Divoká a pohodová zahrada

Divoká a zároveň pohodová, s jezírkem ke koupání i bruslení, se záhony na pěstování i terasami pro odpočinek… Tato zahrada má všechno. Dokonce i vlastní les.

Po renovaci secesní vily si majitelé přáli zrekonstruovat i její okolí. Přesně věděli, co od proměny očekávají: přírodní, divokou a pohodovou zahradu, která bude sloužit dospělým i dvěma malým dětem. Chybět by zde nemělo jezero ke koupání i bruslení, saunový domek a také vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny. Na pomoc si majitelé pozvali Zuzanu Němečkovou a Ferdinanda Lefflera z ateliéru Flera.

Přirozenost jí sluší

„Tato zahrada byla už na počátku tak krásná, že jsme zde našlapovali po špičkách. Základ původního prostorového řešení byl skvostný. Vzrostlé listnaté i jehličnaté stromy, síť původních cest, kamenné zídky,“ vzpomíná na začátek spolupráce Ferdinand Leffler a dodává, že majitelé měli při obnově̌ domu i zahrady od počátku výjimečně̌ precizní přístup. Při procházkách terénem se vše řešilo nikoli dvakrát, ale desetkrát. Rodina si přála zahradu bezúdržbovou, kde nevadí trocha přerostlé trávy kolem záhonů, nedbalá elegance zarůstajících cestiček, volně rostoucí ovocné stromy, zarůstající zídky ani dětské hračky ponechané bez ladu a skladu uprostřed trávníku. Přírodní a přirozený charakter tomuto místu sluší a majitelům vyhovuje: „Louka se seče třikrát za rok. Děti si v ní rády hrají na schovku, cestičky se vysekávají vždy podle chuti a aktuální potřeby,“ popisují pravidelnou údržbu.

Pohádkové kouzlo

Největším úkolem bylo podle architektů zachovat kouzlo staré pohádkové zahrady při zakomponování řady nových prvků, které si majitelé přáli. Nově se zde nacházejí různé terasy a místa k posezení. Koutek s vintage námořnickým nábytkem je z litého betonu. Že to není poznat? Prkna se totiž nejprve důkladně okartáčovala, aby se pak struktura dřeva pěkně otiskla do betonu. Ten zároveň posloužil i jako skvělá zvuková a optická stěna od sousedního pozemku.

Jinak se v historické zahradě pracovalo s původními materiály – sliveneckým vápencem, žulou a masivním modřínem. Aby vynikly, zvolili architekti jako protiváhu moderní prvky a nebáli se například vyvýšené záhony obroubit ocelovou pásovinou.

Využití podle světových stran

Velký pozemek je rozčleněný na několik celků. Jejich využití bylo zvoleno podle orientace ke světovým stranám. Divočejší část na severním okraji navazuje, respektive volně přechází do přilehlého lesa. Podél dlouhé příjezdové komunikace je vysazená alej ovocných stromů a skupina jedlých keřů. Na jihu vznikla obytná zahrada s intenzivně pěstovaným trávníkem, koupacím jezírkem a vrbovým tunelem. „Koupací jezero se dá využívat celoročně̌. V létě̌ k plavání a osvěžení, v zimě̌ coby ochlazovací bazének při saunování a na jeho zamrzlé ploše se děti naučí bruslit,“ vyjmenovává architekt Leffler jeho výhody oproti bazénu. Jen je třeba pamatovat na to, že se zde voda nedá přihřívat. Biotop je umístěný vedle domu, což má své kouzlo – majitelé mohou říkat, že mají dům nad jezerem.

O to, aby zahrada vypadala pěkně i mimo sezonu, se stará osvětlení od výtvarníka Petra Vitvara a sochy nejen od místních umělců̊. V době̌ rekonstrukce žili majitelé v Londýně a na kontrolní setkání přijížděli se skvělými nápady, ale také s novými a inspirativními doplňky a nábytkem. Výrazně̌ zbarvená křesílka na molo k jezeru a nečekané kombinace látek venkovních polštářků̊ patří mezi ně. Nabízejí jim nejen prostor pro kreativitu, každý rok je mohou měnit podle nálady a vkusu nebo jimi překvapovat návštěvy.

 

Magdaléna Krajmerová, foto www.flera.cz

Divoká a pohodová zahrada