Astry dvou tváří

Astry patří ke stálicím českých zahrad. Tímto jménem se však označují jak pestré letničky, tak vytrvalé podzimní astry nazývané také hvězdnice. Na zahradě tak mohou růst dvě skupiny aster – jedna ji ozdobí přes léto a druhá ji provede babím létem a časným podzimem.

Astry patří ke stálicím českých zahrad. Tímto jménem se však označují jak pestré letničky, tak vytrvalé podzimní astry nazývané také hvězdnice.

Astry patří ke stálicím českých zahrad. Tímto jménem se však označují jak pestré
letničky, tak vytrvalé podzimní astry nazývané také hvězdnice.

Zajímavé také je, že ačkoli jsou astry chápány jako nezbytný sortiment českých „babičkovských“ zahrad, jejich botanické názvy vás zavedou do dalekého světa.

Latinský název letních aster je Callistephus chinensis, tedy astra čínská

Latinský název letních aster je Callistephus chinensis, tedy astra čínská

Letničky z Číny

Latinský název letních aster je Callistephus chinensis, tedy astra čínská. Není sice jasné, odkud jméno pochází, u nás se ale tyto astry pěstují už minimálně sto let. Nevýhodou je, že se musejí předpěstovat z březnových výsevů. Ven se silná sadba vysazuje až v polovině května. Astry potřebují slunné místo a zahradní půdu s dostatkem živin, přímé hnojení organickými hnojivy ale rády nemají. Podle výšky je možné si vybrat nízké odrůdy na obruby (třeba ‘Průhonický trpaslík’), pestré směsi barev do letničkových záhonů (‘Super Princess směs‘) nebo mimořádně trvanlivé vysoké odrůdy neobvyklých květů určené k řezu (‘Duchenesse Silvery Rose‘).

Novoanglické či novobelgické astry jsou původem americké vysoké rozvětvené trvalky s dřevnatějícími stonky,

Novoanglické či novobelgické astry jsou původem americké vysoké rozvětvené trvalky
s dřevnatějícími stonky,

Trvalky z Ameriky

Novoanglické či novobelgické astry jsou původem americké vysoké rozvětvené trvalky s dřevnatějícími stonky, na kterých rozkvétají desítky jednoduchých malých úborů v syté fialové nebo růžové barvě. Do této skupiny rostlin patří ještě nižší astra keříčkovitá (Aster dumosus) s drobnými kvítky méně výrazných pastelových barev. Šlechtitelé astry mezi sebou často kříží, díky čemuž vznikají krásné zahradní odrůdy, které si už pěstitelé vybírají jen podle barvy květů a výšky, nikoli podle původu. Už naše babičky se s jejich názvoslovím vypořádaly po svém a všem podzimním drobnokvětým astrám říkaly svatováclavské kvítí.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Astry dvou tváří

Astry dvou tváří