až do podzimu spoustu květů v růžové nebo také červené a bílé barvě.
Pěstují se desítky odrůd, některé z nich mají výšku až jeden metr – jsou vhodné jako pozadí do velkých trvalkových záhonů.
Tipy pro pěstování: Tento druh vyžaduje vlhkou půdu, může růst na slunci i v polostínu. Čerstvě vysazené rostliny je třeba první zimu přikrýt chvojím.


Rdesno živorodé
Persicaria vivipara
Tato nenáročná rostlina s bílými květy, které kontrastují s lesklými listy, dorůstá do třiceticentimetrové výšky. Má zajímavý způsob rozmnožování – netvoří semena, ale zárodečné pupeny, které po dopadu na zem hned klíčí.
Tipy pro pěstování: Jde o nenáročnou půdopokryvnou rostlinu, kterou můžete vysadit téměř kamkoli – na skalky s vlhčí půdou i k potokům.


Rdesno hadí kořen
Bistorta major
Rdesno hadí kořen zdobí zahradu mimořádně hustými světle růžovými květy. Asi metr vysoká bylina se hodí i do přírodních zahrad. Kdysi se používala v lidovém léčitelství proti hadímu uštknutí, odtud také pochází její jméno.
Tipy pro pěstování: Roste na vlhkých horských loukách, podobné podmínky mu dopřejte i v zahradě – vyhovují mu břehy potoků, které zaroste a zpevní.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Nenáročná rdesna