Domácí dílna aneb Nechybí vám něco?

Šroubovák, kleště, kladivo, vrtačka… alespoň základní nářadí je třeba v každé domácnosti. Mnohem větší nároky pak mívají kutilové, k jejichž zájmům patří vyrábět a opravovat, či majitelé rodinných domů, kolem nichž je více práce. Víte, co doma všechno potřebujete?

Je to neduh mnoha novostaveb – stavitelé se snaží využít plochu do posledního centimetru k bydlení a zapomínají na potřebné technické zázemí. Majitelé pak řeší, kam uskladnit nejen zahradní techniku, ale i skříň s nářadím, dílenský stůl a mnohé další věci, bez nichž se údržba domu neobejde. Mnozí se pak rozhodnou pořídit si dodatečně samostatnou dílnu.

dilna_1

Dílna jako domek

Variant, jak získat dodatečně dílnu, je několik. Samozřejmě se můžete rozhodnout pro klasickou cihlovou stavbu, mnozí však dávají přednost rychlé montáži z prefabrikovaných dílů. Rozhodovat se mohou mezi domky dřevěnými, od nich ale mnozí ustupují kvůli nutnosti pravidelné péče, a dávají přednost stavbám z kovu nebo nově také z odolného plastu. K jejich plusům patří nejen prakticky nulová údržba, ale i snadná montáž, zpravidla se jednotlivé dílce k sobě spojují pouze pomocí zaklapávacích spojů nebo šroubů.

Kvalitní kovové domky jsou vyrobené nejčastěji z pozinkovaného profilovaného plechu s vysokou pevností a se sílou stěny 0,22 do 0,35 milimetru. Střecha a části podlahové konstrukce jsou žárově pozinkované, stěny a zbytek konstrukce ošetřeny elektrolytickým zinkováním. Všechny nalakované díly výrobci opatřují kvalitní polyesterovou barvou. Při volbě je třeba sledovat nejen velikost domku, ale i výšku. Na trh se totiž dovážejí i levné asijské produkty, které jsou ale nízké. Pak můžete mít problém s tím, že domek bude nízký, takže se v ní nejen budete špatně cítit, ale ošidíte se i o úložný prostor pod stropem, který se vždy hodí.

Na výrobu domků se používá i plast. Rozhodně se nemusíte bát, že taková dílna vám vydrží pouze dva či tří roky. Tyto stavby mají nosnou kovovou konstrukci dvojité stěny z extremně odolného polyetylenu s UV filtrem o tloušťce skoro tři centimetry, střecha, dvojité dveře, podlaha jsou vyrobeny z masivního velmi odolného a prakticky nerozbitného plastu. Součástí je i protiskluzová podlah z umělé hmoty, proto pro dílnu nemusíte připravovat žádné speciální základy. K rychlosti stavby přispívá i to, že jednotlivé díly pouze zaklapnete do sousedních dílů a spoj zajistíte šroubkem. O kvalitě svědčí i to, že domky odolají zatížení sněhem až 115 kilogramů na metr čtvereční a větru vyššímu než sto kilometrů za hodinu. Navíc jsou i přenositelné, proto je můžete přemisťovat po pozemku, ale i z místa na místo.

dilna_2

Co nesmí chybět uvnitř?

Pokud máte prostor na dílnu, je čas začít s jejím vybavováním. Seznam věcí, se samozřejmě liší podle toho, co budete v dílně převážně opravovat a dělat, ale rozhodně by zde nemělo chybět:

 • Pracovní stůl – ideálně pevný, stabilní a odolný ponk
 • Svěrák – vhodná je kombinace několika velikostí s čelistmi od 5 do 15 centimetrů.
 • Kladivo – základem je 250gramové kladivo, ale oceníte i další o různé jiné hmotnosti
 • Šroubováky – potřebujete sadu křížových i plochých šroubováků
 • Klíče – pořiďte si sadu plochých klíčů i imbusů
 • Kleště – potřebovat budete minimálně kombinačky, štípačky a sikovky.
 • Pily – za základ je považována jedna ocaska a jedna na železo, dále oceníte ruční okružní pilu a přímočarou na různé vyřezávání
 • Sada vrtáků – do dřeva, kovu a betonu
 • Flexu a rozbrušovací i brusné kotouče.
 • Příklepová vrtačku. Chcete-li vrtat i do betonu je lépe mít nějakou výkonnější nad 750W.
 • Dále sadu brusných papírů, metr, gumovou paličku nebo truhlářské svěrky.

dilna_3

 

Další informace najdete v prosincovém vydání magazínu Flóra.

Uložit

Domácí dílna aneb Nechybí vám něco?