Kvalita akunářadí

Akumulátorové nářadí je oblíbené pro snadnou manipulaci bez napájecího kabelu a hodí se pro kutily i náročné profesionály. Jak jeho vlastnosti ovlivňují kvalitu práce?

Kvalita akunářadí

Akunářadí je omezeno délkou pracovní doby. Tu určuje kapacita akumulátoru, která závisí na zatížení nářadí. Pro pohodlnou práci by nářadí mělo mít malou hmotnost, snadné a přístupné ovládání a mělo by umožňovat příjemnou manipulaci.

Článek

Kvalita akunářadí

Pro kvalitu akunářadí je rozhodující typ a výkon akubaterie. Kromě nich charakterizuje akumulátorový článek ještě napětí. Typově se akubaterie rozdělují na NiCd (nikl-kadmium), NiHm (nikl- -metalhydryd) a Li-Ion (lithium-ion). Poslední jmenované jsou nejvýkonnější a vyžadují nejmenší údržbu, odpadá totiž riziko samovybíjení. I po čtyřech měsících nečinnosti tak zůstávají nabité na zhruba 92 %. Baterie současně nemají paměťový efekt a mohou se dobíjet kdykoli bez ohledu na momentální stav nabití. Další výhodou je jejich nízká hmotnost. Prodávané články mají napětí v rozmezí 3,6 V až 36 V. Pro domácí použití v dílně a na zahradě postačí 12 V. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší napětí akubaterie, tím výkonnější nářadí. Kapacita akumulátoru se udává v ampérhodinách a představuje výdrž baterie na jedno nabití. Základ je 1,5 Ah, náročnější práci zvládnete s 2Ah akumulátorem nebo vysokokapacitním 3Ah. S narůstající kapacitou musíte však počítat s větším rozměrem baterie.

Nákup

Pokud zvažujete nákup akumulátorového nářadí, vyhněte se neznačkovému, které mívá nízký výkon nebo krátkou životnost akumulátoru. Značkové akunářadí dnes už nezaostává za nářadím napájeným ze sítě.V zakoupeném setu by ale rozhodně měly být dva akumulátory. Jakmile se jeden vybije, vyměníte ho za druhý a můžete pokračovat v práci. Samozřejmostí je akunabíječka, součástí sady může být i další příslušenství, např. jiné vrtáky nebo šroubovací nástavce, praktický je i transportní kufřík. Při nákupu si nezapomeňte zjistit možnosti záručního a pozáručního servisu výrobce nebo prodejce.

Repase

Kvalita akunářadí

Pokud vlastníte nářadí, ve kterém už akumulátor dosloužil, není nic jednoduššího než jeho repase. Jedná se o kompletní výměnu stávajících článků, v případě potřeby i navýšení jejich kapacity, při zachování původního obalu, příp. jejich zapouzdření do smršťovací fólie. Při repasi se používají obvykle pouze značkové články a cena repasovaných akumulátorů je o 20–60 % nižší než u nových originálních. Rozdíl můžete zaznamenat pouze ve vzhledu.

FOTO: ARCHIV FIRMY BOSCH

 

Kvalita akunářadí