Jiřinky pro letní náladu

Pěstují se snadno a kvetou hodně a dlouho. Jiřinky zkrátka stojí za to, aby se ze záhonů přesunuly do interiérů. Vyzkoušejte naše tipy na moderní i klasické kytice.

Jiřinky pěkně doplňují růže stolístky.

Všechno v červené

Pro vrcholné léto jsou typické záhony letních květin. Tato kytice vypadá velice bohatě, možná vás ale při detailním pohledu překvapí, že v ní najdete jen tři druhy rostlin – hvozdíky vousaté, červené jiřinky a rozchodníky. Dojem plnosti obstarají zelená květenství rozkvétajících hvozdíků.

Střídmé a něžné

Jiřinky kvetou vždy doslova záplavou květů, použít tedy jen jednotlivé květy je dost neobvyklé. Toto střídmé aranžmá našlo inspiraci v japonské ikebaně, která si všímá krásy detailů. Všimněte si, že růžové květy jiřinek doslova září, protože vše ostatní je v neutrálních chladných barvách.

Pokud se vám líbí aranžmá světlých barev v historizující nádobě, nechte se jím inspirovat.

Pastelová paleta

Pokud se vám líbí aranžmá světlých barev v historizující nádobě, nechte se jím inspirovat. Vycházejte z toho, že žádná květina barevně ani tvarově nepřehlušuje ostatní. Pohrajte si také s druhovou skladbou, zkombinujte klidně balkonovky i trvalky a jako doplňkovou zeleň použijte například stříbřitý starček, který pastelové barvy podtrhne.

Jednoduchá romantika

Romantickou růži stolístku byste asi k jiřince nepřidali. A vidíte – jde to docela dobře. V tomto případě je velmi důležitá volba nádoby, aby bylo jasné, že vaším záměrem bylo vytvořit trochu starosvětské babičkovské zákoutí. Správnou atmosféru navodí bílá barva, patina a křehkost plechového košíku.

Květy jiřinek jsou použity jen ve dvou barvách a světle modrá konvička je nijak neruší.

Čisté barvy

často se uvádí, že méně je více. Zobrazené aranžmá je ukázkou, která toto tvrzení dokládá v praxi. Květy jiřinek jsou použity jen ve dvou barvách a světle modrá konvička je nijak neruší. Doplňková letnička gomfréna (jinak také pestrovka nebo laskavcovka) jen opakuje základní barvu. Nemáte-li ji k dispozici, použijte třeba sporýš argentinský, šalvěj nebo obyčejný luční jetel.

Moderní a výrazné

Maličké drobné mignonky vyniknou svázané do roztomilých kytiček. Zelenou manžetu jim poskytnou listy katalpy, je ale možné použít i jiné sytě zelené listy, například břečťan, lopatkovec nebo bohyšku.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Jiřinky pro letní náladu

Jiřinky pro letní náladu