Barevné jaro

Některé druhy květin jsou hodně oblíbené, a proto je zahradnictví ve spolupráci se šlechtiteli nabízejí v četných tvarových i barevných variacích. Někdy se pak ale nemůžeme rozhodnout, co si z bohaté nabídky vybrat, a nejraději bychom si vysadili všechno. Je to však správný přístup? Jaro barvám rozhodně přeje a trochu křiklavé pestrosti k cibulovinám patří. Ale i tady platí: všeho s mírou.

Jaro barvám rozhodně přeje a trochu křiklavé pestrosti k cibulovinám patří.

Jaro barvám rozhodně přeje
a trochu křiklavé pestrosti
k cibulovinám patří.

1 Tulipány

Na snímku jasně vidíte, jak velký efekt má správný výběr jedné jediné odrůdy. Dominantní růžovou barvu vybraných tulipánů, například odrůdy ‘Menton’, ‘Ballade’ nebo ‘Sugar Love’, zdůrazňuje i okolní výsadba. Nejsou v ní žádné jiné růžově kvetoucí rostliny, třeba zahradní sedmikrásky nebo polštářovité plamenky.

2 Pomněnky

Klasická kombinace růžové a modré barvy je výrazná, ne však křiklavá. Je ovšem potřeba, aby byly kvetoucí rostliny doplněné ještě zelenými listy, případně další jemnou barvou, například bílou nebo světle žlutou. Jinak bude barevný efekt působit příliš sladce až kýčovitě, téměř jako blahopřání k narození miminka.

3 Vistárie

Tato oblíbená nápadně kvetoucí liána na svou chvíli teprve čeká, rozkvétá totiž až za několik týdnů, v květnu a červnu. Dlouhé střapce nejčastěji fialových květů celý kout vyladí spíš do chladných, svěže působících barev. Pozor ale, vistárie jsou mohutné a těžké, treláže i pergoly proto musejí být robustní a dobře ukotvené.

4 Tavolník

Tavolník s jemnými listy i květy teprve raší. Jde o nižší druh tavolníku japonského, který je stříhaný do nízkého tvaru, takže jeho světlounce zelené lístky krásně doplní sytou zeleň tulipánových listů. A jaké bude mít tavolník nejspíš květy? Správně, také růžové. Rozkvetou ale až v červnu a pokvetou celé prázdniny.

5 Pitulník

Zahradní hluchavky mohou na polostinném místě s vlhčí humózní půdou fungovat jako půdopokryvné rostliny. Jejich pyskaté květy bývají růžové, žluté nebo i lehce skvrnité, některé odrůdy mají panašované listy. Zde je vysazen žlutý pitulník, který roste i ve volné přírodě. Na zahradě se pěstuje také varieta s postříbřenými listy.

6 Něco navíc…

Proč se nám tato zahrada líbila tak moc, že jsme se rozhodli vám ji ukázat? Nejsou tu žádné klasické zpevněné cestičky, tady se chodí po měkkém trávníku. Nekráčí se však rovně a přímo k domu, trávník vede kroky do pěkných oblých zákrut a donutí vás zvolnit krok. Zvolněte tedy a užijte si jaro!

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Barevné jaro