Léto na houpačce

Na našich zahradách se stále více zabydlují zahradní houpačky, houpací sítě a závěsná houpací křesla, která dodávají volnému času trávenému venku zcela novou dimenzi. Přímo vybízejí k usednutí či ulehnutí, k odpočinku a ke snění…

Mírné houpání a kolébání uklidňuje a přináší uvolnění.

Mírné houpání a kolébání uklidňuje a přináší uvolnění. Přímo zázračně pomáhá odplavovat stres všedního dne a rázem se cítíte na vlastní zahradě jako na dovolené. Především houpací síť je velice flexibilním kusem zahradního nábytku – může nahradit lůžko či pohovku, sloužit ke čtení či k učení, k poslechu hudby či k tichému rozjímání a podle odborníků je dokonce osvědčeným terapeutickým prostředkem proti stresu a pomáhá i při rekonvalescenci po nemoci.

Zahradní síťování

Tradiční latinskoamerická hamaka nemá pevné tyčky v hlavách a nohách a optimální poloha v ní je napříč. Díky tomu si můžete uklidňující houpání užívat s rovnými zády. Pojem houpací síť může být přitom maličko zavádějící. Ne vždy je lehací plocha zhotovena z hrubé síťoviny, ve které si dlouho nepoležíte, protože tlačí a v lehkém letním oblečení (spíš neoblečení), případně v plavkách, cítíte doslova každé oko. Tkaniny zahradních houpacích sítí, které jsou k dostání dnes, jsou nejen vhodné do venkovního prostředí, pevné, odolné a snadno udržovatelné, ale hlavně měkké a příjemné k pokožce. V kombinaci se zvětšenou lehací plochou má ovšem houpací síť ale i určitou „nevýhodu“ v tom, že se v ní dá ležet a odpočívat nekonečně dlouho… Prostorově úspornější variantou jsou závěsná houpací křesla, která potřebují k zavěšení pouze jeden pevný bod. To umožňuje rychlou montáž a také velkou volnost pohybu. V závěsném houpacím křesle se bude cítit dobře člověk každého věku a téměř v každé životní situaci. Je to oáza klidu, v níž se můžete schoulit, houpačka a kolotoč v jednom. Ulehčuje unaveným nohám a uklidňuje napjaté nervy.

Kam a jak zavěsit

Záleží na tom, zda bude křeslo zavěšeno na trám, na větev stromu, případně na rovnou stropní plochu – betonový strop, trám a podobně. Podle toho je pak třeba zvolit vhodné závěsy a další doplňky. Vždy je potřeba ověřit dostatečnou pevnost místa pro zavěšení. Většinou stačí dostatečně silné a pevné lano, které umožňuje volný pohyb a nastavení výšky zavěšení podle potřeby. Pro lano je potřeba do trámu nebo betonu upevnit kovový závěs (pomocí hmoždinek do betonu, respektive vrutů do dřeva). Některé závěsy mají prodlužovací řetízek pro nastavení délky. Karabina závěsu umožňuje snadné zavěšení a sejmutí houpacího křesla. Výhodou otočného závěsu je možnost otáčení křesla podle libosti – určitě si pamatujete, jak jste se jako děti otáčeli s houpačkou kolem své osy tak dlouho, jak to šlo, a pak se nechali rychle odmotat zpátky. Houpací síť potřebuje k upevnění body dva. Podstatný je dostatek volného prostoru v místech, kam ji chcete umístit, opět je potřeba ověřit pevnost míst k zavěšení (větví stromů, trámu či stropu kryté terasy apod.) a záleží i na kvalitním provedení závěsu. Nejjednodušší je síť zavěsit pomocí lana mezi dva stromy, které rostou ve vhodné vzdálenosti od sebe, případně použít trojnožku.

Montáž bez závěsu

Houpací sítě i křesla je ale možné instalovat i bez zavěšení na větev, trám či strop. Stačí k nim pořídit stojan, na který se síť nebo křeslo jednoduše zavěsí. K umístění stojanu je potřeba víc místa a u křesla znamená takovéto zavěšení určité omezení pohybu, nespornou výhodou ale je, že stojan lze přenášet na zahradě z místa na místo a v případě potřeby i do místnosti. Kromě závěsných prvků je možné k sítím a křeslům ve spojení se závěsným prvkem použít i doplňkové prvky, například pružinu, která umožní i lehké pohupování sítě nebo křesla ve svislém směru a posezení či poležení, ale i nasedání a sesedání bude ještě příjemnější.

Houpací lavička se vrací

Pohoupat se můžete i ve staré dobré hollywoodské houpačce, která se vrací do módy, stejně pohodlná jako vždy. Základní typy zahradních houpaček s kovovou konstrukcí a plátěným sedadlem a stříškou proti slunci v nabídce výrobců doplňují dřevěné houpací lavice s ergonomicky tvarovaným sedadlem a opěradlem. Některé modely jsou doplněny područkami, které slouží i k odložení knížky, skleničky nebo talíře. K většímu pohodlí slouží polstrování, a pokud si zvolíte zahradní houpačku s „lůžkovou úpravou“, jejíž sedák a opěradlo se jednoduše rozloží na lehací plochu, nebude se vám z ní chtít už vůbec vstávat. K přírodním materiálům, které se používají na výrobu zahradních houpacích laviček, patří například teak a eukalyptus, ale i domácí borovice nebo modřín. Kovové konstrukce mohou být zhotoveny z práškově povrstvené nebo jinak povrchově upravené oceli, sedáky z příjemného textilního materiálu odolného vůči povětrnostním vlivům a stříšky ze světlostálé tkaniny. Současné textilní materiály určené pro venkovní použití se vyznačují snadnou údržbou. Z moderních materiálů se k výrobě zahradního nábytku včetně houpaček používají také kvalitní plasty, jako například polyratan připomínající ratanový výplet, které jsou díky svým vlastnostem hodně odolné vůči působení povětrnostních vlivů a prakticky nezničitelné.

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

 

Vybíráte zahradní houpačku? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/zahradni-houpacky

 

 

Léto na houpačce

Save

Save

Uložit

Uložit

Léto na houpačce

Zajímavé