Bohyšky s nápadem

Bohyšky jsou spolehlivé trvalky, které mají na zahradě univerzální využití. Běžně sevysazují jako součást trvalkových záhonů, kde fungují jako výplňová zeleň. Prohlédněte si ale netradiční kombinaci, kdy rostou jako rovnocenná součást podrostu pod výraznou dřevinou.

Bohyšky se perfektně kombinují s dalšími druhy trvalek.

Bříza

V zahradách se obvykle vysazují druhy s výrazně bílou barvou kůry. Vedle břízy bělokoré či papírové je to často bříza užitečná s hladkým štíhlým kmenem, pocházející z Himálaje. Na trhu je nejčastěji k dostání odrůda ‘Doorenbos’ s jasně bílou kůrou. Potřebuje slunné místo a běžnou zahradní půdu.

Okrasný česnek

Tato velmi výrazná cibulovina po odkvětu zatahuje a její místo je postupně zaplněno okolními trvalkami. Právě bohyšky jsou rostlinným druhem, který zatažený česnek v půdě ochrání, dovolí cibulím plně vyzrát a vytvořit základy květů pro příští jaro.

Kosatce

Do podobné kompozice jako na obrázku vyberte jednobarevné modré nebo bílé kosatce. Jiné barvy by strhly pozornost jen na sebe. Ze stejného důvodu jsou vhodnější i typy s tvarově méně nápadnými květy bez zkadeřených okrajů. Výborně obstojí také kosatce sibiřské nebo kosatec Kaempferův.

Šanta

Šanta modrá je trochu nedoceněná trvalka. Více se vysazuje šalvěj nebo levandule, protože jsou obecně vnímány nejen jako trvalky, ale také jako bylinky do kuchyně. Na rozdíl od nich ale šanta tolik nevyholuje a na místě vydrží déle.

Bohyška

Daří se jí vlastně kdekoliv s výjimkou vysloveně suchých míst s chudou půdou. Díky bohatým listům ovlivňuje mikroklima ve svém okolí, okolní rostliny zastiňuje a udržuje kolem sebe vláhu. Odrůda s bíle panašovanými listy (například ‘Independence’ , ‘Moonstruckt’ , ‘Revolution’ , ‘Patriot’) krásně ladí s bílou kůrou břízy.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Bohyšky s nápadem