Cena plynu 2021: Víme, jak zaplatíte méně

Rubrika: Market

Zdá se vám, že platíte hodně peněz za plyn, přestože cena plynu v posledním roce významně klesala? Důvodem může být váš dodavatel a fakt, že zdražil na měsíčních poplatcích nebo obchoduje s plynem dráž na burze. Máme pro vás tip, jak za plyn zaplatit méně.

Vyúčtování za plyn nám ve většině případech chodí jednou ročně. Po celý rok pak platíme pravidelné zálohy, a tak si mnoho z nás ani příliš nevšímá toho, jak se cena plynu na trhu pohybuje a kolik si za své služby účtuje náš dodavatel. Tuhle pravdu se dozvíme až právě ve zmíněném ročním vyúčtování. Přitom kdybychom si srovnali jednotlivé dodavatele a jejich ceny, možná bychom byli zaskočeni tím, kolik platíme.

Ušetřete, kde se dá

Aktuální doba ale není příliš příznivá, nezaměstnanost roste a v médiích se neustále mluví o blížící se velké ekonomické krizi související s nynější koronavirovou pandemií. Neměli bychom tedy raději šetřit a být na nepříznivé časy dostatečně připraveni? Nemusíte se však bát. Nemluvíme teď o tom, že byste si měli odpouštět věci, které máte rádi, ale vyplatí se čas od času zkontrolovat, jaké pravidelné platby z vašeho účtu odcházejí.

Řeč nemusí být jen o plynu, ale i o mobilním tarifu, elektřině, platbách za půjčku apod. Občas totiž platíme daleko více, než ve skutečnosti musíme. Jenže zvyk je železná košile, a tak když s dodavatelem plynu nemáme problém, vlastně nás ani nenapadne se podívat po jiném, natož ho rovnou změnit. Pravdou ale je, že na trhu mohou existovat daleko levnější dodavatelé plynu, kteří vám budou dodávat naprosto totožný plyn ve stejné kvalitě. Jen za něj ale zaplatíte méně. Jak je to možné?

Neregulovanou složku ceny plynu můžete ovlivnit

Cenu plynu jako takovou může ovlivnit dodavatel tím, jak obchoduje na burze. Stejně tak dodavatel určuje měsíční poplatek. Obě tyto části se schovají do škatulky, které říkáme neregulovaná složka plynu. Ta zahrnuje cenu za vámi spotřebované kWh plynu a právě zmíněný poplatek dodavateli.

Samozřejmě existuje i regulovaná složka plynu, kterou už vy ani dodavatel neovlivníte. Jde  o poplatky, které se hradí distributorovi plynu a operátorovi trhu. Tyto poplatky jsou určovány Energetickým regulačním úřadem.

Změňte dodavatele a ušetřete

Dobrou zprávou ale je, že to, co platíte za plyn, můžete výrazně ovlivnit tím, jakého dodavatele si vyberete. Diskutovali jste někdy s přáteli, sousedy či známými, kolik platí za plyn oni? Srovnejte si dodavatele plynu a mrkněte se, zda nemůžete plyn dostávat levněji. Kvalita plynu je pro všechny dodavatele stejná a je kontrolována zmiňovaným Energetickým regulačním úřadem. Nemusíte se tedy bát, že by se k vám změnou dodavatele dostal jiný či nekvalitní plyn. Srovnání cen plynu za vás jednoduše a rychle udělá online kalkulačka plynu, která objektivně posoudí vaši spotřebu a ukáže vám jednotlivé dodavatele a jejich cenové nabídky. Srovnání vám zabere několik minut, je zdarma a online.

Komerční prezentace

Cena plynu 2021: Víme, jak zaplatíte méně