S čím na řez dřevin?

Řez dřevin je pro mnohé zahrádkáře nutným zlem, které vyžaduje nejen určité znalosti, ale mnohdy si žádá i značnou kondici. Pokud si ovšem pořídíte kvalitní nářadí, můžete si i tuto práci značně zjednodušit.

Nejdůležitější ruční nůžky

Asi nejdůležitějším nářadím určeným pro řez dřevin, a to pro vzrostlé stromy i menší keře, jsou ruční nůžky. Snadno se s nimi dostanete také k méně přístupným větvím, zvláště pokud je koruna zahuštěná. Vhodné jsou i na jemné a přesné střihy. Na trhu seženete nůžky v různém provedení i kvalitě, od čehož se odvíjí cena, na té ale rozhodně nešetřete. Je obrovský rozdíl mezi výrobky v hobby a profesionální kvalitě. Při pravidelné péči nebudete nikdy litovat, že jste si koupili ty druhé, takové nářadí vydrží mnohem déle díky komponentům z kvalitních materiálů.

Pákové nůžky oceníte jak při práci ve výškách, tak při tvarování rostlin a keřů s trny.

Nůžky, které šetří ruce

Pokud vás každý rok čeká řez většího množství dřevin, zvažte investici do nůžek s otočnou rukojetí, která při práci šetří ruku a zápěstí. Při každém stisku se jedna z rukojetí otočí, proto je pohyb při řezu mnohem šetrnější než u klasických nůžek. Jestliže jste s nimi ještě nepracovali, možná si na tento typ budete muset zvykat. Naučit se s nimi ale rozhodně stojí za to.

Pákové nůžky

Delší pákové nůžky oceníte při prostřihávání větví a korun ve výškách. Opět platí, že je mezi nimi obrovský rozdíl, proto zvažte, zda se vám i zde nevyplatí sáhnout rovnou po profesionálních výrobcích z mnohem kvalitnější oceli. Rozdíl v jakosti materiálu poznáte hned, jakmile se pustíte do řezu větví o větším průměru. U levnějších nůžek totiž hrozí prasknutí některých komponentů. Pákové nůžky jsou k dostání s různě dlouhými rukojeťmi a mnohdy je lepší si rovnou pořídit ty delší. Dosáhnete s nimi výš, aniž byste museli použít žebřík.

Pilku použijte na řez silnějších větví, na rozdíl od nůžek totiž nepoškodí jejich pletivo a rána se rychleji zahojí.

Houseníky pro práci ve výškách

Pro práci ve výškách, zvlášť v místech, kde nemůžete postavit štafle ani žebřík, slouží houseník. Jde o nářadí skládající se z tvrzené čepele a protičepele, umístěné na teleskopické tyči. Díky ní dosáhnete i vysoko, nejčastěji jsou k dostání pětimetrová provedení. Houseník se perfektně hodí například pro řez popínavých dřevin na fasádě domu.

Bez pilky to nejde

Ačkoliv s pákovými nůžkami odstraníte i větve s větším průměrem, často při tom riskujete jejich poškození. Pak je lepší sáhnout po zahradnické pilce. Kromě klasických obloukových lze zvolit i praktické prořezávací, protože se dají složit, lze je nosit i v kapse kalhot. Někteří výrobci nabízejí také pilky s delšími listy s plastovým pouzdrem, které si zavěsíte za opasek, takže máte nářadí po ruce i ve chvíli, kdy jste v koruně stromu. Při výběru pozor na to, že se rozlišují dva typy listů: v nabídce objevíte ty určené pro řez suchého nebo živého dřeva. Stejně tak je nutné před nákupem zjistit, zda je list brousitelný nebo jestli budete muset po jeho ztupení kupovat nový.

Štěpkovače a drtiče promění zahradní odpadv užitečný mulč, materiál do kompostu nebo palivo.

Je libo štěpkovač, nebo drtič?

Při řezu dřevin vzniká velké množství dřevní hmoty, kterou mnozí považují za zbytečný odpad, který buďto spálí, nebo odvezou do sběrného dvora. Přitom jde o velice kvalitní surovinu, kterou při správném zpracování můžete použít na zátop v kamnech, na zamulčování zahradních cestiček či jako příměs do kompostu. Nejprve je ale nutné větve rozdrtit na štěpkovači nebo drtiči. Oba typy strojů pracují na odlišných principech, díky čemuž se značně liší i kvalita zpracované dřevní hmoty. Zatímco hmotou z drtiče obohatíte kompost, štěpkou lze zatopit nebo namulčovat květinové záhony. Obě zařízení lépe zpracovávají mírně suché dřevo, čerstvě nařezané větve nebudou perfektně naštěpkovány ani nadrceny, proto je nechte alespoň dva týdny na suchém a slunném místě proschnout.


Nezanedbejte pravidelnou péči

Investujete-li nemalé peníze do kvalitního nářadí, je nutné mu také věnovat pravidelnou péči. Ideálně po každém použití zahradnické nůžky pečlivě vyčistěte. Nebudou se tak na dřeviny přenášet choroby a nedojde ke znečištění a tím pádem snížení životnosti součástek. Usazeniny na čepeli odstraňte například drátěnkou a vymyjte vodou. Čepele pak můžete rovnou i nabrousit a komponenty promazat syntetickým olejem pro péči o zahradnické náčiní. Nůžky nikdy nenechávejte na zahradě na místě, kde bude nářadí trpět vlhkostí, měly by být umístěny na suchém místě. Péči věnujte také pilkám. Zatímco některé typy jsou brousitelné, u jiných se musí při ztupení vyměnit celý list za nový.

Proč je nutné udržovat nůžky i listy pilek ostré? Tupé ostří nevytvoří dostatečně čistou ránu ve dřevě, které se pak hojí pomalu nebo se nezahojí vůbec. Při opakovaném používání znečištěného nářadí si také snadno můžete přenést různé choroby a škůdce na doposud zdravé rostliny. Zahradnické nůžky je proto třeba pravidelně brousit a k tomu budete potřebovat lubrikant (tedy olej, gel nebo třeba vodu), který slouží k vymývání pórů brousku, jež jsou zanášeny částicemi broušené oceli z čepele nůžek.

Při broušení nůžek se neobejdete bez kvalitních brousků, jež jsou dostupné v různých velikostech i materiálovém provedení. Zpravidla mají na obou stranách materiál o různé zrnitosti. Zatímco hrubší plocha slouží k předbroušení, jemný materiál využijete spíše až k finálnímu dobroušení. Vybírejte raději menší typy, s nimiž se dobře manipuluje. Brousky se vyrábějí z různých materiálů, běžná je například ocel potažená diamantem nebo korund.


Rukavice ochrání ruce a usnadní práci

Při používání zahradnických nůžek i pilek byste určitě neměli zapomenout na kvalitní zahradnické rukavice, díky kterým své ruce ochráníte před možným vznikem řezných ran, a navíc omezíte i vznik puchýřů nebo mozolů, které vznikají při otlaku kůže. Typ rukavic vybírejte také podle ročního období. Zatímco na jaře a v létě oceníte lehčí rukavice, v zimě jsou lepší výrobky odolné vůči mokru, ve kterých vám nebudou mrznout ruce.


Pouzdra do výšek

Při řezu dřevin není nic horšího, než když nemáte nářadí ve výškách po ruce. Jsou situace, kdy musí být nůžky i zahradnické pilky snadno dostupné, aniž byste je museli neustále držet v ruce nebo je strkat do kapsy. Výrobci na tento požadavek poměrně rychle zareagovali a rozšířili nabídku o nářadí, které je již v základu vybaveno praktickými pouzdry. Jistě oceníte například prořezávací pilky s prodlouženým listem a plastovým pouzdrem, které snadno uchytíte například k opasku u kalhot. Na podobném principu fungují pouzdra na ruční nůžky, které byste měli mít při práci v dobré dostupnosti od ruky. Výrobci je nabízejí například textilní, ta ovšem mají mnohem kratší životnost, protože se snadno poškozují při časté manipulaci. Mnohem lepším a hlavně trvanlivějším řešením jsou pouzdra kožená.

Lucie Peukerová, foto autorka Shutterstock

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017.

S čím na řez dřevin?