Jak na venkovní osvětlení – fotoinspirace

Rubrika: Market

Díky cenové dostupnosti venkovního LED osvětlení přibývá krásně osvětlených zahrad. Už nejde jen o to, osvětlit to nejnutnější, jako jsou schody nebo prostor pod pergolou, dnes je trend mít osvětlené okolí domu i celou zahradu. Inspirujte se, jak na to.

Na co si dát před nákupem venkovního osvětlení pozor?

Jak popisuje v rozhovoru pro czechdesign.cz Sára Maletičová, zástupkyně jedné významné osvětlovací značky, u osvětlení venkovních prostor je třeba dbát na to, aby pro vás nebylo nepříjemné, příliš silné, nebo dokonce oslňující. „Cílem kvalitního osvětlení zahrady by mělo být zajištění bezpečného pohybu kolem domu, ale také podtržení celkové atmosféry v zahradě,“ říká Maletičová.

V praxi to znamená do zahrady nakombinovat světla s větší intenzitou (například abyste u vchodu dobře viděli na klíčovou dírku) i ta, která jsou jen dekorační (třeba k osvětlení jezírka). Kromě velikosti a intenzity svítidel určitě pamatujte na to, aby byla dostatečně chráněna před vniknutím vody a cizích těles, minimálně nutné krytí je IP44.

A jak je to s barvou světla? „Pro osvětlení terasy se obvykle volí teple bílá barva (3000 K). U osvětlení zeleně již můžeme dát přednost zdůraznění studené barvy, a proto většinou volíme barvu světla neutrální bílou (4000 K),“ odpovídá Maletičová.  

Jaké typy svítidel se kam hodí?

• Nástěnná přisazená svítidla

Nejčastěji se používají ke vchodu do domu, na terasu, k osvětlení prostoru před garáží a na osvětlení vnější strany oplocení nebo fasády. Ideálně, když svítí nahoru i dolů, ale nesmí oslňovat. Venkovní nástěnná světla jsou na trhu v minimalistickém i zdobnějším designu, takže není problém je sladit s celkovým vizuálem domu. 

• Stropní přisazená svítidla

V exteriéru se používají méně než nástěnná, ale také najdou uplatnění (například ze spodní části předsazeného balkonu). Mohou se i zkombinovat s nástěnnými svítidly z jedné kolekce.  

• Závěsná svítidla

Najdou uplatnění pod pergolou, kde hrají stejnou roli jako klasický lustr nad jídelním stolem. Pozor ale, aby svítidlo nebylo příliš nízko a nepřekáželo.

• Vestavná či plochá nástěnná svítidla

Jsou často využívána k osvětlení venkovního schodiště. U vestavných na rozdíl od plochých světel musíte dopředu počítat se zazděním montážních boxů (abyste pak nemuseli dodatečně sekat do zdiva nebo kamene).

• Zemní svítidla

Efektně osvětlí vjezd do garáže, vstupní chodník do domu nebo mohou být zabudovaná i do podlahy na terase. V poslední době bývají také používána k dekoračnímu nasvícení fasády, kdy se instalují po obvodu domu nebo okolo bazénu. Nevýhodou zemních svítidel bývá zpravidla větší pracnost a vyšší cena (je důležité opravdu vybírat kvalitní světla, neboť jsou hodně namáhaná, když se po nich chodí či jezdí). 

• Sloupkové lampy

Hodí se k nasvětlení chodníku, parkovacího stání nebo okolo bazénu. A mohou být i solitérem ve skalce či u jezírka. Nejčastěji bývají v moderním stylu v šedé, stříbrné a antracitové barvě, nebo naopak v retro a venkovském designu v podobě luceren.

• Bodová světla

Nejčastěji jsou instalována do skalek, aby nasvětlila zajímavý kámen, sochu či strom. Bývají k dispozici také s praktickým zapichovacím bodcem.

• Solární světla

Jsou ideální do míst, kam není přivedena elektřina. Bývají v podobě bodovek, venkovních lamp i nástěnných svítidel.

Na co myslet při instalaci?

Ideální je zahradní osvětlení plánovat, pokud to jde, již při stavbě nebo rekonstrukci a rozvést si elektroinstalaci dopředu. Při promýšlení vhodných míst myslete i na sousedy, aby jim světlo nešlo přímo do oken. Samozřejmě si také rozmyslete, jak venkovní osvětlení bude ovládáno. Praktické jsou vypínače u branky, garáže či zahradního domku a pohodlným řešením jsou svítidla s čidly pohybu. Správné rozmístění ukazuje obrázek níže.

Chcete se o problematice venkovního osvětlení dozvědět více? Obraťte se na specialisty z e-shopu e-light.cz, kteří se prodeji a navrhování zahradních světel věnují již od roku 1993.

Komerční prezentace

Jak na venkovní osvětlení – fotoinspirace