Plánujete skleník?

Pro každého, kdo rád pěstuje vlastní zeleninu, je skleník nepostradatelný. Můžete v něm sklízet křehké saláty časně zjara i na podzim, uzrají v něm domácí papriky, okurky, rajčata či réva. Hodí se také na předpěstování květin a řízkování. Pokud si ho pořídíte a dobře vyberete, bude vám sloužit po mnoho let. S plánováním byste měli začít už nyní na podzim.

Nabídka skleníků je opravdu široká. V obchodech, klasických i internetových, najdete mnoho kombinací a materiálů, typů, provedení i velikostí. Pokud hledáte ten ideální pro vás, odpovězte si na těchto sedm otázek.

1. Jak velký skleník potřebujete?

Pro pěstování několika skleníkových okurek a paprik vám stačí menší skleník. Ale chcete-li úrodu větší, a navíc se chystáte předpěstovávat sazenice zeleniny i květin ze semínek a množit rostliny řízkováním, zasloužíte si skleník větší, vybavený policemi. Pozor na příliš malé skleníky, byť v nich chcete pěstovat jen pár rostlin pro radost. Menší skleník zpravidla znamená i menší vstupní dveře a středovou cestu. A pokud budete muset zeminu, kompost, hnojivo a vodu nosit po kbelících, protože kolečko dveřmi neprojede, bude po radosti z práce. Stejně tak si ověřte výšku dveří a kolik centimetrů má stavba v hřebeni, zvlášť pokud sami měříte skoro dva metry. Jestliže se budete muset hrbit a zahradničení nebude příjemné ani zdravé.

Ke standardnímu vybavení skleníku by mělo patřit automatické větrání, kdy se okna sama otevírají a zavírají pomocí hydraulického pístu.

2. Jaký tvar zvolit?

Klasický obdélníkový půdorys se svislými bočními stěnami a sedlovou střechou nabízí dokonalé využití prostoru. Umožní vám také pohodlné pěstování na policích po stranách. Takzvaný japan svými šikmými bočnicemi zase propouští více světla – svislé stěny ho odrážejí. Hodí se tedy především tam, kde není dostatek slunce. Pultový skleník, který přiléhá ke zdi, šetří místo a zeď akumuluje teplo, zvlášť je-li jižně či jihovýchodně orientovaný.

3. Jaký materiál je nejlepší?

Každý materiál má své výhody. Přejete si skleník s lehkou a extra trvanlivou konstrukcí? Investujte do hliníkové. Levnější je pozinkovaná ocel, která má také velmi slušnou životnost. Pokud potřebujete skleník na míru, větší nebo atypických rozměrů, přání vám splní především firmy, které je staví z kovových konstrukcí. Oblíbené jsou však i ty z plastu, neboť málo váží a dobře izolují. Pokud byste rádi skleník, který v sobě uchová co nejvíce tepla a ve kterém můžete případně přitápět s únosnými náklady, například při předpěstování choulostivých sazenic nebo zimování rostlin, je plastová konstrukce a polykarbonátová výplň ideální. Polykarbonát mívá kratší životnost a vyšší cenu než sklo. Je však lehčí a klade menší nároky na konstrukci. Můžete si vybrat z komůrkového polykarbonátu různé tloušťky – čím silnější je, tím lépe izoluje. Sklo zadržuje teplo méně, ale je trvanlivější, pohlednější a dokonaleji propouští světlo. Musí být silné a tvrzené, opatřete ho také nálepkami, aby se jím ptáci nesnažili proletět, jsou k tomu ideální průsvitné UV aktivní nálepky.

4. Kam ho umístit?

Skleník bude součástí zahrady po desítky let a její vzhled výrazně ovlivní. Zatímco zahradní domky a další užitkové stavby můžete jednoduše ukrýt za nízké zídky a treláže porostlé rostlinami, skleník musí stát na slunci. Nemůžete ho tedy postavit pod stromy ani do sousedství vysokých keřů či živých plotů. Ani umístění co nejblíže k plotu není optimální, neboť sousedům se takový výhled nemusí líbit, a tak ho ukryjí za stěnu nebo živý plot, čímž rostliny připraví o potřebné světlo.

Skleník musí stát na místě co nejslunnějším. Přemíru paprsků v létě snadno omezíte rohožemi, žaluziemi či bílým nátěrem, ale nedostatek světla napravit nelze. Proto si na zahradě vyznačte budoucí půdorys skleníku už nyní a představte si, jak bude na daném místě vypadat.

Při výběru vhodného stanoviště je třeba myslet i na správnou orientaci vůči světovým stranám. Nejvíce světla i slunečních paprsků zachytí, pokud je svou podélnou osou orientován severojižním směrem. Jestliže má sloužit především k přezimování rostlin a důležité je osvětlení v zimě, může být vhodnější východozápadní orientace. V létě o teplo nouze nebývá, ale na jaře a na podzim je to právě vyšší teplota, která vám dovoluje začít pěstovat mnohem dříve. Pozor také na vítr, který ho ochlazuje. Měl by tedy být k převládajícímu směru větru natočen co nejmenší plochou.

5. Co stavba skleníku vyžaduje?

Pultový skleník přistavěný ke zdi se na rozdíl od volně stojících typů neobejde bez betonových základů, neboť se nesmí spolu s podložím hýbat. A ačkoli na tom u volně stojících a především menších typů výrobci netrvají, vybetonované základové pásy jsou ku prospěchu i u nich. Slouží jako statické ukotvení a tepelná izolace, dostatečně hluboké funguje i jako zábrana proti nastěhování hrabošů. Pod menší typy skleníků postačí pásy hluboké kolem půl metru, které zapustíte třicet až čtyřicet centimetrů do terénu, u větších rozměrů musíte kopat ještě hlouběji. Pokud místo neumožní vybudovat betonové základy, lze je nahradit podkladovými rámy. Vyrábějí se z pozinkovaného plechu, do něhož ve vzdálenosti zhruba metr a půl navrtáte otvory na usazení pilotů skleníku.

6. Jaké si pořídit vybavení a doplňky?

Automatické větrání je dnes téměř standard – termostaty na oknech hlídají teplotu uvnitř skleníku a podle potřeby otevírají či zavírají za vás. Je to praktické, nejen když nejste zrovna doma. Důležité je i zastínění – zatímco na jaře je každý sluneční paprsek vítaný, v červnu a červenci, kdy slunce svítí nejvíce, bývá stínění nezbytné. Dříve bylo běžné zabílení ploch vápnem a krytí rohožemi z rákosu, takzvanými stínovkami. Obojí funguje i dnes. Rohože se vyrábějí jako metráž a zjednodušila se i jejich instalace – upínají se zevnitř speciálními svorkami. K dostání je také speciální stínicí barva na skleníky, vhodná je však pouze na skla.

Mezi velmi praktické doplňky patří závěsné pěstební police, které odstraníte nebo sklopíte, pokud je v průběhu sezony přestanete potřebovat.

7. Kde si skleník objednat?

Pokud si pořizujete svůj první skleník a nemáte mnoho zkušeností, raději ho nekupujte, aniž byste si ho nejprve prohlédli hotový a postavený. Zajděte si na některou ze zemědělských nebo zahrádkářských výstav, kde vám firmy předvedou své výrobky a zodpovědí otázky. Ve specializovaných obchodech pak oceníte možnost vidět vysněný skleník na vlastní oči. Také reference na výrobce a spokojených majitelů, kterým jejich skleníky už pár let činí jen radost, jsou velmi užitečné.

 

Jana Bucharová, foto Shutterstock a archiv firmy LanitPlast

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Plánujete skleník?