Jak pečovat o zahradní nábytek, aby vydržel co nejdéle?

Rubrika: Market

Umělý ratan, kov, plast nebo exotické dřeviny – zahradní nábytek se vyrábí v mnoha provedeních. Pokud chcete, aby vám na zahradě vydržel dlouho a zachoval si svůj původní vzhled, je třeba vědět, jak o něj správně pečovat.


Připravte nábytek na novou sezónu

Jestliže jste svůj zahradní nábytek zazimovali na čistém a suchém místě, čeká vás na jaře minimum práce. S největší pravděpodobností postačí, když nábytek lehce otřete od prachu a zkontrolujete, zda není poškozený. Doporučuje se také utáhnout šrouby a panty a ověřit stabilitu každého jednotlivého kusu nábytku.

Odolný kovový nábytek vydrží dlouhé roky

K venkovním účelům se perfektně hodí kovový zahradní nábytek. Je bytelný, odolný vůči povětrnostním vlivům a vydrží i horší zacházení. Jeho údržba vám navíc nezabere příliš času – zpravidla ho stačí omýt mýdlovou vodou. Pozor si dejte na to, že ne všechen nábytek z kovu je automaticky vhodný do venkovního prostředí. Záleží totiž na konkrétním použitém materiálu a jeho povrchové úpravě.

Téměř bezúdržbový umělý ratan

Umělý ratan na první pohled nerozeznáte od toho přírodního, na rozdíl od něj ale odolá rozmarům počasí, na slunci nevybledne a je téměř bezúdržbový. Čas od času ho stačí přetřít hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Pozor si dejte na agresivní čisticí prostředky, které by na nábytku mohly zanechat stopy nebo poškodit samotný umělý ratan. Na zimu nábytek nezapomeňte uklidit, vlivem mrazu by totiž mohl popraskat.

Plastový nábytek důkladně kontrolujte

Plastový zahradní nábytek vděčí za svou oblíbenost především nízké ceně a nenáročné údržbě. K jeho vyčištění zpravidla stačí neagresivní saponát a horká voda. Použít můžete silnější kartáč, vyvarujte se ale drátěnky, ta by mohla plast poškodit. Před sezónou také nezapomeňte zkontrolovat bytelnost a stabilitu všech kusů nábytku. Případné menší praskliny opravte speciálními lepidly a tmely, více poškozený nábytek raději vyměňte za nový.

Dřevěný nábytek splyne s okolní přírodou

Pokud si na zahradě chcete vytvořit na pohled krásné a útulné posezení, zařiďte ho dřevěným nábytkem. Nejenže dřevo perfektně zapadne do prostředí zahrady, ale pokud o něj budete správně pečovat, vydrží vám navíc dlouhé roky. Nábytek proto ošetřujte vhodnými ochrannými oleji, a to nejlépe 2–3× ročně, minimálně však při zahájení a po skončení letní sezóny.

Menší nečistoty, jako jsou skvrny od jídla nebo od opalovacího oleje, odstraňujte průběžně pomocí saponátu a vlažné vody. Na odolnější skvrny použijte speciální přípravky, které mohou dřevo mírně vybělit. Nebojte se toho – dřevo svou patinu získává rychle zpátky a vzhled se tak samovolně opět sjednotí.

Exotické dřevo chraňte před UV zářením

Zahradní nábytek z exotických dřevin vás na první pohled zaujme svým barevným provedením, z praktického hlediska pak oceníte jeho odolnost a trvanlivost. Základní údržba se příliš neliší od údržby běžného dřeva – to znamená, že si při odstraňování menších nečistot vystačíte se saponátem a vlažnou vodou. Jednou za čas nezapomeňte nábytek ošetřit ochranným přípravkem s UV filtrem a olejem, díky kterému si exotické dřevo zachová svou původní barvu.

Chcete si vytvořit ideální zahradní posezení přesně podle svých představ? Při výběru zahradního nábytku se inspirujte na Heurece – jednotlivé produkty si srovnejte podle oblíbenosti nebo ceny a nezapomeňte si přečíst recenze ověřených uživatelů.

Komerční prezentace

Jak pečovat o zahradní nábytek, aby vydržel co nejdéle?