Energie zdarma

Rubrika: Technika

Solární energie nestojí ani korunu a na zahradě ji můžete využívat k ohřevu vody v bazénu či solární sprše, k osvětlení nebo jako zdroj energie pro sekačku.

Světelný řetěz Solvinden šetří energii a snižuje vaši ekologickou stopu, protože funguje na solární panel.

Večerní osvětlení

Solární lampy vydávají spíše studené světlo, proto se hodí k osvětlení bazénů, altánků nebo zahradních chodníků. Jejich princip je jednoduchý – přes den převádějí sluneční energii pomocí solárních článků na energii elektrickou, tu ukládají do baterií a po setmění se rozsvěcují. Večer nemusíte nic zapínat a rozsvěcovat, díky senzoru se při dostatečné tmě lampy samy zapnou a podle typu vydrží svítit i několik hodin. K jejich instalaci nepotřebujete elektrikáře, provoz nevyžaduje údržbu a je zdarma. Jediný náklad představuje pořizovací cena. Konkrétní provedení lamp jsou různá – kromě zapichovacích lamp může jít o solární kameny, světelné řetězy, osvětlení do jezírek, na stůl i na stěnu.

Ohřev vody

Nenáročnou obsluhou a jednoduchou montáží se vyznačuje i solární ohřev bazénové vody. Zařízení ohřevu se zapojí do filtračního okruhu za pískovou filtraci, takže jím protéká přefiltrovaná voda, která se v solárním panelu ohřeje a teplá se vrací zpět do bazénu. Jelikož průtok vody solárním ohřevem zajišťuje čerpadlo filtrace, voda se ohřívá vlastně zadarmo. Její teplota se může přitom zvýšit až o 6 °C. Z nekrytého bazénu však teplo rychle uniká. Tomu ale může zabránit solární plachta, která nenechá vodu přes noc tolik vychladnout. Slunce je možné využít i k ohřevu vody v zahradní sprše. Její tělo nebo podstavec funguje jako zásobník vody, který je ohřívaný slunečním zářením. Sprchu lze naplnit studenou vodou buď přes hadicovou rychlospojku, kulový ventil, nebo kombinací obou prvků. Ohřátou vodu je tak možné i ředit. Solární energii lze využít i k pohonu fontán a vodotrysků.

Robotická sekačka

Solární energie může také pohánět robotické sekačky, které mají kromě dobíjecí stanice k dispozici i velký integrovaný solární panel. Za pěkného počasí tak solární články prodlouží dobu sečení na jedno nabití. Trávník je pak posečen za kratší dobu, při nižší spotřebě energie a prodloužené životnosti baterie.

FOTO: ARCHIV FIREM IKEA, HUSQVARNA A MOUNTFIELD

Energie zdarma

Energie zdarma