Pravidla pro výběr motorové pily

Rubrika: Technika

Každý potřebuje na zahradě něco pořezat či pokácet. Zpravidla k tomu stačí zahradní pilka nebo dřevorubecká pila. Ale co dělat, když práce je mnoho a sil málo? Pak se stává řetězová pila nejlepším přítelem člověka.

pila3
Stejně jako u jiného zboží platí i u řetězových pil pravidlo, že je třeba správně vybrat, ale nepřebrat. Je logické, že na přípravu palivového dřeva si nebudete kupovat akumulátorovou pilu se slabým výkonem. Ovšem chybu uděláte i tehdy, když investujete nemalou částku do profesionálního stroje, a přitom potřebujete jen čas od času něco prořezat na zahradě. Samozřejmě to lze, ale práce bude neefektivní a rozhodně si ji neulehčíte.

U motorových pil bývá složitější údržba, musíte doplňovat kromě mazacího oleje také směs benzínu a oleje a občas seřídit běh motoru.

U motorových pil bývá složitější údržba, musíte doplňovat kromě mazacího oleje také směs benzínu a oleje a občas seřídit běh motoru.

Pro jednoduché práce

Pokud potřebujete jen občas upravit stromy na zahradě a připravit dřevo na oheň, máte téměř neomezený výběr. Volit lze mezi všemi druhy pohonu, tedy jak elektrické nebo elektrické akumulátorové, tak i menší benzinové pily. Mnohdy je najdete v kategorii odvětvovacích výrobků nebo mezi typy pro ošetřování stromů. Svými rozměry i nízkou hmotností se dobře vejdou do malých prostor a perfektně se s nimi manipuluje. Délka vodicí lišty řetězu vám bude stačit do třiceti pěti centimetrů a v případě malých motorových pil se délka bude pohybovat do třiceti centimetrů.

U stroje na drobné práce na zahradě je lepší se soustředit nikoli na výkon, ale na váhu přístroje a hluk. Tišší pily oceníte zvláště v hustěji zastavěných částech města a nižší hmotnost je důležitá hlavně pro ženy. Údržba je lehčí v případě elektrické pily, kde řešíte pouze nezbytné doplňování mazacího oleje. U motorové pily navíc musíte doplnit také směs benzinu a oleje a občas seřídit běh motoru.

Pro občasné práce na zahradě vám postačí elektrické pily, které se svými rozměry i nízkou hmotností dobře vejdou do malých prostor a snadno se s nimi manipuluje.

Pro občasné práce na zahradě vám postačí elektrické pily, které se svými rozměry i nízkou hmotností dobře vejdou do malých prostor a snadno se s nimi manipuluje.

Ideální na chatu

Pokud vlastníte chatu nebo musíte řešit přípravu dřeva na topení, vybírejte řetězové pily s benzinovým motorem. Zde už je důležité zohlednit také výkon motoru. Pily o objemu motoru 45 až 55 kubických centimetrů si perfektně poradí jak s běžným palivovým dřevem, tak i s pokácením silnějších stromů v lese. Těmto požadavkům odpovídají výrobky z kategorie farmářských motorových pil. Snažte se vybírat z vyšší kategorie, kde nemají pily plastovou klikovou skříň, u níž hrozí deformace vlivem tepla a následné nasávání vzduchu válcem. Lepší jsou ty vyrobené z odolnějšího materiálu, které tak obstojí i v horších podmínkách. Délka vodicí lišty řetězu se v této kategorii pohybuje do 45 centimetrů.

pila4

Jako profesionál

Pro zpracování většího množství dřeva a časté používání vybírejte z kategorie profesionálních motorových pil. Jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů, a vydrží tak i dlouhodobou práci v těch nejhorších podmínkách. Objem motoru se pohybuje od 55 kubických centimetrů a je většinou odlit z hořčíku, který odvádí teplo daleko lépe než skříně z lehkých slitin.

pila5

Co dále sledovat

U motorových pil je zvláště důležitý start, přesněji jeho jednoduchost, a snadnost tahu startovacím lankem. Některé mají dekompresní ventil, který uvedení do chodu velmi usnadňuje. Při jeho použití se vypustí část stlačené směsi benzinu a oleje z válce a dojde tak ke snížení potřebné tažné síly na startovacím lanku.

Další parametr, na který se soustřeďte, je způsob odpružení rukojeti. Hobby a nižší kategorie farmářských pil mají pružinové. Vyšší třída farmářských a profesionální kategorie používají silentblokové. Jejich výhoda spočívá v jistějším vedení řezu, kde pila oproti té pružinové méně „plave“.

Snažte se také zjistit, jaké je provedení válce a pístu. Pro dlouhou životnost bývá vnitřek motoru potažen vrstvou nikasilu nebo jiným tvrdokovem. Motor tak vydrží i desetkrát více než u standardních materiálů. Hmotnost je pak důležitá hlavně při dlouhodobé práci.

Akumulátorovou ano, nebo ne?

Další kategorií řetězových pil jsou elektrické akumulátorové. Výkonově a pracovně se dají srovnat se standardními elektrickými. Jsou lehké a k práci nemusíte používat přívodní kabel. Za nevýhodu lze označit cenu, která je u dobrých modelů srovnatelná s těmi nejlepšími benzinovými. Aby se vám pořízení akumulátorové pily vyplatilo, je vhodné pořídit si v rámci stejné značky i jiné přístroje, které jsou napájené stejnou baterií.

Bezpečnost především

Jako i u jiných pracovních strojů, tak i u pil mějte na paměti, že pracujete mnohdy s velmi silným zařízením. Je proto velice důležité použití předepsaných bezpečnostních pomůcek. Nikdy nenechte pracovat s pilou děti, a to ani pod vaším dozorem!


 

Větší délka lišty není vždy výhodou…

Aby výrobci své zákazníky zaujali, instalují na pily delší vodicí lišty řetězu, než je vhodné. Jako začátečník se určitě soustřeďte na délku lišty kolem třiceti pěti centimetrů. S větší délkou se obecně hůře manipuluje, a hrozí tak nejen její zničení lišty, ale v horším případě i vážnější zranění.

Zde jsou doporučené délky lišt a výkonů motoru na řezání dřeva různého průměru:

Délka lišty / výkon motoru / průměr dřeva

kolem 35 cm / 2–3 kW / 50 cm

kolem 45 cm / 2,5–3,5 kW / 70 cm

kolem 50 cm / 3–4,5 kW / 80 cm

Nemusíte se ovšem bát, že s lištou o délce třicet pět centimetrů nezvládnete pořezat i osmdesáticentimetrový průměr dřeva. Zvládnete. V případě dlouhodobější potřeby ovšem spíše zvažte koupi vyššího modelu pily.


KATEGORIE MOTOROVÝCH PIL

Hobby

+ nízká cena

– horší konstrukční a materiálové provedení

Farmářské

+ dobrý poměr cena/výkon

– u nižších modelů použity horší materiály

Profesionální

+ výborné konstrukční a materiálové provedení

– vysoká cena

KATEGORIE PODLE ZDROJE ENERGIE

Elektrické a akumulátorové pily

+ nízká hmotnost

+ snadná údržba

– malý výkon

– přívodní elektrický kabel nebo drahý akumulátor

Benzinové pily

+ velký výkon

+ není potřeba elektrický kabel

– náročnější na údržbu

– větší hmotnost

Jan Vrbata, foto Shutterstock

www.kasumex.cz/nahradni-dily-na-motorove-pily

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_09_2016

Save

Uložit

Pravidla pro výběr motorové pily