Jak na osvětlení zahrady? Zaveďte venkovní elektřinu nebo sáhněte po solárních lampách

Rubrika: Market

Vhodně zvolené a rozmístěné venkovní osvětlení vám umožní zahradu využívat i po západu slunce. Posvítí vám na cestu, prodlouží příjemný večer s přáteli a vykouzlí romantickou atmosféru. Jak ale v exteriéru vyřešit rozvody elektřiny? A obejdete se i bez nich?

Kombinujte různé typy svítidel

Při plánování osvětlení exteriéru se doporučuje kombinovat různé typy svítidel. Ta pozemní sice vypadají hezky, pod vrstvou sněhu vám ale na cestu moc dobře neposvítí. Proto je vhodně doplňte sloupkovým a nástěnným osvětlením.

Osvětlení rozmístěte tak, aby vás světla neoslňovala, a přitom stále plnila svou hlavní funkci, a abyste minimalizovali temné kouty. Myslete také na okolní zeleň a svítidla umístěte tak, aby je v budoucnu nezastínil například vzrostlý keř nebo popínavá rostlina.
Využijte solární energii

Oblíbeným typem osvětlení jsou solární lampy. Nemají kabely, takže je můžete umístit kamkoliv bez nutnosti řešení přívodu elektřiny a zároveň je dle potřeby lehce přemístit. Navíc se vyznačují dlouhou životností, snadnou údržbou a energetickou nenáročností. Stačí je přes den nechat na slunném místě, a jakmile se setmí, zahradu ozáří příjemné světlo. Nezapomeňte ale na bezpečnost a sáhněte po voděodolných světlech se stupněm ochrany krytí mezi IP64 a IP69.

Jak na elektřinu na zahradě?

Osvětlení na zahradě lze pojmout také jako nízkovoltové, jehož rozvody stačí zakopat do hloubky 30 cm. V případě poškození kabelů nehrozí úraz elektrickým proudem, navíc se dají snadno opravit. Na rozvody můžete napojit LED svítidla, která jsou energeticky úsporná a na rozdíl od solárních lamp fungují bez ohledu na počasí.

Vysoké napětí využijete při práci na zahradě

Rozvody vysokého napětí na zahradě oceníte nejen při večerním svícení, ale například také při grilování na elektrickém grilu, sekání trávy nebo při práci s dalšími přístroji na elektřinu. Jejich vybudování je už ale o poznání složitější. Kabely je třeba vést alespoň 70 cm pod zemí, a jelikož jejich položení má svá specifika, raději si k němu přizvěte odborníky.

Do vhodných míst následně umístěte sloupky se zásuvkami, které musejí být dostatečně kryté. Pokud zásuvku umístíte pod stříšku, vystačíte si s ochranou krytí IP44. Jestliže se ale bude nacházet pod širým nebem, či dokonce u bazénu, volte vyšší stupeň ochrany.

Kalkulačka elektřiny

Pokud jste se rozhodli vybudovat na své zahradě rozvody vysokého napětí, počítejte s tím, že se to promítne do vašeho ročního vyúčtování energií. Jak s tím naložit? Vybírejte úsporná svítidla a kombinujte je se solárními lampami nebo romantickými petrolejkami.

Jednou za čas si pak zkontrolujte, zda za elektřinu neplatíte zbytečně moc. Online kalkulačka elektřiny dokáže na základě vámi zadaných údajů zjistit, zda není nejvyšší čas změnit dodavatele a ušetřit tak až tisíce korun ročně.

Komerční prezentace

Jak na osvětlení zahrady? Zaveďte venkovní elektřinu nebo sáhněte po solárních lampách