Výsadba s bramboříky – dvě možná řešení

Zahradní bramboříky jsou tvarově i barevně výrazné trvalky, které ozdobí a rozzáří každé místo, na které je vysadíte. Mají ale jednu nevýhodu, se kterou je třeba počítat. Jsou totiž dost nízké, jejich výška zřídkakdy přesahuje 15–20 centimetrů. Jak je tedy kombinovat?

Bramboříky se obvykle vysazují do společnosti dalších nízkých květin.

Do nádoby

Na menší zahradě, kde není možné z prostorových důvodů podobný lesní kout založit, se nabízí řešení pomocí osázených květináčů. Malou velikost všech použitých rostlin lze šikovně vyřešit využitím různě vysokých nádob. Rostliny v nich pak vypadají velice plasticky a na každou z nich dobře uvidíte. Pokud nebudou nádoby stát na úpalu, jedná se o výsadbu na několik let – rostliny se zatáhnou a potěší vás i příští sezonu. Menší nádoby můžete po odkvetení bramboříků vyměnit za jiné, třeba s letničkami.

Na záhon

Bramboříky se obvykle vysazují do společnosti dalších nízkých květin, převážně na jaře kvetoucích cibulovin. Doba květu nejčastěji pěstovaného druhu bramboříku (Cyclamen coum) je duben a květen, proto by i jeho společníci měli kvést v této době. Jednat se bude hlavně o bledule, krokusy, ladoňky, puškinie, ale i další hajní rostliny, jako jsou sasanky, podléšky nebo kokoříky. Vždy ale musí jít o rostliny, které nepotřebují pravidelné přesazování a mají sklon ke zplaňování. Vytvořené lesní zákoutí by mělo mít vysokou vrstvu kypré vlhké listovky, je proto nejlepší ho založit pod opadavými dřevinami. Spadané listí tu nemusíte uklízet a bramboříkům zajistíte ideální prostředí.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Výsadba s bramboříky – dvě možná řešení

Výsadba s bramboříky – dvě možná řešení