Ušetřete na energiích. Dodavatelé nabízejí různé ceny

Rubrika: Market

Energie, ať už jde o plyn nebo elektřinu, jsou v domácnosti nejvýraznější výdajovou položkou. Nelze je snížit zcela na minimum, pokud chcete domácnost aktivně obývat, ale vyplatí se myslet na jejich úsporu, aby částky na vyúčtování nebyly šokující. Pokud již šetříte na maximum, ale stále se vám zdá, že platíte až příliš mnoho, vyzkoušejte změnu dodavatele.

Rozdílné poplatky za stejnou službu

Elektřina a plyn, které se za určitý poplatek dostávají až do vaší domácnosti, kde je můžete libovolně používat na vytápění, vaření, provoz spotřebičů a mnoho dalších úkonů, je dodávána od dodavatele. Těch je v nabídce vícero a každý za energie nabízí jinou cenu. I když je určitá část ceny v jejich režii, nikdy neodpovídají za celkovou sumu.

Kdo je zodpovědný za základní tvorbu ceny elektřiny

Na prvním místě stojí Energetický regulační úřad, známý také pod zkratkou ERÚ, který tvoří základní cenu za plyn a elektřinu. Rozhoduje převážně podle toho, jak si tyto energie stojí na světovém i místním trhu, a díky tomu může vytvořit základní částku, kterou pak upravují ještě samotní dodavatelé. Ti pod stanovenou sumu nikdy nemohou klesnout. Zdražování a zlevňování elektrické energie a plynu tak závisí také na činnosti a úpravě Energetického regulačního úřadu.

Zbytek ceny plynu a elektřiny tvoří dodavatelé

Výslednou hodnotu pro domácnosti ovšem tvoří dodavatelé, a to na základě několika složek, které do svých služeb započítávají. To je důvodem, proč existují na trhu různé ceny za energie. Dodavatelů je ovšem spousta, a proto je srovnání plynu a srovnání elektřiny mnohdy náročné a zdlouhavé. Než najdete nejvýhodnější cenu, mohli byste zbytečně promarnit čas.

Vybírejte jednoduše a chytře

Místo osobních návštěv jednotlivých poboček a shánění všech potřebných materiálů k porovnání služeb a cen dodavatelů, můžete využít online srovnávací nástroje. Kalkulačka vám totiž může pomoci odhalit, který z nich je nejvýhodnější právě pro vaši domácnost, a to už za několik minut. Porovnávejte konkurenci online z pohodlí domova a budete neustále v obraze. Nebudete tak čelit nátlaku pracovníka od dodavatele, ať už při telefonickém hovoru nebo osobní návštěvě. Rozhodnete se tak podle sebe a na podpis smlouvy si můžete vyhradit tolik času, kolik budete potřebovat.

Srovnání je zdarma a nezávazné, tudíž se vám vyplatí jej provádět i pro kontrolu v případě, že jste s cenami spokojeni, ale chcete vědět, jak si váš dodavatel stojí v porovnání s konkurencí.

Kdy raději jednat rychle – srovnání plynu a elektřiny

V některých případech se ovšem nevyplatí otálet a změnu dodavatele odsouvat. Platí to zejména ve chvíli, kdy jste podpisem nebo při telefonickém hovoru potvrdili změnu dodavatele, a až později jste si uvědomili, že šlo o neuvážený krok, který by vás mohl stát spoustu peněz navíc. 

Do čtrnácti dnů máte ovšem šanci své rozhodnutí zdarma a bez problémů změnit, aniž by vám hrozily sankce, které určuje smlouva. Později je přechod k novému dodavateli také možný, ale vyžaduje opět písemnou výpověď a vážou se k němu všechny podmínky stanovené smlouvou. 

Komerční prezentace

Ušetřete na energiích. Dodavatelé nabízejí různé ceny