Co nevoní komárům

Rubrika: Odpočinek

V obchodech je k dostání celá řada nejrůznějších přípravků proti komárům, klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu. Užitečné pomocníky proti těmto malým létajícím a lezoucím dotěrům ale můžete najít i doma ve spíži.

Prostředky na štípance

Nemáte právě po ruce repelent ve spreji? Vyzkoušejte proti krvelačným komárům a klíšťatům babské rady. Někdy totiž to, co nám lidem příjemně voní, hmyz přímo odpuzuje. Klasickým příkladem je levandule, která se odedávna používá k vyhánění molů. V Indii se zase k odpuzování komárů a moskytů přenášejících malárii využívá bazalka indická – tulsi.

Ovoce a koření

K dalším rostlinám, jimž se připisují repelentní účinky, patří eukalyptus, australský čajovník, cedr a citrusy. Éterické oleje obsažené v listech, plodech, kůře či dřevu těchto rostlin mají prokazatelné antiseptické účinky. Doporučení zní potřít si pokožku nezakrytou oděvem rozkrojeným citronem. Stejně má fungovat i jablečný ocet. V noci má zase komáry a další hmyz udržet v bezpečné vzdálenosti rozpůlený citron nebo pomeranč, do jehož dužniny zapícháte několik hřebíčků a necháte ho na talířku na nočním stolku. Na okenní parapet se doporučuje postavit květináč s balkonovým rajčetem nebo s bazalkou – i jejich vůně komárům vadí.

Na komáry a klíšťata

Komáři špatně vidí, zato ale dokážou svou oběť ucítit na velkou vzdálenost. Láká je především pach amoniaku a kyseliny mléčné. Proto jsou k poštípání zvláště náchylní lidé, kteří konzumují větší množství nápojů a potravin s obsahem cukru. Navečer, kdy jsou komáři nejaktivnější, je dobré omezit fyzickou aktivitu a tím i pocení a vzít si na sebe tmavé oblečení. Naopak jako ochrana proti klíšťatům se doporučuje nosit světlé oblečení a vyhýbat se místům s vysokou trávou. Navzdory obecně rozšířené představě totiž klíšťata neskáčou ze stromů, ale žijí v podrostu.

Stolování bez vos

Ve vrcholném létě nám mohou stolování na zahradě znepříjemnit vosy, které láká především ovoce a sladké nápoje. Odradit je pomůže květináč s bazalkou postavený na stole. I tak je ale namístě opatrnost – koláč přikryjte síťovaným poklopem, limonádu mějte v uzavíratelné láhvi a nenechávejte na talířcích a ve sklenicích nedojedené a nedopité zbytky.

Prostředky na štípance

Svědění zmírní potírání postiženého místa kostkou ledu, plátkem citronu, syrové brambory nebo cibule. Pomáhá také olivový olej nebo podrcené petrželové listy.

Jsme to, co jíme…

… a podle toho je cítit i náš pot. Repelentní účinky má vitamin B1, který mění pach potu tak, že hmyzu „nevoníme“. Než se vydáte do přírody, třeba do lesa na houby, je podle babských rad dobré sníst porci zeleného hrášku, který je bohatým zdrojem vitaminů skupiny B. Doporučuje se také jíst hodně česneku.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Co nevoní komárům

Co nevoní komárům

Zajímavé