Záhon se šuškardou

Zahradní architektura umí vytvořit scenérii pro každou rostlinu. Jak do bohatého trvalkového záhonu zapojí šuškardu?

Záhon se šuškardou

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)V tomto případě se šuškarda v porostu ostatních květin trochu ztrácí. Ve své domovině ale roste v hustých stepních porostech, proto nemusíte mít strach, že by ji ostatní rostliny ze stanoviště vytlačily.

Paznehtník měkký (Acanthus mollis)Tato netradiční vysoká trvalka pochází z Balkánu a roste i na kamenitých místech s dostatkem slunce. Její pyskaté květy bílé nebo narůžovělé barvy vyrůstají ve válcovitém hroznu na silných nevětvených lodyhách a listy tvoří mohutnou přízemní růžici.

Rmen barvířský (Anthemis tinctoria) Trvalka pro sušší výslunná místa má krásné pravidelné zlatožluté květy. Právě díky klasickému tvaru květů a jejich světlé barvě vyniknou i netradiční tvary a méně výrazné barvy ostatních rostlin. Bez podobného základu by celá kompozice působila jako nepřehledná změť.

Záplevák (Helenium) Pěkná trvalka s bezproblémovým pěstováním pochází stejně jako šuškarda ze stepí, a nepotřebuje proto příliš vody. Kvete ve druhé polovině léta a během sezony vytvoří spoustu květů, vždy v teplých odstínech. Květy jsou nejčastěji zlaté, bronzové, oranžové a měděné barvy či v jejich vzájemné kombinaci.

Rozchodník (Sedum) Na snímku se rozchodník ke kvetení teprve chystá, ale společně s kavylem péřitým v popředí je důkazem koncepční práce zahradního architekta. Po odkvětu hlavních trvalek záhon tak nezůstane pustý, jen přestoupí do své podzimní podoby, která bude pro pozorovatele opět zajímavá.

Morina (Morina longifolia) Jde o málo pěstovanou trvalku z čeledi zimolezovitých. Pochází z hornatých oblastí Asie a Karpat, což vypovídá o jejích nárocích. Nepotřebuje mnoho vody, roste i na prudkém slunci, a v zimě naopak bez problémů vydrží silné mrazy. Dorůstá až do metrové výšky.

Bělotrn ritro (Echinops) Výrazná trvalka rozkvétající ve druhé polovině léta potřebuje chudší půdu na plném slunci, do hnojených záhonů se nehodí. Její ostnité kulovité květenství často vydrží na rostlině i přes zimu a s oblibou se používá do suchých vazeb. Musí se ale odříznout dříve, než vytvoří semena, protože potom se rozpadne.

Oman vznešený (Inula magnifica) Je to robustní a rozložitá trvalka se zlatožlutými květy, která potřebuje slunné místo. Pozoruhodné jsou i její veliké listy, dorůstající až metrové velikosti. Díky svým rozměrům se oman vysazuje vždy někam do pozadí.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Záhon se šuškardou