Aromatické rostliny v trvalkových záhonech

Krásné a pestré květy a dekorativní listy, to jsou hlavní vlastnosti, které řešíme při výběru trvalek do plánovaných výsadeb. Často při tom zapomínáme, že půvab rostlin vnímáme také čichem. Aromatické rostliny s početnou skupinou bylinek nepatří pouze do lékárenské zahrádky a bylinkoviště, své místo najdou i mezi záhonovými trvalkami.

Agastache krásně doplní trvalkový záhon na slunci. Navíc voní po lékořici.

Agastache krásně doplní trvalkový záhon na slunci. Navíc voní po lékořici.

Některé druhy aromatických léčivek běžně do trvalkových výsadeb používáme a ani si jejich léčivé vlastnosti neuvědomujeme, protože v zahradě zrovna upřednostňujeme jejich estetické vlastnosti. Tyto květiny přitom dávají zahradě úplně jiný rozměr. Přímo působí na naše smysly a tím ovlivňují naše nálady a vnímání. Většina těchto druhů je atraktivní také pro noční a denní motýly, čmeláky a včely. Tím se výrazně podílejí na vytváření přírodě blízkého prostředí.

Všestranné aromatické rostliny

Mnohé aromatické léčivky najdou své uplatnění při přípravě bylinných nálevů, studených osvěžujících nápojů, při tvorbě přírodní kosmetiky i vytváření vonných esencí a bylinkových směsí pro ovonění domova. Stejně tak široké je jejich uplatnění v trvalkových záhonech, do nichž vnáší svoji netradiční krásu.


Mohlo by vás také zajímat:

Zahrada pro radost i užitek


 

Vhodné druhy

Šanta láká svou výraznou vůní nejen zahrádkáře.

Šanta láká svou výraznou vůní nejen zahrádkáře.

Kromě tradiční levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia) se mezi květy trvalek vyjímá dobromysl obecná (Origanum vulgare) dostupná v mnoha kultivarech s bílými či fialovými květy, vysokého či kompaktního růstu. V prérijních záhonech se vyjímají kulovitá květenství pažitky přímořské (Allium schoenoprasum), lehký habitus saturejky horské (Satureja Montana), svěže zelené listy meduňky lékařské (Melissa officinalis) nebo fialová květenství po lékořici vonící agastache (Agastache fistulosa). Širokou škálu barev nabídne zavinutka trubkovitá (Monarda fistulosa). Korálově červené květy zavinutky podvojné (Monarda didyma) vyniknou i v pestré kytici.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Aromatické rostliny v trvalkových záhonech

 

Aromatické rostliny v trvalkových záhonech