Jak ušetřit na plynu srovnáním nabídek dodavatelů plynu?

Rubrika: Market

Topíte plynem? Pak za něj zaplatíte ročně nemalou částku a určitě vás bude zajímat, zda a jak ji můžete snížit na minimum. Chcete vědět, jak můžete ve vašem rodinném rozpočtu ušetřit tisíce za rok?

Někteří se změny dodavatele plynu bojí

Někoho to možná překvapí, ale plyn je běžná komodita, u které platí tržní ceny. Již patnáct let můžeme volně vybírat, od kterého z dodavatelů plynu budeme odebírat a po ukončení smluvního období ho svobodně měnit za jiného dodavatele, který nám z různých důvodů vyhovuje lépe. Přesto je mezi námi mnoho těch, kdo se o ceny plynu prakticky nezajímají a stále setrvávají u dodavatele původního, což je jistě škoda. Dodavatelé plynu se totiž snaží konkurovat jednak cenou, dále pak dalšími službami. Proč se bojíme dodavatele plynu měnit? Velmi často je to z neznalosti. Mnozí z nás se domnívají, že jde o technicky náročnou věc a že je třeba vybudovat novou rozvodnou síť, nebo kopat nové trubky v zemi. Oblast dodavatelů energií neměla kvůli několika společnostem v minulosti právě dobrou pověst. Přitom změna dodavatele plynu není nic složitého. O rozvod plynu se totiž stará distributor, takže jde pouze o administrativní a hlavně obchodní záležitost. O dodávky plynu nepřijdete nikdy. Pokud by měl váš dodavatel jakékoliv problémy, závazky za něj převezme tzv. dodavatel poslední instance.

Výpověď dodavateli podle pravidel

Výpověď svému současnému dodavateli můžete dát podle přesně stanovených podmínek. Rozhodně mu nestačí odchod pouze oznámit a přestat platit. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, je třeba počkat, až vyprší a v dostatečném předstihu (jde zhruba o dva měsíce, ale podmínky se mohou lišit podle konkrétního dodavatele) výpověď zaslat. Pokud máte s dodavatelem plynu smlouvu na dobu neurčitou, lze ji vypovědět kdykoliv, musíte ale dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu.

Údaje najdete ve vyúčtování

Dodavatelů plynu je několik desítek a jejich ceníky nejsou právě snadné. Jak si jejich nabídky porovnat a zjistit, která je výhodná právě pro vás? Využijte srovnání nabídek dodavatelů. Pokud chcete zjistit skutečně přesnou nabídku, připravte si k ruce poslední vyúčtování, kde najdete důležité údaje. Pokud nechcete údaje opisovat, můžete vyúčtování nejprve ofotit mobilem a potom nahrát pomocí tlačítka. Díky tomu budete mít jistotu, že jsou všechny vaše údaje vyplněné správně. Pokud vyúčtování nenahrajete, pak je třeba zadat údaje o vašem současném dodavateli, vaší spotřebě a tarifu. Pro porovnání současného dodavatele s tím budoucím je dále třeba prozradit údaj o tom, kolik jste zaplatili za plyn naposledy. Součástí ceny plynu jsou také poplatky za distribuci. Ty se platí podle území, na kterém plyn odebíráte, proto je třeba zadat také vaše PSČ.

Rychlá a hladká změna dodavatele

Poté, co kliknete na tlačítko Porovnat tarify získáte nabídku nejvýhodnějších tarifů spolu s informací o tom, kolik můžete za rok ušetřit, pokud přejdete k navrhovanému dodavateli. Ty jsou zobrazeny od největší úspory, najdete zde informaci o dodavateli, názvu tarifu, typu smluvního závazku a informaci, zda je cena fixovaná, či nikoliv. Pokud zvolíte některý z tzv. garantovaných tarifů, pak se Kalkulátor.cz postará o změnu dodavatele od začátku do konce. Pomůže ukončit stávající závazek, vyřídí uzavření nové smlouvy a postará se, aby měl zákazník co nejméně starostí a mohl brzo začít šetřit.

Komerční prezentace

Jak ušetřit na plynu srovnáním nabídek dodavatelů plynu?