Skleník – na co si dát pozor při výběru konstrukce

Jaká by měla být správná konstrukce?

Konstrukce je základem každého skleníku. Měla by být hlavně pevná a odolná, aby se nepropadla pod tíhou sněhu, a také – na což se často zapomíná – aby odolala náporu větru. Zvláště u větších skleníků je pevnost naprosto zásadní. A také životnost. Skleník si většinou nekupujete jen na jednu sezonu, ale chcete, aby vám vydržel co nejdéle. Pokud možno bez potřeby údržby. Optimální je tak bezúdržbový skleník, o který se nemusíte starat nebo jej natírat. Z pohledu pěstování by konstrukce měla zabírat co nejmenší plochu, aby nestínila rostlinám. Zvláště na jaře, kdy je nedostatek světla, je co nejmenší plocha konstrukce výhodou. Důležitý je i způsob upevnění výplně do konstrukce – jen dobře utěsněný skleník umožní pěstování rostlin už od časného jara. Není nic horšího, než když škvírami skleníku uniká ven všechno teplo.

Kterým konstrukcím je lepší se vyhnout?

Jsou to skleníky nabízené za velmi nízké ceny, které mají lehkou konstrukci z hliníkových profilů s polykarbonátovou výplní. Nízké ceně bohužel odpovídá i nízká kvalita – nedostatečná pevnost konstrukce, podřadný polykarbonát a mizerné dílenské zpracování. Takový skleník jen těžko odolá náporu větru nebo přívalu sněhu. Prodejci se navíc jistí proti případným reklamacím, když v návodu uvádějí, že se skleník nemá stavět na větrných místech. Kdo toto jejich doporučení ignoruje, čeká ho hledání polykarbonátových desek na sousedních zahradách vždy, když silněji zafouká vítr. Těmto skleníkům je opravdu lepší se vyhnout.

Co říkáte na levné plechové skleníky?

Skleníkové konstrukce z ohýbaných plechů jsou levné na výrobu, takže se prodávají za zajímavé ceny. Bohužel mají i řadu nevýhod – především je to malá pevnost stavby, zvláště u skleníků, kde se výrobce rozhodne šetřit za každou cenu a na výrobu použije tenký plech. Nízká pevnost se časem projeví na prohnutých střechách či popraskaných sklech. Firmy proto doporučují v zimě střechu podpírat, aby se nepropadla pod tíhou sněhu. Má-li konstrukce z tenkého plechu unést váhu skla, musejí být plechové profily hodně široké a jednotlivá žebra blízko u sebe. Konstrukce pak zabírá značnou plochu na úkor skla a stíní rostlinám. Jako další minus lze označit i poměrně složitou montáž plechových staveb, které se skládají z velkého množství dílů a ty se navzájem spojují ještě větším množstvím šroubů a matek. Některé se dokonce musejí navzájem svrtávat, což montáž nijak neulehčuje. Podle hesla jednoho výrobce jsou sice plechové skleníky jako stavebnice lega, ale postavit je není žádná hračka.

Vyplatí se konstrukce ze železa?

Hlavní výhodou železných konstrukcí je jejich naprosto mimořádná pevnost a odolnost – oproti jiným je to jako srovnávat tank s osobákem. Konstrukce se vyrábí z válcovaných ocelových profilů, které se podle tvaru označují jako téčko, úhelník, céčko atd. Tyto profily jsou velmi úzké, takže konstrukce jen minimálně stíní pěstovaným rostlinám. Přitom zůstává zachována velká nosnost konstrukce. Ani u dlouhých skleníků nehrozí, že by se v zimě střecha prohýbala pod tíhou sněhu. Již tak dlouhou životnost železných profilů lze ještě prodloužit žárovým zinkováním. Při něm se hotové vyrobené díly ponoří do roztaveného zinku, čímž na celém povrchu konstrukce vznikne silná vrstva zinku, která velmi dobře chrání povrch před korozí. Zinkovanou konstrukci proto není nutné natírat.

Jak poznat kvalitu konstrukce?

Vidět skleníky na vlastní oči je vždy lepší než si skleník vybírat jen podle fotografií v prospektu nebo na internetu. Vyplatí se proto dát přednost obchodu, kde si lze smontované skleníky doslova osahat a ověřit jejich pevnost a odolnost. Jak? Zkuste se klidně zavěsit pod střechu skleníku nebo se opřít o jeho bok. Kvalitní skleník musí v praxi unést daleko větší váhu sněhu, než je vaše hmotnost, a odolat většímu tlaku větru, než vytvoří vaše ruka. Určitě si také vyzkoušejte, jak lehce jdou otevírat a zavírat dveře a okna. A zkusmo šlápněte na práh dveří – u nekvalitních výrobků se práh může zdeformovat natolik, že dveře nejdou zavřít. Ověřit si kvalitu konstrukce před nákupem skleníku se jistě vyplatí. Jde o investici, která není zrovna malá, a tak byste za své peníze měli žádat kvalitu, která vám zaručí bezproblémové používání skleníku po mnoho let.

 

Radí Aleš Vondrák, majitel společnosti Skleníky V&P

 

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017.

Skleník – na co si dát pozor při výběru konstrukce