Jak vyzrát na sníh

Rubrika: Technika

Ne nadarmo si majitelé zahrad a rozlehlejších pozemků pořizují včas vhodnou techniku a nářadí k odklízení napadaného sněhu. Právě ty jim totiž pomohou v pohodě a bez většího úsilí přečkat tuhou zimu.

Jak vyzrát na sníh

Sněhová fréza

Z větší techniky se k odklízení většího množství sněhu využívá nejčastěji sněhová fréza, která poslouží nejen na chodnících a příjezdových cestách, ale i rozlehlých plochách a v náročném terénu. Na velké plochy si pořiďte výkonnější frézu s dvoustupňovým převodem, která odstraní i těžký a udusaný sníh. Využijete ji také, když potřebujete sníh odházet do větší vzdálenosti. Ve městech nebo na menších pozemcích se uplatní jednostupňová fréza. Má lehčí konstrukci, lépe se ovládá, a protože je technicky jednodušší, vychází cenově levněji. Dobrá fréza musí mít dostatečný výkon motoru, který umožní rychlé odklizení i velkého množství sněhu. Vzhledem k mrazům je vhodné, když je vybavena elektrickým startérem a kvůli případným překážkám ve sněhu by měla mít také robustní konstrukci. Na menší rovnou plochu vyberte obratnější frézu s koly, s pásovou se lépe pracuje na nerovném povrchu a ve svahu. Ovládací prvky frézy musejí být dobře přístupné a v dosahu řidiče, pohodlnou práci zajistí ergonomické tvarování stroje.

Jednostupňová sněhová fréza Husqvarna ST 121E

Jednostupňová sněhová fréza Husqvarna ST 121E je vybavena pryžovým šnekem o záběru 53 cm, který účinně odstraňuje sníh ze všech povrchů, aniž by je poškodil. Šnek současně zajišťuje pohyb vpřed a ovlivňuje rychlost pojezdu. Motor o výkonu 4 kW disponuje elektrickým startérem. Díky hmotnosti 42 kg je fréza dobře ovladatelná a směr vyhazovacího komína, stejně jako další ovládací prvky, lze rychle a jednoduše nastavit přímo z ovládacího panelu. Práci za šera nebo ve tmě umožní výkonné LED osvětlení. Doporučená cena frézy je 15 490 Kč. www.husqvarna.cz

Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Compact 24 E

Dvoustupňová sněhová fréza Ariens Compact 24 E pochází od US výrobce. Fréza kombinuje výkonný motor se širokým záběrem a díky tomu je schopna odklízet větší množství jak čerstvého, tak i přemrzlého sněhu. Pneumatiky se speciálním vzorkem poskytují výborné trakční schopnosti i za těch nejdrsnějších zimních podmínek. Motor o výkonu 6 HP, počet rychlostí 6 + 2 R, startování i pomocí elektrického startéru 230 V. Světlo, možnost vypnutí uzávěrky diferenciálu, ovládání odhozového komína z místa obsluhy. Dvoustupňové frézy pořídíte na www.mountfield.cz od 14 700 Kč.

Foukač

K odklízení čerstvě napadaného sněhu můžete využít také fukar na spadané listí. Na úklid kolem domu postačí ruční elektrický, pro údržbu rozsáhlejších ploch jsou ale vhodnější dražší a výkonnější modely zádových foukačů. Mívají obvykle větší palivovou nádrž pro delší provoz, nízkou hmotnost, tichý chod a bývají vybaveny antivibračním systémem. Mokrý nebo udusaný sníh foukačem ale samozřejmě nikdy neodstraníte.

Zádový foukač STIHL BR 600

Zádový foukač STIHL BR 600 s průtokem 1210 m3 vzduchu za hodinu patří k nejsilnějším fukarům na trhu. Vybaven je patentovaným motorem 4-MIX® s nízkou spotřebou paliva a vylučovaných zplodin a komfortním závěsným systémem. Až do 29. listopadu ho pořídíte za akční cenu 14 500 Kč. www.stihl.cz

Drobnější pomocníci

Kromě techniky vám s likvidací sněhu pomůže i praktické nářadí, které pořídíte například na www.gardena.cz.

ŠkrabkaPři odstraňování ledu nebo tvrdého udusaného sněhu si rychle oblíbíte škrabku. Uplatníte ji ale i v jiných ročních obdobích, například při odstraňování zaschlých nečistot z chodníku. Její list má šířku 15 cm, je vyrobený z pružinové oceli a je vyměnitelný. Škrabka stojí 330 Kč.

Posypový vozík Sypací vozík Gardena 500 Comfort k posypání namrzlých cest i chodníků šetří čas díky šířce posypu a kapacitě zásobníku. K dávkování materiálu slouží páčka umístěná na rukojeti. Vozík je navíc vybaven systémem, který zabraňuje plýtvání – sype, jen když je tlačen dopředu. K dostání je za 1190 Kč.

Shrnovač sněhu Na větším prostranství spíše než hrablo uplatníte shrnovač sněhu. Má pracovní šířku 70 cm, rukojeť teleskopickou ve třech stupních (po zhruba 30 cm) a držadlo potažené izolačním materiálem. Pro snazší pronikání do sněhu je zadní okraj shrnovače upraven jako nášlapná plocha – stačí jen zatlačit nohou (podobně jako při rytí). Při uskladnění lze rám vytáhnout a zastrčit pod shrnovač. Zakoupíte za 2350 Kč.

Ruční sypač

Ruční sypač Rychle a bez špinavých rukou posypete namrzlý chodník ručním sypačem. Posypová směs se do něj nabírá snadno a zásobník lze v případě potřeby pohodlně uzavřít nebo otevřít bajonetovým uzávěrem. Podle materiálu si na otočném dávkovacím disku můžete vybrat požadovaný sypací otvor od hrubého až po jemný. Sypač pojme zhruba 1,7 kg písku, 1,4 kg soli nebo 1,65 kg štěrku a stojí 240 Kč.

 

FOTO: ARCHIV FIREM

Jak vyzrát na sníh

Jak vyzrát na sníh