Narcisy, nezdolní optimisté

Milovníkům zářivých barev nabídnou narcisy množství variací. Klasicky působí jednobarevné květy, ať už zářivě žluté, vanilkové či téměř oranžové. Moderní a dnes už i častější jsou ale různobarevné květy, které mají jinak zbarvené okvětní lístky a pakorunku. Narcisy ovšem vybírejte nejen podle květu, ale i termínu kvetení, abyste si je na jaře užili co nejdéle.

Milovníkům zářivých barev nabídnou narcisy množství variací.

Milovníkům zářivých barev nabídnou narcisy množství variací.

Spolu s tulipány tvoří narcisy téměř nerozlučné jarní duo. Jejich pěstování se ale odlišuje. Narcisy se vysazují dříve – jejich cibulky by měly být v půdě už v první polovině září a jsou vhodné i do přírodnější zahrady s loukou místo trávníku nebo cibulovinami v trávě. Nepotřebují totiž pravidelné přesazování jako tulipány, na jednom místě je můžete nechat růst klidně několik let a mohou zde i zplanět. Například v Anglii najdete zplanělé narcisy na rozsáhlých plochách, takže můžete mít pocit, že tam jsou doma podobně jako bledule v našich lužních lesích.

Intenzivní vůně

Přivoňte si například k narcisu bílému (Narcissus poeticus) pocházejícímu z Francie.

Přivoňte si například k narcisu bílému (Narcissus poeticus) pocházejícímu z Francie.

Narcisy málokdy výrazně voní, najdete mezi nimi ale i výjimky. Přivoňte si například k narcisu bílému (Narcissus poeticus) pocházejícímu z Francie, o kterém se ve starých herbářích psalo již v roce 1899. Tento bíle kvetoucí druh na vysokém stvolu má malou, plochou, červeně vroubenou pakorunku a rozkvétá nejpozději ze všech narcisů, až na přelomu dubna a května. Hodí se do trvalkových záhonů a právě do něj se měl údajně proměnit mladík z antické báje, který se zamiloval sám do sebe.

Na skalky

Mezi narcisy jsou i docela maličké druhy, například N. bulbocodium, N. jonquilla a N. cyclamineus, které je možné pěstovat na skalkách. Pocházejí z polopouštních podmínek, proto je třeba je pěstovat na teplých a dobře odvodněných místech, aby je zejména v zimě neohrožovala vlhkost. Pěstování těchto původních druhů je trochu náročnější než běžných zahradních forem. Na trhu ale najdete i nově vyšlechtěné odrůdy, které se svými nároky více blíží klasickým zahradním druhům.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Narcisy, nezdolní optimisté

Narcisy, nezdolní optimisté