Inspirace z Holandska – Trompenburg Tuinen & Arboretum

Během cesty po Holandsku nesmíte opomenout návštěvu jednoho z nejvýznamnějších arboret, které se nachází v Rotterdamu. Kombinace staré historické lokality a úchvatné sbírky rostlin vás v tomto hustě zalidněném městě zavede do zcela jiného světa.

Vodní kanály v Trompenburg Tuinen provázejí návštěvníky celou zahradou.

Vodní kanály v Trompenburg Tuinen provázejí návštěvníky celou zahradou.

Trompenburg Tuinen – to jsou rozsáhlé zahrady vyhledávané k procházkám, během nichž uniknete z víru rušného Rotterdamu. Místní rostlinné sbírky jsou ale oblíbeny také u vědecké společnosti a studentů, kteří zde mají možnost poznat rostliny z celého světa. Pokud budete chtít Trompenburg navštívit, počítejte s tím, že vám jeho prohlídka zabere určitě celé dopoledne.

Historické souvislosti

Formální jezírko s kvetoucími břehy se nachází mezi rozáriem a vřesovištěm.

Formální jezírko s kvetoucími břehy se
nachází mezi rozáriem a vřesovištěm.

Trompenburg doslova dýchá historií. V 11. století se této oblasti říkalo Rotta a upravené zahrady byste tu tehdy rozhodně nenašli. Celé území totiž pokrývala rašeliniště a bažiny. Navíc místní obyvatelstvo trápily časté povodně, kterým se lidé snažili zabránit četnými hrázemi. Z dávných dob se proto v zahradě dochovaly vodní kanály, které svádějí vodu z okolních ploch. V 19. století se toto území začalo více rozvíjet a zalidňovat. Obyvatelé zde ovšem žili pouze v létě nebo o víkendech. Tak tomu bylo i v sídle, které tehdy sloužilo jako statek. Jeho majitel, Van Hoey Smith, začal s velkým nadšením sbírat dřeviny, které se staly základem dnešního arboreta. Aby své zahrady rozšířil, skupoval okolní pozemky – dnešní rozloha areálu je asi sedm hektarů. V roce 1958 byly vzniklé parky částečně zpřístupněny veřejnosti a od roku 1996 jsou již plně otevřeny.

Samá voda
Na první pohled se zdají zahrady poměrně malé. Mohou za to již vzrostlé stromy, které celý prostor člení do menších částí s odlišnou výsadbou. Celým komplexem vás provedou vodní prvky v podobě kanálů překlenutých můstky a jezírek formálních i neformálních tvarů. Vodu si zde oblíbilo vodní ptactvo i množství vodních a bahenních rostlin. Typickým znakem všech místních jezírek jsou přírodně tvarované břehy. Trávníková plocha většinou zabíhá až k samému okraji jezírka, což umocňuje přírodní vzhled zahrad. Nejzajímavějším vodním prvkem je jezírko v zahradě Tuin Excelsior. Můžete se u něj v klidu posadit na lavičku a pozorovat lekníny na hladině, početnou želví populaci na umělém ostrůvku, rozkvetlé vistárie nebo třeba hmyzí hotel obklopený květnatým trávníkem a vysokými trvalkami kvetoucími v plném létě.

Bohatá nabídka

Arboretum se pyšní známými i téměř neznámými druhy dřevin, z nichž některé mají bizardní vzhled.

Arboretum se pyšní známými i téměř
neznámými druhy dřevin, z nichž některé
mají bizardní vzhled.

Hned u vstupní budovy můžete navštívit restauraci obklopenou formální zahradou. Zajímavým prvkem je plastika a sluneční hodiny, které dokreslují zdejší komorní atmosféru. Najdete tu také mnoho druhů hortenzií, pro něž mají Nizozemci zvláštní slabost. U vstupu vás překvapí i cizokrajně působící rostlina s čistě bílými latami květů, které se postupně mění na temně fialové plody. Jedná se o líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta) pocházející z Asie. Rostlina se dříve používala jako barvidlo. Líčidlo je možné pěstovat i u nás, nenechte se však zmást jeho druhovým názvem, plody jedlé nejsou.V zahradách můžete navštívit třeba rozlehlou sbírku bohyšek, jejíž výsadby po celé délce doprovází vodní kanál. Cesty vás následně zavedou do dalších částí zahrad. Za zmínku stojí určitě čajovna založená v roce 2008, ptačí voliéra s posezením, tzv. Perenhof, kde v roce 1930 bývalo divadlo, zahrada u domu Hitzen nebo zahrada nazvaná Overtuin. V centru zahrad se nachází rozsáhlá krajinná zahrada anglického typu s pasoucími se stády ovcí. Pastviny od okolních zahrad oddělují plůtky a vodní kanály.

V záplavě květů
Pokud si libujete v tematických výsadbách, určitě vás zaujme místní rozárium. Najdete v něm hned několik odlišných odrůd růží obklopených vzrostlými dřevinami. Na rozárium navazuje jezírko s kvetoucími okraji a břehy. Modrými květy zde kvete modráska srdčitá (Pontederia cordata) a doprovázejí ji kosatce žluté s panašovanými listy (Iris pseudacorus ´Variegata´). Podívanou umocňuje sbírka jehličnanů, kterým vévodí staré cedry (Cedrus sp.). Nedaleko jezírka se rozkládá vřesoviště s mnoha druhy a kultivary vřesů, vřesovců a dabécií. Pokud se Trompenburg rozhodnete navštívit v květnu a červnu, nenechte si ujít sbírku pěnišníků.

Sukulenty, dřeviny a další
V roce 2012 byly v zahradách založeny rozsáhlé skleníky se sbírkou sukulentů. Rostliny jsou zde uspořádány podle oblastí původního výskytu – najdete tu jedince z jižní Afriky, Mexika, ze severu a jihu Ameriky a jednu expozici sukulentů zajímavých tvarů. Prakticky celým areálem zahrad návštěvníky doprovázejí také rozsáhlé sbírky dřevin. Z těch nejzajímavějších dřevin jsou to například sekvojovec obrovský (Sequiodendron giganteum), cedr libanonský (Cedrus libani), halézie stromovitá (Halesia monticola), tisovec dvouřadý (Taxodium distichum) nebo davidie listenová (Davidia involucrata). V zahradách se nachází i borový háj a zahrada atraktivní i v zimě.

Cestovatelské informace

  • Adresa: Honingerdijk 86, Rotterdam
  • Otevírací doba: obvykle od 9 nebo 10 hod. do 17 hod., od 22. 12. 2014 do 5. 1. 2015 je však areál uzavřen.
  • Vstupné: 6,25 €
  • Kontakt: tuinen@trompenburg.nl nebo na www.trompenburg.nl

FOTO: AUTORKA

Inspirace z Holandska – Trompenburg Tuinen & Arboretum

Inspirace z Holandska – Trompenburg Tuinen & Arboretum

Zajímavé