Dobrý sklep ničím nenahradíte

Moderní domy se staví bez suterénu, aby se ušetřilo. Ovšem jen ti, kdo sklep mají, vědí, že je k nezaplacení. A nenahradí ho ani garáž, ani zahradní domek.

sklep1

Ideální je takový sklep, kde se dá jak skladovat ovoce, zelenina, kompoty a mnohé další potraviny, tak podmínky dovolují uklidit zde zahradní techniku a nářadí, na zimu složit foliový bazén. Aby byl prostor vhodný pro skladování potravin, musí zde být patřičně chladno. Správné teploty v suterénu zajistí jeho umístění alespoň ze dvou třetin výšky pod úrovní terénu a příhodná orientace na sever, severozápad či severovýchod. Pokud tomu tak není a máte ve sklepě teplo, nic se neděje. Jsou to ideální podmínky na vytvoření domácí dílny, skladu nářadí a techniky, sportovního vybavení, zahradního nábytku a mnoha dalších věcí. Úložného prostoru v domě není nikdy dost.

Skladování ovoce a zeleniny

Odborníci sice společné ukládání ovoce a zeleniny nedoporučují, mnozí to tak ale dělají. Zelenina ve sklepě mívá svůj kout, protože potřebuje jiné nároky než ovoce. Mrkev či petržel se zakládají do bedniček s pískem, brambory se skladují v hlubokých přepravkách, přímo na zemi můžete mít i zelné hlávky nebo soudek s naloženým zelím. Dýně nechte ležet na policích podobně jako nízké lísky s ovocem. Jablka se nikdy nesypou na sebe a kladou se v jedné, výjimečně dvou vrstvách, i když jde o odolné zimní odrůdy s pevnou slupkou. Místo, kde se skladuje ovoce a zelenina, je třeba pravidelně větrat.

K ukládání ovoce a zeleniny i jiných potravin je třeba chladný sklep, tedy alespoň ze dvou třetin zapuštěný do terénu.

K ukládání ovoce a zeleniny i jiných potravin je třeba chladný sklep, tedy alespoň ze dvou třetin zapuštěný do terénu.

Kam s dalšími věcmi?

Ve sklepě se však skladují také kompoty, zavařeniny, sirupy, šťávy nebo sezonní a sportovní vybavení a mnoho dalších věcí. Ale kam s nimi? Řešení nabízejí regály, u nichž výrobci uvádějí, že dovedou využít prostor doslova od zdi ke zdi. Mnohým majitelům, zvlášť pokud mají omezený prostor, se to zdá také ideální. Ale pozor, řadové police stejné velikosti problém spíše vytvoří než vyřeší. Zúží totiž prostor pro manipulaci a otáčení, což při uskladňování větších předmětů, jako jsou třeba kola nebo sekačka, nutně potřebujete. V menším sklepě oceníte spíš chytré a variabilní systémy včetně závěsů na kola, než regály s množstvím krabic a beden, o jejichž obsahu brzy ztratíte přehled. Pamatujte také, že byste vždy měli stát při hledání a sundavání věcí pevně na zemi, aby nedošlo k úrazu.

Závěsné systémy se hodí

Nejrůznější lišty a háčky jsou velkým hitem vybavení garáží a dílen. V nabídce najdete nejen univerzální výrobky, ale i specializované držáky na lyže či pneumatiky a sady pevných plstěných košíků či kontejnerů do dílen. Hodně se využívají také sklopné držáky na kola, které umožní uskladnit je i v malém prostoru. Při instalaci myslete na to, aby na všechno potřebné dosáhly i ženy a děti. Například zavěšování kol je dost náročné, ale provádí se daleko častěji než ukládání zimních pneumatik. Proto by bicykly měly být vždy níže, naopak pneumatiky klidně pověste až pod strop.

Určitě byste měli zapomenout na to, že do sklepa dáte staré skříně, stoly a další nábytek, co se vám už nehodí nebo nelíbí v domě. Dvířka překážejí, do polic přes ně nevidíte. Když je odmontujete, o zbytky kování se snadno škrábnete. Navíc zeď za sestavou s plnými zády často plesniví. To samé platí o nábytku dýhovaném či lakovaném, který ve vlhku pracuje a postupně se loupe. Toto řešení je dobré jen jako krátkodobé provizorium, nestojí mnoho peněz vymyslet lepší.

Výběr podle materiálů

Tolik oblíbené dřevo se hodí jen do suchých sklepů. Pokud se pro něj rozhodnete, volte buď masiv nebo lépe výrobky z lepených latí, které nepracují a regály či police se tak nebudou kroutit. Určitě zapomeňte na výrobky z různých dřevotřískových či mdf desek, vlhko je snadno poškodí. Na výběr zpravidla máte police plné nebo laťkové, na trhu najdete i bytelné zásobníky na brambory se spodním vybíráním.

Kovové regály mají značnou nosnost, jsou cestově dostupné a lze u nich nastavit výšku polic, což jim dává široké využití. Na vlhkých místech je ale ohrožuje koroze, odolnější bývají výrobky z pozinku. Do opravdu vlhkých sklepů se hodí i regály plastové, které ale mají výrazně nižší nosnost.

Budiž světlo

V domech starých třicet či čtyřicet let bylo osvětlení suterénů samozřejmostí, ve starých sklepech to ale nebývá pravidlem. V takovém případě umístěte do vhodné výšky vně sklepních dveří baterku se silným světlem na poličku, háček či magnet, dobrá je i čelovka, která vám nechává volné ruce. Zdroj světla by tu měl být trvale, abyste jej nikdy nemuseli hledat. Nenechávejte baterky uvnitř sklepa, bývá zde vlhko a kontakty brzy korodují.


systém pomáhá

systém pomáhá

Systém pomáhá

Malý sklep přehlédnete od dveří, ale organizaci většího prostoru je na místě lépe promyslet.

  • Pokud máte máte uloženy třeba zavařeniny, není od věci je roztřídit podle druhů a to i v případě, že mají jmenovky.

  • Nářadí nikdy nedávejte do plastových tašek, do kterých není vidět. Lepší jsou otevřené nebo průhledné krabice.

  • Věci můžete třídit i podle členů rodiny a toho co kdo používá ke svým aktivitám.

  • Ti nejsvědomitější si mohou vyrobit i seznamy věcí s uvedeným místem uložení. Pomůže vám to v případě, kdy do sklepa chodí často i děti, babičky a další, méně zasvěcení členové rodiny.

 

redakce, foto Shutterstock

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_07_2016

Dobrý sklep ničím nenahradíte