Jak využít ve výsadbě panašované rostliny

Umístění pestrolistých dřevin věnujte dostatek pozornosti, aby jejich nápadné vybarvení opravdu vyniklo. Jedním z řešení je zapojit tyto rostliny do smíšeného záhonu s trvalkami.

Panašované rostliny rozsvítí každý kout. Zvýraznit je můžete vhodně zvolenou barvou podsadby.

Panašované rostliny rozsvítí každý kout. Zvýraznit je můžete vhodně zvolenou barvou podsadby.

Divizna černá (Verbascum nigrum)

Vysoká statná trvalka svým vysokým květenstvím se zlatožlutými květy určuje ráz celého zákoutí. Z tohoto druhu vznikla celá řada barevných zahradních odrůd. Divizně se bude dařit jen na slunci, pochází totiž ze stepí a potřebuje sušší propustnou půdu. Je-li půda vlhčí a stanoviště spíše v polostínu, vysaďte si místo ní popelivku (Ligularia). Vypadá podobně, je nenáročná a vitální. Popelivky potřebují polostín a dost vody, na místě s vysychavou půdou se jim nedaří.

Tlustnonitník klasnatý (Pachysandra terminalis)

Český název není příliš rozšířen, rostlina se běžně označuje latinským jménem. Polokeřík pochází z Japonska a jeho hlavní devízou jsou svěží stálezelené listy a půdopokryvný charakter růstu. Kvete v dubnu, poměrně nenápadné bílé květy jsou sestaveny do nízkých klasů a vyrůstají ze středu výhonků. Pachysandra se nejčastěji vysazuje na polostinná místa, půdu potřebuje mírně vlhkou, humózní. Na těžkých jílovitých půdách neporoste.

Oman pravý (Inula helenium)

Na omanu je všechno velké a velkorysé, proto potřebuje místo, kde nebude tísněn. Nápadné, jako dlaň široké listy stíní půdu a brání odparu. Jednoduché květy jsou sice na pohled obyčejné, ale svou velikostí a množstvím přitáhnou pozornost. Oman potřebuje dost vody i výživnou, kyprou půdu a podmínkou jeho kvetení je dostatek slunce. V nabídce zahradních center najdete i další trvalku z tohoto rodu, oman mečolistý (I. ensifolia), ten je daleko menší, dorůstá jen do 30cm výšky. Květy má ale velice pěkné, zlatožluté, připomínající květy měsíčku.

Bohyška, funkie (Hosta)

Na polostinných místech s kyprou humózní půdou se uplatní i obecně známá zahradní trvalka – bohyška. Zahradníci vyšlechtili desítky typů s různě vybarvenými panašovanými listy. Další ozdobou bohyšek jsou jejich květy, které se objevují ve vrcholném létě a jsou nejčastěji fialové, mohou být ale i bílé. Hosty raší na jaře dost brzy a zdobí záhon skutečně od mrazů do mrazů. Množí se dělením trsů.

Rákosík japonský (Hakonechloa macra)

Traviny by měly doplnit každé dobře založené zahradní zákoutí. Zde padla volba na trochu exotický rákosík. Tvoří nadýchané střapaté trsy, které se pomalu rozrůstají do plochy, není ho tedy potřeba protrhávat. Prospívá na polostinných místech s kyprou vlhčí půdou, na plném slunci zešedne a nebude pěkný. Na zimu potřebuje v chladnějších polohách lehký zimní kryt.

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei)

Každá panašovaná dřevina vypadá skvěle na neutrálním pozadí. Odrůda brslenu Fortuneova ´Emerald ´n Gold´ je vysazena před zeď z pálených cihel, díky jejíž pravidelné struktuře zlatožlutá kresba na listech vystoupí do popředí a upoutá pozornost. Zeď také brslen ochrání před průvanem, mrazem i slunečním úpalem.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Jak využít ve výsadbě panašované rostliny