Rozrazily na skalku i do potoka

Rozrazily patří mezi původní evropské druhy. Dají se bez problému pěstovat i v tuzemských podmínkách, přežijí také mrazivé zimy. Zpravidla kvetou modře, proto je kombinujte s barevně kontrastními rostlinami, vedle nichž tento odstín dobře vynikne.

Rozrazil klasnatý

Veronica spicata

Rozrazil klasnatý se na zahradách pěstuje asi nejčastěji. Jeho dlouhá květenství mívají výšku až půl metru. Tvoří poměrně bohaté trsy, na malé ploše tak mohou najednou rozkvést desítky modrých klasů.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Tento rozrazil má sice rád slunečné místo, půda ale musí být vlhčí, jinak drobné úzké lístky vadnou a postupně odspodu uschnou.

Rozrazil hořcovitý

Veronica gentianoides

Rozrazil hořcovitý je trvalka vysoká kolem čtyřiceti centimetrů s bohatými pomněnkově modrými květy uspořádanými do klasů. Koupíte však i odrůdy světle modré nebo bílé s kresbou (´Robusta´ a ´Light Blue´).

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlině vyhovuje slunné nebo jen slabě zastíněné místo, půdu potřebuje vápnitou, dobře propustnou a nesmí být příliš vlhká.

 

Rozrazil potoční

Veronica beccabunga

Tento rozrazil najdete ve vlhkém prostředí v okolí pomalu tekoucích vod, dokáže dokonce růst i částečně ponořený. Od ostatních druhů se liší svými listy – jsou okrouhlé, dužnaté a lesklé, s vroubkovanými okraji.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Jde o druh vhodný k potůčkům a větším jezírkům, hodí se i na půdy trvale podmáčené, kde se jiným rostlinám moc nedaří.

Rozrazil rozprostřený

Veronica prostrata

Původní barva rozrazilu rozprostřeného je sice šmolkově modrá, ale pěstovat můžete také nádherné růžové kultivary nebo bílé s modrým nádechem. Rostlina dorůstá jen deseti- až patnácticentimetrové výšky.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Tento rozrazil můžete pěstovat i jako skalničku nebo ho vysadit na okraje záhonů. Nejlépe mu bude na slunných místech.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

Foto KLAS, Gentia, Potok, Prostrata

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Rozrazily na skalku i do potoka