6 bylinek pro zdraví a dobrou náladu

Jak žena postupně prochází různými životními fázemi, mění se i zdravotní výzvy, jež zrovna řeší: od nepravidelné či bolestivé menstruace, přes přípravu na porod a kojení miminka, až po obtíže způsobené klimakteriem.

V kontextu změn, které k ženskému tělu odjakživa patří, už nás asi nepřekvapí, že se pro každou etapu hodí jiné bylinky. Zázraky sice neumí, hned na úvod ale dodejme, že v tomto případě od rostlinné medicíny ani nechceme silné a výrazné účinky – náhlá hormonální nerovnováha by nadělala více škody než užitku. Které léčivky tedy jemně vyladí ženské tělo i duši?

6 Bylinek

Foto: Shutterstock

Drmek obecký

Třebaže u nás drmek (Vitex agnuscastus) zná jen málokdo, ve Středomoří, odkud pochází, se pro léčebné účely využívá od pradávna. Má velký vliv na ženskou plodnost, stimuluje tvorbu estrogenu, tedy ženských hormonů. Kdysi jeho účinky kupodivu využívala i část mužské populace – plody této byliny pomáhaly mnichům potlačovat sexuální touhu, a tedy dodržovat celibát. Odtud pochází i její lidový název „mnišský pepř“.

Drmek upravuje uvolňování hormonů, ale pomáhá i k tvorbě mateřského mléka. Tento účinek se využívá, pokud ženu trápí nepravidelný cyklus a premenstruační syndrom. Drmek taktéž ulevuje od bolestí hlavy, akné a dalších nepříjemností, které mohou periodu provázet. Jako léčivo se využívají zralé plody, která získáte z fialových květů sestavených do hustých klasů. Sklízí se na podzim. Preparáty v podobě kapslí nebo tinktury seženete buď v bylinkářství, nebo ve specializované zelené lékárně.

Tip pro vás: Drmek je velmi pěkná rostlina, nároky se blíží třeba rozmarýnu nebo levanduli ouškaté – sdílí s nimi stejnou čeleď hluchavkovitých. Pěstuje se v nádobách na terase, zimu ale musí přečkat uvnitř, mrazy nepřežije. Světle fialové květy se objevují na vrcholech výhonů, listy má pětičetné. Rostlina se množí zjara semeny nebo v létě z polodřevitých řízků. Pokud najdete dobré světlé a chladné místo na přezimování, vydrží řadu sezon.

6 Bylinek

Foto: Shutterstock

Ploštičník hroznatý

Tuto rostlinu (Cimicifuga racemosa, syn. Actaea racemosa) možná znáte jako vysokou nápadnou trvalku s bílými květy, které připomínají štětky na lahve. Pochází ze severoamerického kontinentu a v Kanadě se těší pověsti významné léčivky, která zabírá nejen na revmatické obtíže, ale hlavně na nejrůznější gynekologická onemocnění. Jako léčivo se využívají silné kořeny, z půdy se vyrývají na podzim. Ploštičník miluje stanoviště s hlubokou živnou půdou, pak dorůstá hravě i do dvou metrů.

Pomáhá zejména jako spasmolytikum při klimakterických potížích, mezi něž řadíme návaly horka, noční pocení i výkyvy nálad. V bylinných směsích se často kombinuje i se srdečníkem, který má výrazně uklidňující efekt. Pozor, při jakémkoli onemocnění jater se jeho používání zakazuje.

Tip pro vás: Nápadná trvalka překvapí neobvykle pozdním termínem kvetení, které připadá až na září, a navíc trvá i tři týdny. Z toho důvodu se stává velkým lákadlem pro hmyz, který v této době už mnoho květů nenachází.

6 Bylinek

Foto: Shutterstock

Jestřabina lékařská

Ze své domoviny v jihovýchodní Evropě se rozšířila na celý kontinent. Jestřabina (Galega officinalis) se řadí do čeledi bobovitých, umí tedy vázat vzdušný dusík. Jako léčivá se používá kvetoucí nať, má velký vliv na produkci mateřského mléka. Kromě toho výrazně ovlivňuje i hladinu cukru v krvi. Zrychluje metabolismus a vylučování, nejčastěji se míchá s dalšími bylinami s podobným účinkem.

Tip pro vás: Jestřabinu si zamilujete jako naprostý užitkový univerzál – osvědčuje se jako krmivo, zelené hnojení i léčivo. Jde o vytrvalou rostlinu nejvíce podobnou známější lupině. Ale opatrně: má mírně jedovatá semena, proto kvetoucí nať sklízejte včas a nikdy ji nenechte dozrát.

6 Bylinek

Foto: Shutterstock

Maliník, zvaný i ostružiník maliník

Stahující, čistící a tonizující bylina (Rubus idaeus) má velký vliv na dělohu, pomáhá při extrémně silném nebo bolestivém krvácení. Děložní svalstvo také umí posílit, proto se dva měsíce před termínem porodu doporučuje pít každý den jeden šálek – v rámci přípravy na „finále“ těhotenství. V prvním trimestru se maliník naopak užívat nesmí. Pomáhá i při bolestivé menstruaci, dávka se pohybuje okolo tří šálků za den. Čaj se připravuje z mladých listů maliníku sbíraných na počátku léta. Ty se suší a pro použití v profesionálních směsích se také fermentují, což zvýrazňuje jejich chuť.

Tip pro vás: Můžete využít samozřejmě i listy užitkového keře, nemusí se sbírat pouze v lese nebo na loukách.

6 Bylinek

Foto: Shutterstock

Sporýš lékařský

Jde o léčivou rostlinu (Verbena officinalis) prověřenou staletími. Nejen staří Římané, ale dokonce i Keltové si ji velmi považovali a využívali ji k druidským obřadům. Roste i u nás, řadí se tedy mezi domácí druhy. Pomůže při potížích spojených s PMS, především tedy s bolestí hlavy, stresem a vyčerpáním; hodí se i pro období klimakteria. Má totiž protikřečové účinky, umí nejen uklidnit, ale i pomoci při nepravidelné menstruaci.

Tip pro vás: S rozsáhlou rodinou sporýšů už jste nejspíš měli tu čest v podobě letniček (verbena čili železník) a zajímavých trvalek (sporýš argentinský). V přírodě roste jako velmi nenápadná trvalka, drátovité výhony nesou drobné bílé či fialové kvítky. Pokud ji chcete pěstovat, potřebuje slunné suché místo.

6 Bylinek

Foto: Shutterstock

Kontryhel žlutozelený

Tradiční „ženská“ bylina (Alchemilla xanthochlora) zvaná také „pláštík Panny Marie“ má domovinu v severní Evropě, porůznu ale roste i u nás, konkrétně ve vlhkých lesích. Na výšku měří asi půl metru, nadzemní část ale bývá dost křehká a poléhá do stran. Celá rostlina včetně květů má žlutozelenou barvu, ve středu listů často najdete stát krůpěje vody. Tradičně se využívá pro regulaci menstruace, má totiž adstringentní neboli stahující účinek. Pro gynekologické problémy se častěji než nálev používají kapky, které se z této byliny připravují. První pomoc ale umí podat i ve formě výplachů, kdy se využívá studený odvar této byliny, typicky při vaginálních mykózách.

Tip pro vás: Na zahradách se pěstuje okrasný kontryhel měkký (Alchemilla mollis), který však nedosahuje účinnosti přírodního druhu. Silnější kontryhel žlutozelený najdete na vlhčích loukách nebo v okolí lesních potůčků.

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

6 bylinek pro zdraví a dobrou náladu