Oblečte starý plot do nového kabátu

Zatímco zahradní nábytek můžeme – s výjimkou masivních kusů z tepaného železa – alespoň dočasně schovat někam pod střechu, kovový plot vystavujeme povětrnostním vlivům celodenně a celoročně. Jakmile dojde ke korozi a opadávání materiálů, oprýskaný povrch začne kazit pěkný dojem celému objektu, a to při pohledu ze zahrady i z ulice. 

Renovace plotu

Foto: AKZO Nobel

Pokud se už na poničený nátěr nemůžete dívat, opravte si ho svépomocí – naštěstí to jde snadno a celkem rychle. Nejen, že plotu vrátíte atraktivní vzhled, ale když správně zvolíte i typ barvy, ochráníte ho před korozí na několik příštích let.

Renovace plotu

Foto: AKZO Nobel

Co budete k renovaci potřebovat?

  • ocelový kartáč
  • smirkový papír
  • ředidlo (zde použito ředidlo od značky Hammerite), případně vodu se saponátem
  • štětec
  • barvu ve vámi vybraném odstínu (v postupu byla použita Hammerite Přímo na rez Kovářská barva, neméně kvalitní službu vám ale udělá i Hammerite Přímo na rez Tónovatelná báze)

Postup: 

Ze všeho nejdřív se potřebujete zbavit volné rzi a nesoudržných zbytků starého nebo poškozeného nátěru. K tomu vám poslouží ocelový kartáč. Pomocí hrubého smirkového papíru pak obruste povrch plotu. Dbejte na to, abyste co nejdůkladněji očistili všechny hrany a záhyby. Veškerý prach a nečistoty poté pečlivě omeťte.

Renovace plotu

Foto: AKZO Nobel

Před nanášením barvy je nezbytné povrch odmastit. U barev rozpouštědlových použijte při odmašťování ředidlo, například Hammerite ředidlo. U barev na vodní bázi vám postačí voda s kapkou kuchyňského saponátu.

Renovace plotu

Foto: AKZO Nobel

Teď se můžete vrhnout na samotné natírání. Povrch kovového předmětu musí být suchý a čistý, takže si předem zkontrolujte, zda plot už stihl uschnout. Dle požadovaného odstínu můžete jako nátěr použít Hammerite Přímo na rez Tónovatelnou bázi či Hammerite Přímo na rez Kovářskou barvu. Nátěr nanášejte pomocí štětce minimálně ve dvou vrstvách, mezi kterými dodržte požadovaný časový odstup. Doba schnutí nátěru závisí jak na okolních podmínkách, tak na typu barvy.

Jak vyzrát na korozi na dlouhé roky?

Hammerite Přímo na rez kovářská barva je jednosložková antikorozní a dekorativní barva na železné kovy (ocel, železo, litina). Schne na vzduchu ve velmi krátkém čase, snadno se používá a hodí se pro kutilské projekty v exteriéru i interiéru. Nátěr výrobci speciálně vyvinuli přímo na zkorodovaný kov, zajišťuje jeho aktivní ochranu proti korozi až na osm let. Díky nové technologii DUAL TECH také zaručuje vysokou vodoodpudivost.

Text: Veronika Košťálková, foto: AKZO Nobel

Oblečte starý plot do nového kabátu