Kdo si hraje, nezlobí

Zkuste proměnit část zahrady v dětské hřiště. Vaše děti to bude lákat častěji ven, zabaví se, zasportují si a navíc budou plně pod vaším dohledem. Myslete však i na jejich bezpečí a vybavte kout prvky, které je ochrání před zbytečnými úrazy.

zahrada_deti1

Letní teplé měsíce jsou jako stvořené pro to, abyste se přestěhovali na zahradu a pod širým nebem trávili co nejvíce času. Dospělí se venku vždy zabaví: pokud se nevěnují zahradním pracím a péči o rostliny, relaxují s knížkou v ruce třeba v pohodlném lehátku nebo pozvou pár přátel a uspořádají party.

Aby však byl prostor kolem domu atraktivní také pro děti, je praktické vybavit zahradu alespoň jedním, lépe však více doplňky, které budou lákat ke hrám a podněcovat jejich fantazii. To vám zaručí, že potomci nebudou celé dny jen vysedávat před obrazovkou počítače zavřené v pokoji, ale přesunou svůj svět her i ven na čerstvý vzduch.

Pískoviště

Mezi velmi oblíbené prvky patří bezesporu pískoviště. Zejména batolata a menší děti se tu dokáží zabavit celé hodiny, aniž by je stavění báboviček a hradů z písku omrzelo. Láká však nejen děti, přitahuje pozornost také čtyřnohých kamarádů – zejména koček a psů, kteří si ho rádi pletou s toaletou. Aby nedocházelo ke znečištění písku, pořiďte si typy vybavené poklopem. Pokud si v pískovišti děti momentálně nehrají, ponechávejte je uzavřené. Zamezíte tak přístupu nezvaných hostů a navíc písek ochráníte před deštěm.

Pokud si pískoviště nevybudujete sami třeba z prken, můžete se porozhlédnout po nabídce na trhu, kde se kromě modelů ze dřeva prodávají také pískoviště plastová. Bývají sice menší, ale zato se dají snadno přenést z místa na místo podle potřeby.

Domeček

Máte-li větší děti, které už pískoviště neocení, můžete jim na zahradu instalovat plastový nebo dřevěný domek. Vděčně přijímán bývá také stan nebo jiný přístřešek, kde se dají vymýšlet nejrůznější hry a zábava. Většina modelů je snadno sestavitelná a opět také rozložitelná. Na výběr máte domečky plastové, vyvedené ve veselých pastelových barvách, dále dřevěné, typy z kartonu nebo jako kombinace několika materiálů dohromady.

V případě, že si vyberete plastový domek, ptejte se po kvalitě plastů, z nichž je zhotoven. U domečků ze dřeva se zase informujte na druh povrchové úpravy a kvalitu použitých nátěrů. Pokud se rozhodnete dřevěný domeček vyrobit sami, používejte výhradně certifikované barvy a laky, jejichž zdravotní nezávadnost garantuje atest pro natírání dětských hraček. Atest pro přímý styk s potravinami patří mezi vůbec nejpřísnější a zaručuje, že nátěr lze použít i na hračku, kterou dítě může dávat do pusy. Takové barvy bývají vodou ředitelné a ekologicky šetrné. Obloukem se vyhněte výrobkům, u kterých nelze nezávadnost stoprocentně zaručit.

zahrada_deti2

Jako sportoviště

Jsou-li vaše děti sportovněji založené, pak jim pořiďte takové vybavení, kde budou moct naplno využít svůj přebytek energie a pořádně se vyřádit. Výborně poslouží například trampolína, u které volte raději typy s ochrannou sítí. Dbejte také na to, aby pružiny, napínající textilní skákací plochu, byly zakryty polstrováním nebo alespoň ochrannou plachtou. Zamezíte tak pádům či propadnutí dětské nohy, což bývá velice nepříjemné.

Vděčná je také skluzavka. Podle věku a výšky postavy dětí volte typ s dostatečnou pevností a odpovídající nosností. Pro menší děti postačí opět modely z odolného plastu, které také nebývají příliš vysoké. Starším ratolestem pořiďte skluzavku s kovovou či dřevěnou konstrukcí, vybavenou třeba ještě dalšími prvky – provazovým žebříkem, provazovou sítí na šplhání, houpačkou nebo lezeckými chyty.


Pozor na úrazy!

Abyste si zahradní radovánky užívali bezstarostně vy i vaše děti, myslete na jejich bezpečí – třeba tím, že pod prolézačky, skluzavky a trampolíny instalujete měkkou gumovou podložku, která ztlumí případný pád a ochrání dětská kolena a lokty před odřeninami. Malé děti vybavte před odchodem na zahradu raději helmou.

Petra Šťastná, foto Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016

Kdo si hraje, nezlobí